Naujienų agentūros „Bloomberg News“ ataskaitoje teigiama, kad ryžio grūdo dydžio lustai buvo įrengiami elektronikoje, gaminamoje interneto prekybos tinklui „Amazon“, kuris pirmas įspėjo JAV institucijas, technologijų milžinei „Apple“ ir galimai kitoms bendrovėms ir valstybinėms agentūroms.

Anot „Bloomberg“, tebevykdomas slaptas tyrimas leido šnipams užsitikrinti „slaptą prieigą“ prie kompiuterinės įrangos – tokios spragos pačioje elektronikoje leistų veiksmingiau rinkti informaciją nei įsilaužimas pasitelkiant programinę įrangą.

Remdamasi neįvardytais JAV pareigūnais, naujienų agentūra pranešė, jog vienas Kinijos liaudies išvadavimo armijos dalinys dalyvavo operacijoje, per kurią tokie lustai buvo įrengiami JAV įsikūrusios bendrovės „Supermicro“ užsakymu Kinijoje gaminamoje aparatūroje.

„Supermicro“, kaip atskleidė „Bloomberg“, tiekė Jungtinėms Valstijoms įrangos, naudojamos Gynybos departamento duomenų centruose, karo laivų tinkluose ir per Centrinės žvalgybos agentūros (CŽA) bepiločių skraidyklių operacijas.

Ataskaitoje teigiama, jog „Amazon“ pastebėjo problemą, kai įsigijo programinės įrangos kompaniją „Elemental“ ir pradėjo tikrinti įrenginius, kuriuos šiai įmonei gamino Kalifornijoje įsikūrusi „Supermicro“.

Anot „Bloomberg“, šnipinėjimui naudoti lustai buvo sukurti „Apple“, „Amazon“ ir kitų bendrovių duomenų centrų naudojamoms sisteminėms plokštėms – vienoms pagrindinių kompiuterinės įrangos dalių.

Tačiau „Apple“ savo pareiškime pabrėžė, jog „niekada nepastebėdavo kenksmingų lustų, „techninės įrangos manipuliacijų“ ar pažeidžiamų komponentų, tariamai slapta įrengtų kuriame nors serveryje“.

Naujienų agentūrai išsiųstame pranešime „Amazon“ irgi tikino, kad „nė karto – praeityje ar dabartyje – nenustatėme jokiose „Elemental“ ar „Amazon“ sistemose jokių problemų, siejamų su modifikuota technine įranga ar kenksmingais lustais „Supermicro“ sisteminėse plokštėse“.

AFP kol kas nepavyko susisiekti su „Supermicro“ atstovais, bet „Bloomberg“ pranešė, kad bendrovė neigia ką nors žinanti apie šnipinėjimo operaciją ar slaptą tyrimą.