Iš Ganos kilęs diplomatas mirė Šveicarijos mieste Ženevoje, kur gyveno kelerius metus.

„Annanų šeima ir Kofi Annano fondas su didžiuliu liūdesiu praneša, kad buvęs Jungtinių Tautų generalinis sekretorius ir Nobelio taikos premijos laureatas ramiai mirė šeštadienį, rugpjūčio 18 dieną, po trumpos ligos“, – sakoma fondo pranešime.

Pranešime K. Annano fondas jį apibūdino kaip „pasaulinį veikėją ir pasišventusį tarptautininką, visą gyvenimą kovojusį už teisingesnį ir taikesnį pasaulį“.

„Jis pasiekdavo kenčiančiuosius, jo gili atjauta ir empatija palietė daugybę žmonių. Jis nesavanaudiškai teikė pirmenybę kitiems, ką bedarytų, visuomet spinduliavo nuoširdų gerumą ir šilumą“.

K. Annanas buvo pirmasis juodaodis afrikietis, užėmęs vieną aukščiausių diplomatinių pozicijų pasaulyje. JT generaliniu sekretoriumi jis buvo dvi kadencijas nuo 1997-ųjų iki 2006-ųjų.

Vėliau K. Ananas buvo paskirtas specialiuoju JT pasiuntiniu Sirijai. Jis vadovavo pajėgoms, siekiančioms rasti taikų konflikto Sirijoje sprendimą.

K. Annano vadovavimas Jungtinėms Tautoms sutapo su karu Irake ir ŽIV/AIDS pandemija.

Dabartinis JT vadovas Antonio Guterresas išreiškė didelį apgailestavimą dėl žinios ir apibūdino savo pirmtaką kaip „pavyzdinę gerąją jėgą“.

Ganoje 1938 metais gimęs K. Annanas Jungtinėse Tautose pradėjo dirbti 1962-aisiais.

1997 metais jis buvo išrinktas septintuoju JT generaliniu sekretoriumi ir šias pareigas ėjo dvi kadencijas iki 2006 metų. Per šį laikotarpį K. Annanas išgarsėjo savo tylia charizma, o daugelis apžvalgininkų mano, kad jam pavyko pagerinti institucijos įvaizdį tarptautinėje arenoje.

Jis buvo pirmasis JT generalinis sekretorius, kilęs iš Užsachario Afrikos.

K. Annanas greitai tapo televizijos žiūrovams gerai pažįstamu veikėju, o jo vardas dažnai buvo minimas spaudos antraštėse. Jis taip pat buvo itin laukiamas svečias iškilminguose renginiuose ir Niujorko formaliuose vakarėliuose.

Savo pareiškime A. Guterresas pabrėžė, kad „daugeliu atžvilgių K. Annanas buvo Jungtinės Tautos“.

2001 metais K. Annanas buvo apdovanotas Nobelio taikos premija už pagalbą atgaivinant tarptautinę instituciją.

„Geriausias žmonijos pavyzdys“

Ašančio regiono sostinėje Kumasyje gimęs K. Annanas buvo „United Africa Company“ – buvusio tarptautinės bendrovės „Unilever“ antrinės įmonės – generalinio direktoriaus sūnus.

Po savo antros JT vadovo kadencijos K. Annanas ėmėsi tarpininko vaidmenų Kenijoje ir Sirijoje.

Be to, jis įsteigė fondą, skirtą karinių konfliktų sprendimui ir prisijungė prie vadinamosios Vyresniųjų grupės – dažnai apie pasaulio problemas pasisakančių politinių veikėjų klubo.

Užuojautą dėl K. Annano mirties pareiškė ir JT vyriausiasis žmogaus teisių komisaras Zeidas Ra'adas al Husseinas.

„Kofi buvo geriausias žmonijos pavyzdys – žmogaus padorumo ir kilnumo įkūnijimas. Pasaulyje, kuriame dabar apstu visiškai kitokių lyderių, mūsų ir pasaulio netektis yra dar skausmingesnė“, – pareiškė jis.

D. Grybauskaitė pareiškė užuojautą

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė nuoširdžią užuojautą dėl iškilaus Ganos piliečio, diplomato ir Nobelio taikos premijos laureato, buvusio Jungtinių Tautų Generalinio Sekretoriaus Kofi Annano netekties.

Pasak D. Grybauskaitės, savo gyvenimą K. Annanas paskyrė darbui ginant žmogaus teises ir taiką visame pasaulyje. Tai lėmė jo ilgametę karjerą Jungtinėse Tautose, telkiant bendras tarptautines pastangas apsaugoti žmonių gyvybes daugelyje konfliktų, nelaimių ir skurdo paliestų pasaulio kraštų, teigiama Prezidentūros spaudos tarnybos pranešime.

Šalies vadovės užuojautos laiške Ganos prezidentui Nana Akufo-Addo pabrėžiama, jog K. Annanas išliks ryškiu pavyzdžiu visiems pasaulio žmonėms, diplomatams ir Jungtinių Tautų pareigūnams, siekiantiems taikos, ginantiems žmogaus teises ir lygybę.

D. Grybauskaitė reiškia nuoširdžią užuojautą ir linki stiprybės K. Ananno šeimai ir artimiesiems, jo gausiems bendražygiams ir pasekėjams bei visiems Ganos žmonėms.

Gana skelbia savaitės gedulą

Ganos prezidentas Nana Akufo-Addo paskelbė savaitės trukmės gedulą dėl K. Annano mirties.

Prezidentas nurodė pareiškime, kad Gana „labai liūdi“ dėl „meistriško“ diplomato K. Annano mirties Šveicarijoje po trumpos ligos.

„Liepiau, kad jo garbei visoje šalyje ir visose Ganos diplomatinėse atstovybėse vieną savaitę, pradedant nuo pirmadienio, Ganos valstybinės vėliavos būtų nuleistos iki pusės stiebo“, – nurodė N. Akufo-Addo.

„Savo pareigomis ir elgesiu pasaulinėje arenoje jis suteikė mūsų šaliai didelę šlovę“, – pridūrė Ganos lyderis.

„Jis buvo tvirtai įsitikinęs, kad Gano žmonės gali patys rinktis kryptį į pažangą ir klestėjimą“, – teigė prezidentas.