„Kartu su sąjungininkai, partneriais ir tarptautine bendrija Jungtinės Valstijos atmeta Rusijos mėginimą aneksuoti Krymą ir pasižada laikytis šios politikos, kol bus atkurtas Ukrainos teritorinis vientisumas“, – pareiškė valstybės sekretorius Mike'as Pompeo.

„Jungtinės Valstijos vėl patvirtina savo politiką atsisakyti pripažinti Kremliaus pretenzijas į suverenumą teritorijoje, užimtoje jėga, pažeidžiant tarptautinę teisę“, – pridūrė jis.

Ši deklaracija buvo paskelbta likus valandai iki JAV Senato užsienio ryšių komiteto posėdžio, per kurį M. Pompeo liudijo apie Vašingtono ir Maskvos santykius po prieštaringai vertinamų D. Trumpo derybų su V. Putinu, vykusių už uždarų durų. Kritikai sako, kad Amerikos lyderis per šias derybas atrodė linkęs nuolaidžiauti Rusijos prezidentui.

Vašingtonas kaltina V. Putiną 2014 metais suorganizavus Krymo atplėšimą, prasidėjusį nuo vyriausybinių pastatų užėmimų, įvykdytų į pusiasalį pasiųstų rusų karių.

Krymo valdžia kovą surengė referendumą dėl prisijungimo prie Rusijos, plačiai kritikuojamą Vakarų valstybių. Prisijungimo sutartis buvo pasirašyta kovo 18 dieną.

Ukraina ir didžioji dalis tarptautinės bendruomenės pasmerkė šią aneksiją kaip tarptautinės teisės pažeidimą.

M.Pompeo paragino Rusiją „baigti Krymo okupaciją“ ir sakė, kad Maskva siekė „žlugdyti pamatinį tarptautinį principą“, jog jokia valstybė negali jėga keisti kitos valstybės sienų.

„Rusijos elgesys nebuvo deramas didžiajai valstybei – ji pasirinko izoliuotis nuo tarptautinės bendrijos“, – pabrėžė valstybės sekretorius.

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka savo ruožtu padėkojo JAV administracijai už Krymo aneksijos nepripažinimą.

„Nuoširdžiai dėkoju prezidento Donaldo Trumpo administracijai už bekompromisę poziciją palaikant Ukrainos teritorinį vientisumą su tarptautiniu mastu pripažintomis sienomis“, – P. Porošenka trečiadienio vakarą parašė savo „Facebook“ paskyroje.

Jis pridūrė, kad M. Pompeo pareiškimas „išsklaidys Kremliaus imperines iliuzijas“.

Rusija atmetė JAV deklaraciją dėl Krymo

Rusija išjuokė JAV deklaraciją, kad Vašingtonas nesutiks su Maskvos įvykdyta Krymo aneksija, ir sakė, kad amerikiečių politika dėl Ukrainos ateityje galėtų pasikeisti.

„Mes žinome, ko vertos šios „lemtingos deklaracijos“, – socialiniame tinkle „Facebook“ sarkastiškai parašė Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova.

Ji užsiminė, kad Vašingtono politika dėl Krymo dar gali pasikeisti, galbūt ateityje, į valdžią atėjus naujam lyderiui.

Ji sakė, kad 2015 metais pasirašytas JCPOA (Bendrasis išsamių veiksmų planas, Joint Comprehensive Plan of Action) dėl Teherano branduolinės programos ir Paryžiaus susitarimas dėl kovos su klimato kaita „neseniai taip pat buvo oficiali JAV politika“, nes Donaldo Trumpo pirmtakas Barackas Obama „taip asmeniškai nusprendė“.

„Tada atėjo Trumpas ir nusprendė kitaip“, – trečiadienį vakare rašė M. Zacharova.

JAV vyriausybė trečiadienį pareiškė, kad nesutiks su Rusijos įvykdyta Ukrainos Krymo pusiasalio aneksija, D. Trumpui aktyviau bandant suvaldyti žalą po itin prieštaringai įvertinto susitikimo su Kremliaus vadovu Vladimiru Putinu Helsinkyje.

Be to, trečiadienį D. Trumpas iki kitų metų atidėjo naują susitikimą su Rusijos prezidentu. Tai buvo padaryta kitą dieną po Kremliaus pareiškimo, kad V. Putinas ir D. Trumpas Helsinkyje susitarė tęsti savo „naudingus kontaktus“.

JAV deklaracija, kuria smerkiama Krymo aneksija, buvo paskelbta Rusijos ambasadoriui Vašingtone pareiškus, kad V. Putinas D. Trumpui pateikė konkretų pasiūlymą dėl Ukrainos.

Tai ambasadorius Anatolijus Antonovas sakė po pranešimo, kad Helsinkyje V. Putinas ragino padedant tarptautinei bendrijai surengti referendumą Ukrainos Donecko ir Luhansko regionuose, kuriuos kontroliuoja Rusijos remiami separatistai.

Deklaracijoje valstybės sekretorius Mike'as Pompeo paragino Rusiją „baigti Krymo okupaciją“ ir sakė, kad Maskva siekė „žlugdyti pamatinį tarptautinį principą“, jog jokia valstybė negali jėga keisti kitos valstybės sienų.

Po Vakarų remto liaudies sukilimo Kijeve 2014 metais, kai buvo nušalintas Kremliaus remtas režimas, Rusija atplėšė nuo Ukrainos ir aneksavo Krymo pusiasalį, o paskui rėmė separatistinį sukilimą Ukrainos Donecko ir Luhansko regionuose, kur dauguma gyventojų kalba rusiškai.

Maskva Krymą prisijungė po paskubomis surengto referendumo, kurio rezultatus tarptautinė bendrija atmetė.

V. Putinas yra sakęs, kad balsavimo rezultatai nebus peržiūrimi.