D. Trumpas ketvirtadienį prieš išvykdamas į masiniais protestais jį pasitiksiančią Didžiąją Britaniją kvestionavo, ar sunkumų šalies viduje kamuojama premjerė Theresa May pateisina rinkėjų, balsavusių už šalies pasitraukimą iš Europos Sąjungos, lūkesčius.

Ignoruodamas diplomatinius mandagumus, su keturių dienų vizitu į Didžiąją Britaniją vykstantis JAV prezidentas papriekaištavo premjerei Theresai May, pastaruoju metu mėginančiai išsaugoti savo vyriausybę nežlugusią dėl „Brexit“.

Nesureikšmindamas jo vizito proga Jungtinėje Karalystėje planuojamų masinių protestų, D. Trumpas Briuselyje sakė: „Aš Didžiojoje Britanijoje jiems labai patinku. Manau, kad jie man pritaria dėl imigracijos“.

„Manau, kad „Brexit“ todėl ir įvyko“, – pridūrė JAV prezidentas.

„Žmonės balsavo, kad tai nutrauktų (JK ryšius su ES), – spaudos konferencijoje tęsė D. Trumpas. –Todėl manau, kad tai jie ir darys, bet galbūt pasirinks šiek tiek kitokį kelią. Nežinau, ar už tai jie balsavo“.

Briuselyje vyksta NATO viršūnių susitikimas

Prieš išvykdamas iš Vašingtono D. Trumpas sakė, kad Britaniją apėmė „kažkas panašaus į sąmyšį“ ir kad derybos su V. Putinu gali būti lengviausia jo kelionės Europoje dalis.

„JK tikrai vyksta daug dalykų“, – sakė prezidentas, turėdamas omenyje Britanijos „Brexit“ sekretoriaus ir užsienio reikalų sekretoriaus atsistatydinimą protestuojant prieš vyriausybės planą dėl ryšių su ES po kitų metų kovą numatomo išstojimo.

JAV ambasadorius JK Woody Johnsonas pasistengė paaiškinti šiuos D. Trumpo komentarus.

„Visose šalyse visada esama sąmyšio, bet ne, ne, aš galvoju, kad JK eina toliau kaip visada“, – transliuotojo BBC radijui sakė jis.

„Mes itin tikri dėl JK sugebėjimo susidoroti su šiuo reikalu dėl „Brexit“ ir žengti toliau“, – pridūrė ambasadorius.

D. Trumpo vizito JK darbotvarkėje numatytos derybos su Th. May, popiečio arbatėlė su karaliene Elžbieta II ir privatus savaitgalis Škotijoje. Penktadienį Londone planuojama masinė prieš D. Trumpą nukreipta demonstracija.

Tikisi greito prekybos susitarimo

Nepaisydama virtinės diplomatinių ginčų tarp Britanijos ir D. Trumpo, britų vyriausybė tikisi greitai sudaryti prekybos susitarimą su JAV, kai kitų metų pavasarį JK išstos iš Europos Sąjungos.

„Kai išeisime iš Europos Sąjungos, imsimės nustatyti naują Britanijos kursą pasaulyje ir mūsų pasauliniai aljansai bus stipresni nei bet kada“, – prieš D. Trumpo vizitą sakė Th. May.

„Nėra stipresnio aljanso nei mūsų ypatingi santykiai su JAV ir svarbesnio aljanso ateinančiais metais nebus“, – sakė ji.

W. Johnsonas yra sakęs, kad susitarimas bus „didelis prioritetas“ D. Trumpui. „Brexit“ ambasadorius pavadino „kartą gyvenime pasitaikančia proga pakeisti kryptį“.

D. Trumpas į Britaniją atskrenda po NATO viršūnių susitikimo Briuselyje. Sekmadienį jis išvyks iš Britanijos į Suomijos sostinę Helsinkį, kur pirmadienį susitiks su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.

Pasitiks tūkstantiniai protestai, „Kūdikis Trumpas“ ir „Amerikos idiotas“

Naujausios rinkos tyrimų bendrovės „YouGov“ apklausos, kurioje dalyvavo 1648 respondentai, duomenimis, D. Trumpą nepalankiai vertina apie 77 proc. britų.

Vizitu nepatenkinti britai socialiniuose tinkluose pradėjo iniciatyvą, kad D. Trumpo viešnagės metu klausomiausia daina JK topuose taptų grupės „Green Day“ daina „American Idiot“ iš 2004 metų albumo tokiu pat pavadinimu. „Official Charts Company“ skaičiavimu, savaitės pradžioje ji jau buvo pasiekusi 18 vietą. Daina taip pat tapo klausomiausia „Amazon“ ir „Google play“ platformose.

Komentuodamas planuojamus protestus W. Johnsonas sakė, kad Amerikos prezidentas vertina žodžio laisvę, ir nereikšmingu pavadino penktadienį prie britų parlamento pakilsiantį didžiulį balioną, vaizduojantį D. Trumpą kaip verkiantį kūdikį su sauskelnėmis.

Sutelktinį finansavimą turinti iniciatyva buvo praminta „Kūdikiu Trumpu“ (Trump Baby). Penktadienį Londone planuojama masinė prieš D. Trumpą nukreipta demonstracija

„Kūdikis Trumpas“

Vakarienė Churchillio gimtinėje

JAV prezidento arogantiškas stilius ir griežta politika „Pirmiausia – Amerika“ kelia siaubą visuose Britanijos politinio spektro ir visuomenės segmentuose.

Pernai lapkritį jis buvo griežtai kritikuojamas už nuorodas į tris kurstytojiškus antimusulmoniškus klipus, kuriuos paskelbė kraštutinių dešiniųjų grupė „Britain First“. Nepritarimą reiškė ir Th. May.

Jo kritika Britanijos vykdomai kovos su terorizmu politikai po virtinės atakų 2017 metais taip pat nepatiko britams.

Opozicijos parlamentarai, pasiremdami beveik 1,9 mln. žmonių pasirašyta interneto peticija, ragino Th. May atšaukti šį vizitą, kuris buvo pasiūlytas jai susitikus su D. Trumpu Vašingtone po jo inauguracijos praėjusių metų sausį.

Th. May stengsis palikti praeičiai diplomatinę įtampą, kai ketvirtadienį priims D. Trumpą per iškilmingą vakarienę su verslo lyderiais Blenimo rūmuose, kuriuose gimė Antrojo pasaulinio karo metais šaliai vadovavęs ministras pirmininkas Winstonas Churchillis.

JAV prezidentas turi nakvoti ambasadoriaus W. Johnsono rezidencijoje „Winfield House“ Londono Regento parke.

Penktadienį Th. May ir D. Trumpas aplankys vieną gynybos objektą, o tada nuvyks į ministrės pirmininkės Čekerso užmiesčio rezidenciją deryboms, po kurių bus surengta spaudos konferencija.

Lyderiai aptars santykius su Rusija, „Brexit“ ir prekybinius ryšius, D. Trumpui neseniai įvedus muitus plieno ir aliuminio importui iš ES, sakė Th. May biuro pareigūnai.

Vėliau penktadienį D. Trumpas nuvyks į Vindzoro rūmus išgerti arbatos su karaliene Elizabeth II.

Privatus savaitgalis

Tuomet JAV prezidentas ir pirmoji ponia Melania nuvyks į Škotiją, kur privačiai praleis savaitgalį. Prezidento velionė motina yra kilusi iš Škotijos; ten jam priklauso du prabangūs golfo laukai.

D. Trumpo nepasitiks Škotijos pirmoji ministrė Nicola Sturgeon, griežta jo kritikė. Vietoje jos JAV lyderį pasveikins britų vyriausybės Škotijos ministras Davidas Mundellas.

Visos D. Trumpo kelionės metu bus nedidelių protestų, o penktadienį Londone įvyks kairiojo sparno grupių organizuojama masinė demonstracija „Drauge prieš Trumpą".

„Organizuosime didžiulę nacionalinę demonstraciją prieš jo klimato (kaitos) neigimo, seksizmo, rasizmo, karo ir neapykantos politiką“, – sakė organizatoriai.