Neskelbti šių pataisų prezidento prašė opozicinė frakcija „Santarvė“, virtinės aukštųjų mokyklų vadovai ir kai kurios nevyriausybinės organizacijos.

Pataisas šalies Seimas priėmė birželio 21 dieną.

Rengiant įstatymo projektą trečiam, galutiniam svarstymui, į jį buvo įtraukti švietimo ir mokslo ministro Karlio Šadurskio pasiūlymai nuo 2019 metų sausio 1-osios studijų programas visose Latvijos aukštosiose mokyklose ir koledžuose vykdyti tik valstybine kalba, o priimti studentų į programas kitomis kalbomis nebeleisti.

Pagal dabartinį įstatymą, užsienio kalba leidžiama dėstyti tik pagal tokias programas, kurioms tai būtina studijų tikslui pasiekti. Tai kalbų ir kultūros programos.

Iki šiol aukštųjų mokyklų įstatymas reguliavo kalbų vartojimą tik valstybinėse aukštojo mokslo įstaigose, tačiau aukštasis mokslas yra valstybės deleguota funkcija, todėl nurodoma, kad tokie patys pakeitimai būtini ir privačiose aukštosiose mokyklose.

Dėstyti aukštosiose mokyklose ir toliau bus leidžiama kuria nors Europos Sąjungos kalba. Latvijos valstybinėse aukštosiose mokyklose dėstymas ES kalbomis galimas tik atskirais atvejais: užsienio studentams ir pagal tarptautinio bendradarbiavimo sutarčių programas. Tuo pačiu užsienio studentai privalomai mokosi latvių kalbos, jei jų studijos trunka ilgiau nei pusmetį.

Rusų kalba pernai mokėsi maždaug trečdalis privačių aukštųjų mokyklų studentų.