Europos Vadovų Taryba reiškia savo pritarimą Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucijai Nr. 2166 dėl keleivinio lėktuvo, kurio reiso numeris MH17, tragedijos. Ji ragina Rusijos Federaciją priimti atsakomybę ir bendradarbiauti įgyvendinant teisingumą“, – teigiama 25-ajame dokumento punkte.

Priminsime, kad gegužės pabaigoje tarptautinė ekspertų grupė JIT paskelbė išsamias tyrimo išvadas, kuriose teigiama, kad zenitinę raketų sistema „Buk“, iš kurios ir buvo paleista raketa, numušusi „Boeing“ keleivinį lėktuvą, buvo į Ukrainą įvežta iš Rusijos ir priklauso Kursko 53-ajai raketinei brigadai. Maskva tokius kaltinimus kategoriškai neigia ir tvirtina, kad tyrimas dar nebaigtas.

Kitą dieną po ataskaitos paviešinimo Australijos ir Nyderlandų valdžios atstovai pranešė apie ketinimus priversti Rusiją priimti atsakomybę ir išmokėti kompensacijas žuvusiųjų artimiesiems. Iniciatyvos autoriai Rusijos Federacijai pasiūlė sėsti prie derybų stalo, pagrasinę priešingu atveju lėktuvo katastrofos bylą perduoti tarptautiniam teismui.

Keleivinis lėktuvas „Boeing 777“, skridęs reisu MH17 iš Amsterdamo į Kvala Lumpūrą, rytinėje Ukrainoje esančioje Donecko srityje sudužo 2017 metų liepos 17 dieną. Tragedija nusinešė 298 žmonių gyvybes.

2014 metų liepos 21 dieną Jungtinių Tautų Saugumo Taryba priėmė rezoliuciją Nr. 2166, kuria visos 15 Saugumo Tarybos narių, įskaitant ir Rusiją, „ryžtingai“ aptarė veiksmus, lėmusius keleivinio lėktuvo katastrofą, ir pareikalavo atlikti išsamų nepriklausomą tragedijos tyrimą „kliaunantis tarptautiniais civilinės aviacijos principais“.

Tragedijos tyrimui buvo įkurta speciali tyrimų grupė JIT, į kurią pateko Australijos, Belgijos, Malaizijos, Nyderlandų ir Ukrainos atstovai. Kada tyrėjų grupė paskelbs galutines išvadas, neaišku.