DELFI pateikia ir nekoreguotą informaciją apie A. Babčenkos „nužudymą“.

Ukrainos policija, tirianti rusų žurnalisto ir Kremliaus kritiko Arkadijaus Babčenkos nužudymą Kijeve, antradienį pareiškė, jog pagrindiniu šio nusikaltimo motyvu laiko opozicionieriaus profesinę veiklą.

„Turint galvoje jo darbą, pirmoji ir akivaizdi versija – tai jo profesinė veikla“, – sakė Nacionalinės policijos vyriausiosios valdybos Kijeve viršininkas Andrijus Kryščenka.

Tuo pat metu jis pabrėžė, kad šiuo metu dar anksti kalbėti apie konkrečias versijas. Žurnalistų paklaustas, kokios dar nusikaltimo versijos tiriamos, A. Kryščenka nurodė: „Tiek asmeninis gyvenimas, tiek konfliktai, nesusiję su profesine veikla“.

Jis sakė, kad 41 metų A. Babčenka buvo nužudytas bute, tačiau jo žmona dėl savo psichologinės būklės kol kas negali duoti parodymų.

„Akivaizdu, jog tai ne savižudybė. Tai žmogžudystė. Tačiau kol kas daugiau jokių duomenų neturime. Žurnalisto žmona kol kas parodymų neduoda. Apklausiami liudininkai. Įvykio vietoje dirba tyrėjų grupės“, – kalbėjo policijos viršininkas.

Kaip informavo Nacionalinės policijos Komunikacijos departamento direktorius Jaroslavas Trakalo, iškelta baudžiamoji byla dėl tyčinio nužudymo.

A. Kryščenka nurodė, kad į A. Babčenką buvo paleisti keli šūviai, jis mirė greitosios pagalbos automobilyje. Policijai apie įvykį pranešė žurnalisto žmona.

Rusų rašytojas, žurnalistas ir opozicionierius A. Babčenka buvo nužudytas antradienį savo namuose Kijeve. Jam buvo šauta į nugarą.

Ukrainos parlamentaras Antonas Heraščenka nurodė, kad A. Babčenka buvo nušautas prie savo buto durų.

„Namuose baigėsi duona. Arkadijus susiruošė eiti į parduotuvę. Žudikas jo tykojo laiptinėje. Kai Arkadijus atidarė duris, žudikas jam keliskart šovė į nugarą“, – parašė A. Heraščenka savo paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“.

Tuo tarpu Ukrainos nacionalinės policijos vadovo pirmasis pavaduotojas Viačeslavas Abroskinas feisbuke paskelbė įtariamo A. Babčenkos žudiko fotorobotą.

„Jau sudarytas įtariamo žudiko fotorobotas. Pareigūnai ieško liudininkų ir aiškinasi įvykio aplinkybes“, – nurodė jis.

Įtariamasis yra 40-45 metų amžiaus, 175-180 cm ūgio, su žila barzda, vilkėjo džinsinę striukę ir džinsus, buvo užsidėjęs tamsiai mėlyną sportinę kepurę.

Metė kaltinimus Rusijai

Ukrainos ministras pirmininkas Vladimiras Groismanas mano, kad A. Babčenkos nužudymas – Rusijos suorganizuota operacija. Pasak Ukrainos ministrų kabineto vadovo, Maskva nesugebėjo atleisti žurnalistui už jo reiškiamas pažiūras, rašo newsru.com.

Kijeve įvykdytą nusikaltimą V. Groismanas pakomentavo asmeniniame „Facebook“ puslapyje.

Išreikštą nuomonę jis papildė paskutinės socialiniame tinkle A. Babčenkos parašytos žinutės atvaizdu. Žinutėje žurnalistas prisiminė, kaip 2014 m. gegužės 29 d. tik dėl perkrovos rizikos nesėdo į sraigtasparnį, kuris tą pačią dieną sudužo Ukrainos rytuose.

„Man pasisekė. Taip išeina, kad turiu antrą gimtadienį“, – konstatavo A. Babčenka.

„Prieš 10 valandų jis parašė apie antrą savo gimtadienį. Ir štai – nužudytas. Esu įsitikinęs, kad Rusijos totalitarinė mašina neatleido jam už sąžiningumą ir principingumą“, – parašė V. Groismanas.

A. Babčenką jis pavadino „tikru Ukrainos draugu, <...> bandžiusiu atskleisti pasauliui tiesą apie Rusijos demonstruojamą agresiją“.

Prielaidą, kad dėl A. Babčenkos nužudymo gali būti kaltas Kremlius, kiek anksčiau išsakė ir Ukrainos užsienio reikalų ministras Pavelas Klimkinas, kalbėdamas Niujorke vykusiame JT Saugumo Tarybos posėdyje, informuoja „Interfax-Ukraine“.

„Kas už tai atsakingas, pasakyti dar negalima, tačiau žvelgdami į analogiškus atvejus esame priversti manyti, kad siekdama destabilizuoti Ukrainą Rusija naudojasi ir kitokio tipo taktika, pavyzdžiui, organizuoja teroro aktus, užsiima ardomąja veikla ir vykdo politines žmogžudystes“, – sakė P. Klimkinas.

Ministerijos vadovas priminė, kad A. Babčenka buvo priverstas palikti Rusiją dėl jam iškilusios grėsmės.

„Jis ir toliau kovojo už demokratinę Rusiją, Ukrainą, tad Maskva, žinoma, visada žvelgė į jį kaip į priešą“, – sakė P. Klimkinas.

Rusijos liberalai priblokšti

Rusijos liberalų bendruomenę pribloškė Kremlių griežtai kritikuodavusio karo reporterio Arkadijaus Babčenkos nužudymas Ukrainoje, į kurią jis atsikraustė pernai, neapsikentęs persekiojimo Maskvoje.

41 metų A. Babčenka buvo nužudytas antradienį vakare savo namų Kijeve laiptinėje, užsakytos žmogžudystės stiliumi.

A. Babčenka buvo rastas kraujuojantis ir mirė greitosios pagalbos automobilyje pakeliui į ligoninę. Policijai apie įvykį pranešė žurnalisto žmona.

Rusų rašytojui, žurnalistui ir opozicionieriui A. Babčenkai buvo tris kartus šauta į nugarą.

Nusikaltimas įvykdytas mažiau nei mėnuo po prezidento Vladimiro Putino inauguracijos ketvirtai kadencijai Kremliuje, Rusijai rengiantis kitą mėnesį prasidėsiančiam pasaulio futbolo čempionatui.

A. Babčenkos nužudymas priminė kito garsaus Kremliaus kritiko, politiko Boriso Nemcovo nužudymą. Pastarasis buvo nušautas netoli Kremliaus 2015 metų vasarį.

10-ajame praėjusio amžiaus ir 1-ajame šio amžiaus dešimtmečiuose A. Babčenka kariavo dviejose Rusijos kampanijose Čečėnijoje, o vėliau tapo karo korespondentu ir rašytoju. Jis ne kartą sakė sulaukęs grasinimų mirtimi.

A. Babčenka rašydavo virtinei žiniasklaidos priemonių, įskaitant svarbų opozicijos laikraštį „Novaja gazeta“, taip pat rašė tinklaraštį. Jis kaltino Rusijos valdžią žudant Kremliaus kritikus ir kurstant karus Ukrainoje, Sirijoje ir kitur.

A. Babčenkai socialiniame tinkle „Facebook“ parašius, kad jis nesigaili dėl 2016 metų gruodį įvykusios katastrofos, kai į Juodąją jūrą nukrito rusų kariškių chorą į Siriją skraidinęs lėktuvas, Kremliaus šalininkai pradėjo žurnalisto bauginimo ir puldinėjimo kampaniją.

A. Babčenkos nužudymas trečiadienį išprovokavo liberalių rusų užuojautos žinučių srautą. Rusijos liberalai teigia neabejojantys, kad jis buvo nužudytas dėl savo profesinės veiklos.

„Arkaša kasdien tiesmukai kalbėdavo tokia įžūlia maniera, kad net jam artimi žmonės kartais pasijusdavo nesmagiai“, – rašė „Novaja gazeta“ žurnalistas Pavelas Kanyginas, pavadindamas draugą jo pravarde.

„Tai teroro ataka prieš žurnalistų bendruomenę Rusijoje ir Ukrainoje. Žudikai atakavo mus visus, pasirinkdami nuoširdžiausią, triukšmingiausią ir drąsiausią, visuomenei žinomą žmogų“, – pridūrė P. Kanyginas.

Kita „Novaja gazeta“ reporterė, gėjų teisių aktyvistė Jelena Kostiučenko „Facebook“ parašė: „Sup... mėsmalė.“

„Jis nevyniodavo žodžių į vatą“, – redaktoriaus skiltyje rašė laikraštis, netekęs jau ne vieno žurnalisto, įskaitant Aną Politkovskają, 2006 metais nušautą savo namų Maskvoje laiptinėje.

„Toksiška tėvynė“

„Toksiška tėvynė toliau žudo, nuodija pasaulį jau už savo sienų“, – rašė Maskvos Aukštosios ekonomikos mokyklos dėstytojas Sergejus Medvedevas.

Pasak garsios rusų reporterės Natalijos Gevorkian, kuri dabar gyvena Prancūzijoje, situacija darosi tokia bloga, kad Europos Sąjunga ir Jungtinės Valstijos turėtų padėti apsaugoti žmones, bėgančius nuo persekiojimo Rusijoje ir sulaukiančius grasinimų mirtimi.

A. Babčenka yra antras per mažiau nei dvejus metus Kijeve nužudytas Kremliaus kritikas iš Rusijos.

2016 metais miesto centre iki šiol neišaiškintomis aplinkybėmis sprogo Rusijos ir Baltarusijos pilietybes turėjusio Pavelo Šeremeto automobilis. Ukrainos policija įtaria, kad jo nužudymas buvo susijęs su jo darbu.

A. Babčenka iš Rusijos išvyko 2017 metų vasarį ir iš pradžių gyveno Čekijoje, paskui – Izraelyje, o galiausiai apsigyveno Kijeve.

Pastaruosius vienerius metus jis vedė Krymo totoriams skirtos televizijos ATR laidą.

Trečiadienį Rusijoje ir Ukrainoje planuojamos akcijos nužudyto žurnalisto atminimui pagerbti.