Referendumo kampanija pastaraisiais mėnesiais dominavo Airijos viešajame diskurse ir dabar beveik 3,5 mln. rinkėjų turi nuspręsti, ar palikti konstitucijoje įrašytą abortų draudimą.

Apklausos rodė, kad balsai gali pasiskirstyti apylygiai ir kad daug rinkėjų dar nebuvo apsisprendę.

Airija tradiciškai būdavo tarp katalikybei ištikimiausių šalių Europoje. Tačiau pastaraisiais metais Bažnyčios įtaka dėl virtinės vaikų lytinio išnaudojimo skandalų sumažėjo.

Referendumas vyksta treji metai po Airijos balsavimo už tos pačios lyties asmenų santuokų legalizavimą, kuris buvo milžiniška permaina šaliai.

Balsavimas penktadienį tęsis nuo 7 val. (9 val. Lietuvos laiku) iki 22 valandos.

Balsų skaičiavimas turi prasidėti šeštadienį 9 val., o rezultatai turėtų būti paskelbti vėliau šeštadienį.

Išankstiniai balsai iš atokių salų

Dvylikos atokių salų Atlanto vandenyne rinkėjai balsavo diena anksčiau, ketvirtadienį, kad balsadėžes būtų galima laiku atvežti į balsų skaičiavimo centrus net ir prasto oro atveju.

Prie Donegolo pakrantės Airijos šiaurės vakaruose esančios Golos salelės rinkėjams, kurių iš viso yra 29, atidavus savo balsus, užantspauduotą balsadėžę policininkas ir rinkimų pareigūnas po 10 minučių kelionės keltu pristatė atgal į pagrindinę šalies teritorijos dalį.

8-oji Airijos konstitucijos pataisa atsirado po 1983 metų referendumo, per kurį buvo pritarta abortų uždraudimui. Vėliau priimtuose įstatymuose už abortą numatytos įkalinimo bausmės iki 14 metų.

Dėl tokio draudimo kasmet tūkstančiai moterų vyksta į kaimyninę Didžiąją Britaniją, kur nėštumo nutraukimas yra legalus, arba griebiasi internete pardavinėjamų abortą sukeliančių piliulių.

2013 metais įstatymai buvo pakoreguoti leidžiant abortus tais atvejais, kai gresia pavojus motinos gyvybei. Tai buvo padaryta mirus iš Indijos kilusiai nėščiai moteriai Savitai Halappanavar (Savitai Halapanavar), kuriai nebuvo leista pasidaryti aborto.

8-osios pataisos panaikinimo atveju Airijos vyriausybė siūlo leisti atlikti abortus iki 12 nėštumo savaitės, o ypatingomis aplinkybėmis – iki 24 nėštumo savaitės.

Nuomonės išsiskyrė

Emocingi debatai šiuo klausimu suskaldė šalį.

20 metų filosofijos studentas Gavinas Boyne'as, vilkėdamas rausvą sportinį nertinį su abortų priešininkų judėjimo „Love Both“ emblema, sakė, kad už savo gyvybę yra skolingas 8-ajai pataisai.

Jo motina pastojo atsitiktinai ir buvo tėvų nusiųsta į Angliją pasidaryti aborto, bet paskui jie apsigalvojo.

„Mano seneliai suvokė, kad esu unikali, vertę turinti žmogiška būtybė, tad negalėjo leisti, kad mane nužudytų. Jei 1998-aisiais nebūtų galiojusi 8-oji pataisa, manęs čia šiandien nebūtų“, – sakė jis.

Tuo tarpu 21 metų Ciara Grealy iš Dublino sakė: „Nežinau, kodėl turėtume vežti moteris į kitą šalį pasidaryti kažko, kas turėtų būti saugiai ir teisėtai daroma čia.“

„Viena iš mano geriausių draugių turėjo tai padaryti. Ji sužinojo, kad laukiasi; gydytojai pasakė nieko negalintys padaryti. Ji su tėvais turėjo skristi į Liverpulį“, – sakė C. Grealy ir pridūrė, kad jos draugei buvo skaudu matyti visur iškabintus referendumo plakatus.

Aktyvistai ketvirtadienį paskutinį kartą agitavo už savo idėjas ir stengėsi įtikinti dvejojančius rinkėjus.

Tuo tarpu mietų gatvėse pilna žmonių su kampanijų ženkleliais, lipdukais ir kepurėmis.

22 metų istorijos studentas Cianas Flaherty iš Dublino Trejybės koledžo sakė, kad tai žmogaus teisių klausimas ir kad „negimęs vaikas yra žmogiškoji būtybė“.

„Dažnai pasirinkimo klausimas yra netikras ... Jei jauti, kad niekas tavęs neremia ir vienintelis pasirinkimas tau yra abortas, tai nemanau, kad čia tikras pasirinkimas“, – sakė jis.

Tuo tarpu 27 metų aktorė Caoimhe Mulcahy iš Airijos vakaruose esančios Klero grafystės sakė, kad tai moterų sveikatos klausimas ir kad daugelis „tikrai kentėjo“ dėl nereguliuojamų, nesaugių ir neteisėtų abortų.

„Nėra vieno lengvo sprendimo, bet žmonės kenčia ir mums reikia tai pakeisti“, – sakė ji.