Krizę išprovokavo skandalas dėl vieno garsaus vyro, kaltinamo lytiniu priekabiavimu ir prievarta.

„Toks yra Akademijos noras, kad aš palikčiau savo postą kaip nuolatinė sekretorė“, – po skubiai sušaukto Akademijos narių susitikimo Stokholme sakė S. Danius.

„Būčiau norėjusi tęsti, bet gyvenime yra ir kitų dalykų“, – žurnalistams sakė ji.

Taip pat atsistatydino Akademijos narė, švedų rašytoja Katarina Frostenson.

Apie atsistatydinimus paskelbta po to, kai dienraštis „Dagens Nyheter“ lapkričio mėnesį publikavo 18 moterų pareiškimus, kuriuose teigiama, kad jos patyrė kaltinamo vyro priekabiavimą ir fizinį išnaudojimą.

Švedijos akademija tada nutraukė visus ryšius su šiuo vyru ir jam mokėtas stipendijas, be to, pradėjo vidaus tyrimą ir pasitelkė vieną teisės firmą.

Akademija, kurią tiesiogiai globoja Švedijos karalius, tradiciškai yra labai diskretiška ir skandalas ją labai sukrėtė.

Nobelio fondo vadovas Larsas Heikenstenas viešai reiškė susirūpinimą dėl šios „rimtos ir sunkios situacija“.

Praėjusią savaitę protestuodami atsistatydino trys Akademijos nariai, institucijai dar kartą pareiškus pasitikėjimą K. Frostenson, kuri ketvirtadienį galiausiai paskelbė apie savo atsistatydinimą.

Kaip sakė vienas iš tų trijų atsistatydinusių narių Peteris Englundas, šis reikalas labai suskaldė instituciją.

Jis mano, kad S. Danius, kuri 2015 metais pakeitė jį Švedijos akademijos nuolatinio sekretoriaus poste, tapo „nepateisintos“ vidaus kritikos taikiniu.

Kitas narys, Horace Engdahlas, sakė, kad Akademija patvirtino egzistuojančią „vadovybės problemą“.

„Reikia radikalaus gesto, kad būtų sukurtos sąlygos naujai pradžiai“, – Švedijos visuomeninei televizijai SVT sakė jis.

Stokholmo universiteto literatūros profesorė S. Danius buvo pirmoji moteris šiame poste.

Akademijos nariai yra išrenkami iki gyvos galvos ir iš principo negali atsistatydinti, bet jie gali palikti savo kėdes tuščias.

Iš 18 Akademijos vyresniųjų septyni jau nebėra aktyvūs nariai, o dvi moterys, Kerstin Ekman ir Lotta Lotass, jau keleri metai yra išėjusios atostogų.

Tai ne pirmas kartas, kai Akademiją užliejo atsistatydinimų banga.

1989 metais trys nariai nusprendė palikti savo vietas tuščias Akademijai atsisakius pasmerkti fatvą prieš Salmaną Rushdie, kuri buvo paskelbta išėjus jo romanui „Šėtoniškos eilės“ (The Satanic Verses). Galiausiai praėjus 27 metams Švedijos akademija tai padarė.

Stokholmo prokurorai kovo viduryje paskelbė, kad dalis tyrimo prieš minėtą lytiniu išnaudojimu įtariamą vyrą, susijusi su įtarimais dėl žaginimo ir smurto nuo 2013 iki 2015 metų, buvo nutraukta trūkstant įrodymų.