„Mes turime staigmeną visiems, kuriems užtenka arba sąžinės, arba įžūlumo bet kokiu būdu lyginti Rusiją ir Trečiąjį Reichą. Mes jiems turime tinkamą atsakymą ir dovaną“, - pareiškė M. Zacharova.

Ji pridūrė, kad „staigmeną“ rusai pristatys susitikimo metu, kuris vyks ketvirtadienį, kovo 29 dieną. Tačiau ji pabrėžė, kad tai įvyks, jeigu „bus spėta paruošti visą medžiagą“. Apie kokius dokumentus eina kalba – M. Zacharova nepatikslino.

Taip pat Rusijos diplomatų atstovė pareiškė, kad Didžioji Britanija negali pateikti įrodymų to, kad būtent Maskva kalta dėl buvusio GRU generolo Sergejaus Skripalio apnuodijimo. „Tai – neįtikėtina provokacija. Pasakyčiau netgi daugiau: tai – neįtikėtina avantiūra“, - sakė ji.

Tokia Rusijos reakcija buvo iššaukta Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministro Boriso Johnsono žodžių apie tai, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasinaudos pasaulio futbolo čempionatu, kuris šių metų vasarą vyks Rusijoje, taip, kaip 1936 metais Berlyne vykusia olimpiada pasinaudojo Adolfas Hitleris.

Kiek anksčiau 20 Europos šalių, solidarizuojantis su Londonu, paskelbė apie pasirengimą išsiųsti rusų diplomatus. Apie analogiškus ketinimus taip pat paskelbė Vašingtonas.

DELFI primena, kad 66 metų rusas S. Skripalis ir 33-ejų jo duktė Julija kovo 4-ąją buvo rasti ant suolelio be sąmonės Solsberio mieste į pietvakarius nuo Londono. Jie su gyvybei pavojingais apsinuodijimo simptomais buvo nuvežti į ligoninę. Vėliau žiniasklaida juos įvardijo – tai buvo buvęs GRU pulkininkas S. Skripalis ir jo duktė Julija.

Nukentėjusieji buvo nugabenti į ligoninę. Taip pat nukentėjo policininkas, pirmas atvykęs į incidento vietą.

S. Skripalis 2004 metais Rusijoje buvo suimtas ir apkaltintas šnipinėjimu Didžiosios Britanijos naudai. 2006 metais jis buvo nuteistas 13 metų kalėti. 2010 metais Rusijai ir JAV apsikeitus šnipais, S. Skripalis gavo prieglobstį Didžiojoje Britanijoje.

Tyrimo metu paaiškėjo, kad S. Skripalis ir jo dukra buvo apnuodyti chemine medžiaga, vadinama „Novičiok“. Didžioji Britanija dėl šio apnuodijimo apkaltino Rusiją, tuo metu Rusija kaltę kategoriškai neigia.

ES pasiuntinys Rusijoje ir diplomatijos vadovė surengė derybas

Europos Sąjungos diplomatijos vadovė Federica Mogherini sekmadienį surengė skubų pasitarimą su bloko pasiuntiniu Maskvoje, kuris buvo atšauktas dėl vieno buvusio rusų dvigubo agento apnuodijimo Anglijoje.

ES lyderiai iškvietė į Briuselį savo pasiuntinį Markus Edererį konsultacijoms, didėjant tarptautiniam spaudimui Maskvai dėl pasikėsinimo į Sergejų Skripalį ir jo dukrą Juliją Anglijos mieste Solsberyje.

Per penktadienio viršūnių susitikimą ES vienbalsiai pritarė britų įtarimams, kad už išpuolį atsakingas Kremlius. Pabrėžiama, jog Europoje pirmą kartą nuo Antrojo pasaulinio karo laikų buvo įvykdyta ataka, per kurią panaudota kovinė nervus paralyžiuojanti medžiaga.

Šeštadienį F. Mogherini biuras paskelbė trumpą pranešimą ir nurodė, jog ji surengė „konsultacijas su Europos Sąjungos delegacijos Rusijos Federacijoje vadovu“.

Nepateikiant išsamesnės informacijos buvo pasakyta, kad M. Edereris „artimiausiomis dienomis tęs institucijų lygio konsultacijas“.

Tikimasi, kad pirmadienį keletas ES valstybių paskelbs naujų sankcijų Maskvai. Pavyzdžiui, Čekija, Lietuva, Danija ir Airija svarsto galimybę išsiųsti Rusijos diplomatų.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel penktadienį pareiškė, kad atsakant į išpuolį „būtini“ tolesni koordinuoti veiksmai. Prancūzijos pareigūnai savo ruožtu sakė, jog Paryžius taip pat pasiruošęs veikti.

Didžioji Britanija ir Rusija pasitelkė „akis už akį“ politiką ir išsiuntė po 23 diplomatus. Be to, Maskva nutraukė savo teritorijoje švietimo organizacijos Britų tarybos (British Council) veiklą.

Maskva neigia kaip nors prisidėjusi prie išpuolio prieš Skripalio ir kaltina Jungtinę Karalystę surengus prieš Rusiją nukreiptą kampaniją.

Šeštadienį BBC pranešė, kad už paslapčių pardavimą britų žvalgybai nuteistas kalėti S. Skripalis prieš keletą metų paprašė Rusijos prezidento Vladimiro Putino suteikti jam malonę.

66 metų S. Skripalis ir jo 33 metų dukra tebėra komos būklės. Kovo 4 dieną jiedu buvo apnuodyti kovine nervus paralyžiuojančia medžiaga, JK vyriausybės įvardyta kaip sovietų mokslininkų sukurtas agentas „Novičiok“ („Naujokas“).