Britanijos žiniasklaida ir politikai sakė, kad išpuolis prieš buvusį Rusijos karinės žvalgybos agentūros GRU pulkininką Sergejų Skripalį ir jo dukrą turi Maskvos galimai surengtos operacijos požymių.

S. Skripalis 2004 metų gruodį buvo suimtas Rusijos federalinės saugumo tarnybos (FSB) ir vėliau nuteistas už šnipinėjimą Britanijai. 2010 metais jis buvo paleistas per Rusijos apsikeitimą šnipais su JAV ir įsikūrė Jungtinėje Karalystėje, suteikusioje jam prieglobstį.

Sekmadienį S. Skripalis ir jo dukra Julija buvo rasti praradę sąmonę ant suoliuko šalia vieno prekybos centro Anglijoje pietvakariniame Solsberio mieste.

„Jie žeria kaltinimus prieš mus dėl visko, kas, anot mūsų partnerių Vakaruose, nutinka blogai šioje planetoje“, – S. Lavrovas sakė per vizitą Etiopijos sostinėje Adis Abeboje.

„Negirdėjome nė vieno fakto, tik žiūrime reportažus per televiziją, kur jūsų kolegos rimtais veidais su įkarščiu kalba, jog jeigu tai padarė Rusija, atsakas bus toks, kad Rusija jį visam laikui atsimins, – Maskvos diplomatijos vadovas sakė žurnalistams. – Tai nerimta; tai gryna propaganda ir isterijos kurstymas.“

Britanija nėra oficialiai apkaltinusi Rusijos dėl šio išpuolio, bet užsienio reikalų sekretorius Borisas Johnsonas sakė, kad jis yra panašus į 2006 metais įvykdytą buvusio Rusijos šnipo Aleksandro Litvinenkos, tapusio Kremliaus kritiku, nunuodijimą Londone radioaktyviuoju poloniu.

Londonas dėl tos atakos kaltina Maskvą.

Per incidentą Solsberyje nukentėjo maždaug 21 asmuo.

„Jeigu reikės imtis veiksmų, vyriausybė tai padarys“, – pažadėjo Britanijos premjerė Theresa May.

Nacionalinės policijos kovos su terorizmu biuras perėmė tyrimą dėl incidento, traktuojamo kaip pasikėsinimas nužudyti.

Britai kaltina Rusiją

DELFI primena, kad pirmadienį buvo paskelbta žinia apie buvusio Rusijos šnipo, Sergejaus Skripalio ir jo dukros apnuodijimą.

Didžiosios Britanijos detektyvai aiškinasi, kas apnuodijo buvusį dvigubą agentą rusą ir jo dukrą nervus paralyžiuojančia medžiaga, o medikai deda pastangas išgelbėti nukentėjusiųjų, taip pat jiems pagalbą mėginusio suteikti vieno policininko gyvybes.

Buvęs Rusijos karinės žvalgybos agentūros GRU pulkininkas 66 metų Sergejus Skripalis, atvykęs į Britaniją po 2010 metais įvykusio apsikeitimo šnipais tarp JAV ir Rusijos, tebėra kritinės būklės, kaip ir jo duktė Julija. Jiedu sekmadienį buvo rasti susmukę ant suolelio prie vieno prekybos centro Anglijos pietvakariniame Solsberio mieste.

Britanijos politikai ir žiniasklaida šį įžūlų apnuodijimo incidentą susiejo su Rusija. Trečiadienį Britanijos policija pirmąkart patvirtino, kad prieš aukas buvo panaudota nervus paveikianti medžiaga ir kad dabar šis incidentas tiriamas kaip kėsinimasis nužudyti.

Tuo metu Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministras Borisas Johnsonas antradienį kalbėdamas parlamente Londone užsiminė apie šias galimybes, tačiau kartu įspėjo nedaryti skubotų išvadų.

„Kai aš pagalvoju apie pasaulio čempionatą šią vasarą, manau, kad įprastas Jungtinės Karalystės dalyvavimas yra labai sunkiai įsivaizduojamas“, - kalbėjo ministras, turėdamas omenyje spėliones dėl Rusijos vaidmens buvusio rusų šnipo S. Skripalio ir jo dukters apnuodijimo atveju. Pasaulio futbolo čempionatas Rusijoje vyks birželio 14-liepos 15 dienomis.

B. Johnsonas, be to, sakė, kad labai įmanoma, kad britų vyriausybė bus priversta vėl pagalvoti apie sankcijas ir kitokias priemones, jei įtarimai Rusijos atžvilgiu pasitvirtins. Tačiau esą būtų neteisinga daryti skubotas išvadas. Ministras nepasakė, ar jis yra už Londono sankcijas Rusijai, ar Europos Sąjungos (ES) baudžiamųjų priemonių, paskelbtų Maskvai dėl paramos separatistams Rytų Ukrainoje, sugriežtinimą.


Didžiosios Britanijos vidaus reikalų sekretorė Amber Rudd ketvirtadienį pareiškė, kad jos šalis padarys „viską, ką gali“, kad patrauktų atsakomybėn kaltuosius už nuodingos medžiagos panaudojimą prieš buvusį Rusijos karinės žvalgybos agentūros GRU pulkininką Sergejų Skripalį, ir veiks „neabejodama“, kai tik paaiškės su šiuo išpuoliu susiję faktai.

„Esame įsipareigoję padaryti viską, ką galime, kad patrauktume atsakomybėn kaltininkus, kad ir kas ir kur jie bebūtų“, – sakė ji įstatymų leidėjams. Pasak A. Rudd, tai buvo „begėdiškas ir neapgalvotas aktas“.

„Tyrimas vyksta neatidėliojant, ir ši vyriausybė veiks neabejodama, kai tik faktai taps aiškesni, – sakė ji. – Reaguosime tvirtai ir tinkamai, kai tik išsiaiškinsime, kas buvo atsakingas.“

Bendruomenių rūmuose A. Rudd sakė, kad S. Skripalis ir jo dukters Julija tebėra „be sąmonės ir yra kritinės, bet stabilios būklės“. Jiedu sekmadienį buvo rasti susmukę ant suolelio prie vieno prekybos centro Anglijos pietvakariniame Solsberio mieste.

Policininko, kuris pirmas atvyko į įvykio vietą ir mėgino padėti rusams, būklė „tebėra sunki, bet stabili; jis yra sąmoningas, kalba ir reaguoja“. Vėlyvą trečiadienį policija patvirtino, kad S. Skripalis ir jo dukra buvo apnuodyti nervus paralyžiuojančia medžiaga.

Pasak A. Rudd, tas pareigūnas irgi nukentėjo nuo tos pačios medžiagos. Ji atsisakė spėlioti, kokia tai galėjo būti medžiaga ar kas buvo atsakingas už tą išpuolį, kol vyksta policijos tyrimas. „Nervus paralyžiuojančios medžiagos panaudojimas JK teritorijoje yra begėdiškas ir neapgalvotas aktas“, – sakė britų vidaus reikalų sekretorė.

„Tai buvo žiauriausiu ir viešu būdu (įgyvendintas) pasikėsinimas nužudyti. Žmonės yra teisūs norėdami sužinoti, ką laikyti atsakingą už tai“, – sakė ji. Kaip pranešta, Didžiosios Britanijos detektyvai ketvirtadienį toliau aiškinasi, kas apnuodijo buvusį dvigubą agentą rusą ir jo dukrą Juliją nervus paralyžiuojančia medžiaga.