Prognozuojama, kad konservatoriai pritars koaliciniam susitarimui, kanclerei numalšinus partijos dešiniojo sparno maištą.

Merkel Krikščionių demokratų sąjungos (CDU) pareigūnai sakė, kad partijos susitikimas Berlyne turėtų prasidėti 9 val. Grinvičo (11 val. Lietuvos) laiku. Kanclerė jau 18 metų stovi prie šios politinės jėgos vairo ir nuosekliai stengėsi pakreipti ją labiau į politinio spektro centrą.

Svarbiausias pirmadienio susitikimo tikslas yra uždegti žalią šviesą koaliciniam susitarimui, vasario pradžioje pasiektam su Vokietijos socialdemokratų partija (SPD). Sutartis formuoti koalicinę vyriausybę buvo pasirašyta po keturis mėnesius trukusios politinės nežinios didžiausioje Europos ekonomikoje, išprovokuotos rugsėjį vykusių visuotinių rinkimų, kuriuose konservatoriams nepavyko užsitikrinti aiškios daugumos parlamente.

Merkel teko sumokėti nemenką kainą, kad įtikintų besispyriojančius socialdemokratus vėl jungtis į „didžiąją koaliciją“, vadovavusią Vokietijai aštuonerius iš dvylikos A. Merkel buvimo valdžioje metų.

Susitarime, be kita ko, numatyta, kad CDU perleis SPD įtakingos finansų ministerijos, kurią konservatoriai laiko biudžeto drausmės Vokietijoje ir euro zonoje garantu, kontrolę.

Merkel anksčiau laikyta praktiškai neįveikiama partijos ir šalies lydere, bet pastarųjų mėnesių politinė aklavietė Vokietijoje sudavė skaudų smūgį kanclerės pozicijoms, turint galvoje, kaip sunkiai jai sekėsi formuoti koaliciją, dirbsiančią jos ketvirtą ir, galbūt, jau paskutinę kadenciją.

Liberali kanclerės migracijos politika, atvėrusi kelią nuo 2015 metų į šalį atvykti daugiau nei milijonui nuo karų ir skurdo bėgusių žmonių, smarkiai supriešino Vokietijos visuomenę ir paskatino bruzdėjimą jos pačios partijoje.

Visuomenės pykčiu dėl pabėgėlių antplūdžio sėkmingai pasinaudojo antiimigracinė kraštutinių dešiniųjų partija „Alternatyva Vokietijai“ (AfD), rugsėjį vykusiuose rinkimuose surinkusi rekordiškai daug balsų.

Siekdama nuraminti nepasitenkinimą konservatorių gretose, A. Merkel sekmadienį nusprendė sveikatos apsaugos ministru būsimame kabinete paskirti vieną garsiausių savo kritikų partijoje.

„Nuveikti kažką gero Vokietijai“

37 metų Jensas Spahnas, anksčiau dirbęs ilgamečio Vokietijos finansų ministro, uolaus taupymo priemonių šalininko Wolfgango Schaeuble pavaduotoju, ne kartą griežtai pliekė A. Merkel centristinę politiką, ypač imigracijos srityje.

Jis ragino skubiai pereiti prie konservatyvesnės politikos ir tokiu būdu pamėginti susigrąžinti rinkėjus, kuriuos nuviliojo AfD, rugsėjį vykusiuose rinkimuose gavusi beveik 13 proc. balsų.

Pristatydama naujo kabineto sudėtį, A. Merkel pavadino J. Spahną „jaunosios kartos atstovu“, kuris, jos įsitikinimu, atliks konstruktyvų vaidmenį. „Žmonės kartais išsako kritiškų pastabų – Jensas Spahnas nėra išimtis, ir tai yra gerai“, – sakė kanclerė.

„Visgi turime uždavinį nuveikti kažką gero Vokietijai, ir būtent tai jis nori daryti – kaip, beje, ir visi kiti kabineto nariai“, – sakė ji.

Į kitus CDU priklausančius ministrų postus A. Merkel paskyrė jai lojalius politikus. Gynybos ministerijai toliau vadovaus Ursula von der Leyen, artimas kaclerės sąjungininkas Peteris Altmaieris prižiūrės ekonomiką, o Julia Kloeckner bus atsakinga už žemės ūkį.

Dviem palyginti mažai žinomoms konservatorių politikėms – Anjai Karliczek ir Helgei Braun – bus patikėti švietimo ministro ir administracijos vadovo portfeliai, nurodė A. Merkel ir pridūrė, kad ji pati, būdama 63 metų, bus vyriausia naujosios vyriausybės narė.

„Aiški tapatybė“

Spaudžiama „atšviežinti“ partiją, A. Merkel praėjusią savaitę pranešė, kad CDU generaline sekretore bus paskirta populiari nedidelio Saro krašto premjerė Annegret Kramp-Karrenbauer. Tai pakurstė spėliones, kad ilgametė kanclerė renkasi sau potencialų politinį įpėdinį.

Kramp-Karrenbauer, Vokietijos žiniasklaidos praminta „mini Merkel“, į naujas pareigas turėtų būti oficialiai paskirta partijos pirmadienio susitikime.

Nors yra centristinių pažiūrų, uoli katalikė A. Kramp-Karrenbauer pasisako už griežtesnę imigracijos politiką. Jos pasirinkimas laikomas protingu A. Merkel žingsniu siekiant nuraminti bruzdėjimą partijoje.

Carstenas Linnemannas, dar vienas A. Merkel kritikas partijoje, sveikino naujus kanclerės paskyrimus, tačiau pabrėžė, jog svarbiausia yra grįžti prie konservatizmo.

„Turime nustatyti naujus prioritetus ir parodyti savo aiškią tapatybę, kad CDU vėl taptų atpažįstama ir turėtų savo tvirtas pozicijas didžiojoje koalicijoje“, – sakė jis interviu Vokietijos žiniasklaidai.

SPD taip pat dar nėra oficialiai pritarusi koaliciniam susitarimui. Partijos narių balsavimo šiuo klausimu rezultatai turėtų būti paskelbti kovo 4 dieną. Jei socialdemokratai atmes susitarimą, Vokietijai grės politinis paralyžius ir, tikėtina, pirmalaikiai rinkimai. Neatmestina, kad jie užbaigtų A. Merkel politinį viešpatavimą.