Kim Jong Uno jaunesnioji sesuo Kim Yo Jong, viena artimiausių jo patikėtinių, Pietų Korėjoje lankėsi su Šiaurės Korėjos diplomatų delegacija, o šis jos vizitas sulaukė daug pasaulio žiniasklaidos dėmesio.

Kim Yo Jong pakvietė Pietų Korėjos prezidentą Moon Jae-iną atvykti į viršūnių susitikimą Pchenjane. Vis dėlto Pietų Korėjos vadovas neskubėjo priimti šio kvietimo ir pareiškė, kad tokiam jo vizitui reikia „tinkamų sąlygų“.

Jungtinių Tautų Saugumo Taryba Pchenjanui yra paskelbusi kelis sankcijų paketus dėl jo vykdomų branduolinės ir balistinių raketų programų ir daugybės raketų bandymų, surengtų praėjusiais metais.

Tačiau Pjongčango žiemos olimpinės žaidynės neįprastai pagyvino Korėjos pusiasalio kaimynių santykius.

Šeštadienį Moon Jae-inas ir Kim Yo Jong drauge stebėjo moterų ledo ritulio rungtynes, kuriose dalyvavo bendra Korėjų komanda. Tribūnoje buvo ir Šiaurės Korėjos reprezentacinis vadovas Kim Yong Namas bei Tarptautinio olimpinio komiteto prezidentas Thomas Bachas.

Be to, Pietų Korėjos prezidentas ir Šiaurės Korėjos lyderio sesuo kartu žiūrėjo artistų iš Pchenjano pasirodymą Seule.

Vis dėlto analitikai perspėja, kad pasibaigus olimpiadai pozityvi nuotaika gali išblėsti, nes JAV ir Pietų Korėja planuoja didelio masto karines pratybas, kurios kaskart įsiutina Pchenjaną.

Pirmadienį Kim Jong Unas susitiko su iš Pjongčango grįžusia delegacija, pranešė oficiali naujienų agentūra KCNA.

Ji netiesiogiai citavo Šiaurės Korėjos lyderį, kuris kalbėjo, jog yra svarbu gilinti „šiltą susitaikymo ir dialogo klimatą“, sukurtą per žiemos olimpines žaidynes.

Po ilgus mėnesius trukusio delsimo Šiaurės Korėja tik sausį paskelbė, kad ji visgi atsiųs savo delegaciją į Pjongčango žaidynes.

Kim Jong Unas liepė imtis „praktinių priemonių“, kad draugiški santykiai tęstųsi, informavo KCNA, tačiau daugiau detalių nepateikė.

Pietų Korėjos svetingas svečių iš Šiaurės Korėjos priėmimas buvo „įspūdingas“, pareiškė Kim Jong Unas. Jis padėkojo Seului už „nuoširdžias pastangas“.

Žiniasklaidos dėmesio centre

KCNA pranešimas buvo pirmoji oficiali Kim Jong Uno reakcija į olimpines žaidynes.

Apie 30 metų Kim Yo Jong būdavo dažnai matoma lydinti brolį per jo „lauko ekskursijas“ ir kitus renginius. Žinoma, kad ji dalyvavo partijos propagandos operacijose.

Šiaurės Korėjai visą jos istoriją vadovauja viena šeima – Kim Jong Unas yra jau trečios kartos lyderis po tėvo Kim Jong Ilo ir senelio, valstybės įkūrėjo Kim Il Sungo.

Kim Jong Ilo vaikų Kim Jong Uno ir Kim Yo Jong motina yra jo trečioji partnerė, buvusi šokėja Ko Yong Hui.

Kim Yo Jong yra įtakinga veikėja Šiaurės Korėjoje ir yra pirmoji valdančiosios Kimų dinastijos narė, apsilankiusi Pietų Korėjoje po 1950–1953 metų Korėjos karo.

Žiniasklaida išnarstė kiekvieną jos vizito į Pjongčangą detalę, pradedant jos rūbais, veido išraiškomis, rankine ir baigiant jos raštu.

Tačiau ne visi pietų korėjiečiai džiaugėsi svečiais iš šiaurinės kaimynės. Nors kai kurie žmonės tikisi, jog šis vizitas paskatins realią galimybę šalims susitaikyti, piktai nusiteikę gyventojai sudegino Šiaurės Korėjos vėliavą ir kritikavo Moon Jae-iną dėl per švelnios pozicijos Pchenjano atžvilgiu.

Analitikų manymu, tebėra labai daug abejonių, koks gilus bus Korėjų suartėjimas, kaip toli jis nueis ir kiek ilgai tęsis pasibaigus olimpinėms žaidynėms.

Pchenjano olimpinė diplomatija taip pat išryškino Seulo ir jo pagrindinio sąjungininko bei gynėjo Vašingtono nesutarimus dėl požiūrio į uždarą Šiaurės Korėjos režimą ir jo branduolinių ginklų programą.

JAV tvirtina, kad Pchenjanas privalo imtis konkrečių žingsnių ir atsisakyti savo branduolinių ambicijų, ir tik po to bus galima pradėti derybas. Tuo tarpu Moon Jae-inas, kurio tėvai pabėgo iš Šiaurės Korėjos per Korėjos karą, jau seniai aiškina, kad norint susėsti prie derybų stalo su Pchenjanu, reikia su juo glaudžiau bendradarbiauti.