Į jį įtraukta 210 pavardžių, skelbia „Dožd“.

Į sąrašą pateko 114 aukštų Rusijos pareigūnų ir valstybinių bendrovių vadovų, taip pat 96 oligarchai. JAV Finansų ministerija pažymėjo, kad „Kremliaus ataskaita“ nėra sąrašas tų, kuriems taikomos sankcijos.

Į sąrašą įtraukti Rusijos prezidento administracijos vadovai: Antonas Voina, Dmitrijus Peskovas, Vladislavas Surkovas. Be to, į jį pateko Federacijos Tarybos atstovė Valentina Matvijenko, Valstybės Dūmos pirmininkas Viačeslavas Volodinas, „Rosneft“ vadovas Igoris Sečinas, FST direktorius Aleksandras Bortnikovas ir kiti.

Finansų ministerija išplatino neįslaptintą „Kremliaus ataskaitos“ fragmentą. Į jo slaptą dalį galėjo patekti tie asmenys, kurių pavardžių nėra paskelbtame sąraše.

Vladislavas Surkovas
Foto: RIA/Scanpix

Ataskaitą rengė Finansų ministerija, Valstybės departamentas ir Nacionalinės žvalgybos valdyba. Ji parengta vykdant įstatymą „Dėl priešinimosi JAV priešininkams, taikant sankcijas“, kurį pernai metų rugpjūtį pasirašė JAV prezidentas Donaldas Trumpas.

Autoriai turėjo sudaryti Rusijos aukštų pareigūnų ir oligarchų sąrašą ir įvertinti jų artumą režimui ir asmeniškai Vladimirui Putinui. Be to, įstatymas numatė nustatyti į sąrašą patekusių žmonių korumpuotumo požymius, nustatyti apytikrį jų turtą, investicijas, verslo interesus ir dalis kompanijose, taip pat jų pačių ir jų šeimos narių (įskaitant sutuoktinius, vaikus, tėvus ir brolius bei seseris) pajamų šaltinius.

Aleksandras Bortnikovas
Foto: RIA/Scanpix

Sąrašo paskelbimas nereiškia sankcijų įvedimo, tačiau įstatyme buvo teigiama, kad į sąrašą patekusiems asmenims ateityje gali būti įvestos asmeninės sankcijos.

Autoriai taip pat turėjo įvertinti galimus padarinius Rusijos ir JAV ekonomikoms tuo atveju, jeigu į sąrašą patekusioms kompanijoms būtų įvestos sankcijos.

Rusija širsta

Rusija perspėja, kad tokio sąrašo paskelbimas kelia rimtą pavojų „santykiams“ ir turės „labai rimtų pasekmių“.

„Tai dar vienas žingsnis, kuris, akivaizdu, tik dar labiau padidins įtampą“, – naujienų agentūrai „RIA Novosti“ sakė Rusijos Valstybės Dūmos tarptautinių santykių komiteto pirmininko pavaduotojas Aleksejus Čepa.

„Nors apie tai kalbėti dar per anksti, jeigu situacija ir toliau judės tokia kryptimi, baigtis gali liūdnai. Amerikos valdžios lyderiai, deja, galimos grėsmės neįžvelgia, jie patys stumia dvišalius santykius į pavojų, o tokio elgesio padariniai gali būti labai skaudūs“, – teigia politikas.

Tai, kad į Jungtinių Valstijų finansų departamento parengtą vadinamąjį „Kremliaus sąrašą“ buvo įtraukta praktiškai visa Rusijos Federacijos valdžia, leidžia kalbėti apie „faktinį dvišalių santykių nutraukimą“.

Tokią nuomonę išreiškė Rusijos Federacijos tarybos parlamentaras Vladimiras Džavarovas, kurį cituoja naujienų agentūra „RIA Novosti“.

„Atsakas, žinoma, bus. Ir jis bus adekvatus. Jie absoliučiai nesuvokia, kuo kaltina Rusiją“, – pareiškė politikas.

Jis nepaaiškino, kodėl sąrašą, kuriuo neįvedamos jokios naujos sankcijos, jis įvardijo kaip sankcijų.

114 įtakingų politinių veikėjų ir 96 oligarchai

Užsienio šalių vyriausybės jau atsisakė milijardų dolerių vertės potencialių kontraktų su Rusijos ginkluotės kompanijomis, pirmadienį pareiškė JAV administracija ir pažymėjo, kad nėra reikalo skelbti naujas sankcijas Maskvai atgrasyti.

Tuo tarpu JAV Iždo departamentas paskelbė nekantriai lauktą rusų oligarchų, kuriuos Amerikos valdžia laiko potencialiais sankcijų taikiniais, nes jie yra glaudžiai susiję su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, sąrašą.

Sąraše yra 114 įtakingų politinių veikėjų ir 96 oligarchai, tarp jų Romanas Abramovičius, Olegas Deripaska ir Jurijus Milneris.

Romanas Abramovičius

Sąraše esančių žmonių atžvilgiu jokios baudžiamosios priemonės, pavyzdžiui, JAV esančio turto įšaldymas ar draudimas gauti vizą, automatiškai nebus taikomos.

Tačiau šių asmenų įtraukimas į „juodąjį sąrašą“ gali paskatinti bankus ir kitas institucijas Jungtinėse Valstijose bei Europoje vengti su jais turėti bet kokių verslo reikalų.

Pirmadienis buvo paskutinė diena Valstybės ir Iždo departamentams įgyvendinti dvi teisės akto „Dėl atoveikio Amerikos priešininkams per sankcijas“ (Countering America's Adversaries Through Sanctions Act, CAATSA) nuostatas. Šį įstatymą JAV prezidentas D. Trumpas nenoromis pasirašė praėjusiais metais.

JAV įstatymų leidėjai nerimavo, kad prezidentui nekantraujant pataisyti santykius su Kremliumi, jis gali nesiimti griežtų veiksmų nubausti Maskvą ir rusų pareigūnus už kišimąsi į JAV rinkimus ir padėties Ukrainoje destabilizavimą.

Olegas Deripaska

D. Trumpas minėtą teisės aktą yra pavadinęs „prieštaraujančiu konstitucijai“, o valstybės sekretorius Rexas Tillersonas yra sakęs, kad jo apkritai nereikia.

Teisės aktas įpareigojo Valstybės departamentą parengti įmonių, susijusių su Rusijos gynybos ir žvalgybos agentūromis, sąrašą. Tai buvo padaryta pernai spalį, o pirmadienį turėjo būti paskelbta, kokioms JAV ar užsienio įmonėms ar vyriausybėms bus įvestos sankcijos už tai, kad palaiko ryšius su į „juodąjį sąrašą“ įtrauktais Rusijos saugumo sektoriaus fiziniais ir juridiniais asmenimis.

Paaiškėjo, kad sankcijos nebus skelbiamos, nes Valstybės departamentas nusprendė, kad jau pati JAV baudžiamųjų priemonių grėsmė ar vadinamosios antrinės sankcijos atgrasė nuo tokių sandorių.

„Nuo tada, kai buvo priimtas CAATSA, užsienio vyriausybės atsisakė suplanuotų ar paskelbtų kelių milijardų dolerių vertės pirkimo sandorių su Rusijos gynybos sektoriumi“, – sakė Valstybės departamento atstovė spaudai Heather Nauert.

„Turint galvoje, kiek ilgai paprastai tęsiasi stambių gynybos sektoriaus sandorių įgyvendinimas, mūsų pastangų rezultatas tik pradeda ryškėti“, – pažymėjo ji ir pridūrė, kad Kongresui buvo pateikta ataskaita su įslaptintomis detalėmis.

„Žvelgiant iš šios perspektyvos, jei įstatymas veikia, sankcijos atskiriems fiziniams ar juridiniams asmenims nereikalingos, nes įstatymas faktiškai tarnauja kaip atgrasymo priemonė“, – aiškino ji.

Tuo tarpu JAV Iždo departamento pirmadienį paskelbtame potencialių sankcijų taikinių sąraše figūruoja visas Rusijos verslo elitas, valstybinių kompanijų vadovai, ministrai.

Vadinamajame Kremliaus sąraše yra oligarchai O. Deripaska, R. Abramovičius, Vladimiras Potaninas, Michailas Fridmanas, taip pat Vagitas Alekperovas, Jelena Baturina, Romanas Avdejevas, Evgenijus Kasperskis, Suleimanas Kerimovas, Vladimiras Lisinas, Michailas Prochorovas ir dešimtys kitų verslo elito atstovų.

Kaip nurodoma Kongresui perduotoje ataskaitoje, į sąrašą įtraukti 96 verslo magnatai, kurių turtas viršija 1 mlrd. JAV dolerių, bei 114 valstybės pareigūnų bei valstybės įmonių vadovų.

Į „Kremliaus sąrašą“ įtrauktas ir premjeras D. Medvedevas ir visi jo pavaduotojai bei ministrai, tarp jų Igoris Šuvalovas, Maksimas Oreškinas, Arkadijus Dvorkovičius, Aleksejus Mileris, Igoris Sečinas, germanas Grefas, Andrejus Kostinas ir daugybė kitų.

Ataskaitos priede, kuris įslaptintas, gali būti asmenų, valdančių mažesnį turtą ir nepriklausančių aukščiausio rango valstybės pareigūnams.