Keliuose miestuose ir miesteliuose įpykę protestuotojai svaidė akmenis į Izraelio karius, o šie atsakė ašarinėmis dujomis ir guminėmis kulkomis. Virš Betliejaus tvyrojo dūmai.

D. Trumpo smarkiai pakeista JAV politika dėl Jeruzalės supykdė arabus ir musulmonus. Jie šį žingsnį laiko akivaizdžiu proizraelietišku šališkumu viename opiausių Artimųjų Rytų religinių ir politinių nesutarimų.

Jeruzalėje yra svarbių musulmonų ir krikščionių šventovių ir judėjams pati švenčiausia vieta. Izraelio aneksuotą Rytų Jeruzalę palestiniečiai ateityje nori matyti savo sostine, bet Izraelis sako, kad neatiduos nė vienos miesto dalies.

Neramumai penktadienį prasidėjo po palestiniečių vidurdienio pamaldų – musulmonų religinės savaitės ryškiausio akcento.

Raudonojo Pusmėnulio greitosios pagalbos tarnybos atstovė Erab Fukaha sakė, kad 12 palestiniečių buvo sužeisti guma dengtomis plieninėmis kulkomis, o dar vienas – kovine kulka.

Palestiniečių politinės grupės penktadienį paragino rengti masines demonstracijas Vakarų Krante, Gazos Ruože ir Jeruzalėje.

Be to, Gazos Ruožą kontroliuojančio islamistų judėjimo „Hamas“ lyderis agituoja palestiniečius pradėti trečią intifadą – sukilimą prieš Izraelį.

Teroristinė grupuotė „al Qaeda“ savo sekėjus visame pasaulyje skatina taikytis į JAV svarbius interesus, jos sąjungininkus ir Izraelį. Penktadienį šio džihadistų tinklo žiniasklaidos tarnybos „al Sahab“ paviešintame pranešime kviečiama pradėti šventąjį karą, o Amerika apibūdinama, kaip musulmonų engėja.

Penktadienį visame regione vyko protestai gatvėse. Eitynės surengtos Irane, Indonezijoje, Malaizijoje, Pakistane ir Jordanijoje.

Kelis dešimtmečius Jeruzalės klausimu JAV buvo neutrali ir rėmėsi tarptautiniu susitarimu, kad šventojo miesto likimas turi būti nuspręstas derybomis.

Penktadienį pasaulio dėmesys nukrypo į Jeruzalės senamiestį, kur yra al Aksos mečetės kompleksas – trečioji islamo švenčiausia vieta, stovinti ant judėjų senovinės šventyklos griuvėsių. Viena šio komplekso išorinių sienų yra švenčiausia vieta, kur gali melstis žydai.

Anksčiau Izraelio tarnybos neretai taikydavo amžiaus apribojimus, įtemptais laikotarpiais uždrausdami jaunesniems musulmonams lankytis al Aksos komplekse.

Vienas pamokslininkas al Aksos mečetėje maldininkams sakė, kad miestas „liks musulmoniškas ir arabiškas“.

„Iš arabų ir musulmonų lyderių norime veiksmų, o ne smerkiančių pareiškimų“, – apytiksliai 27 tūkst. maldininkų sakė šeichas Yousefas Abu Sneineh.

Prie mečetės esančioje aikštėje susirinkę apie 2 000 žmonių skandavo: „Savo siela ir krauju mes ginsime al Aksą ir Jeruzalę“.

Kaimyninėje Jordanijoje šimtai protestuotojų susirinkusių sostinėje Amane skandavo „Jeruzalė – arabiška“ ir „Amerika yra gyvatės galva“.

Be to, per audringus protestus Gazos Ruože prie sienos su Izraeliu žydų kariai nušovė du palestiniečius demonstrantus, tapusius pirmosiomis šios neramumų bangos aukomis.