Televizijos „Sky“ korespondentas Artimuosiuose Rytuose Alexas Rossi pasakojo, kad dangų yra užtemdę degančių padangų dūmai. Į protestų vietą skuba greitosios pagalbos ekipažai.

„Žmonės dabar kalba apie trečiosios intifiados (sukilimo - DELFI) tikimybę“, - pridūrė jis.

A.Rossi padėtį Ramaloje apibūdino kaip „itin nepastovią“ ir pridūrė, kad izraeliečiai į minią leidžia ašarines dujas ir šaudo guminėmis kulkomis.

Palestinietis Naimas Masarwehas ketvirtadienį atvyko į Manaros aikštę Ramaloje, kad išreikštų pasipiktinimą D. Trumpo pranešimu.

Tačiau jis nusprendė ne kalbėti, o rašikliu ant popieriaus užrašyti, ką norėtų pasakyti.

„Tai, ką padarė Trumpas, yra blogiau už Balfūrą ir kur kas pavojingiau už nakbą“, - parašė N. Masarwehas.

1917 metais priimta Balfūro deklaracija buvo Didžiosios Britanijos parašytas laiškas, kuriame ji išreiškė savo paramą, kad būtų įkurta nuolatinė žydų valstybė.

Nakba, arabų kalba reiškianti katastrofą, vadinamas šimtų tūkstančių arabų išstūmimas iš namų, kai 1948 metais buvo įkurtas Izraelis.

48 metų palestinietė Rania tvirtino, kad Jeruzalė yra „arabų – palestiniečių sostinė“ ir paragino palestiniečius po D. Trumpo pranešimo pradėti naują sukilimą.

„Turėtume atšaukti visus susitarimus, ypač Oslo. Daugiau jokių santykių su Izraeliu. Turėtų prasidėti trečioji intifiada, - sakė ji. – Arabų lyderiams noriu pasakyti: „Gėda jums, jūs mus pardavėte“.

Izraelio armija siunčia papildomas pajėgas

Izraelio armija ketvirtadienį pranešė siunčianti papildomą kontingentą į okupuotą Vakarų Krantą, JAV prezidentui D. Trumpui nusprendus oficialiai pripažinti Jeruzalę žydų valstybės sostine.

„Vadovaujantis generalinio štabo situacijos vertinimo išvada buvo nuspręsta keliais batalionais sustiprinti kontingentą tame rajone (Vakarų Krante), taip pat sustiprinti karinę žvalgybą ir teritorinę gynybą“, – rašoma kariuomenės išplatintame pranešime.

„Be to, užtikrinant kariuomenės pasirengimą reaguoti į galimus įvykius buvo padidintos rezervo pajėgos“, – priduriama jame.

„Hamas“ vadovas ragina skelbti naują intifadą

Palestiniečių judėjimo „Hamas“ lyderis Ismailas Haniya paragino palestiniečius pradėti naują intifadą (sukilimą) prieš Izraelį, JAV prezidentui D. Trumpui oficialiai pripažinus Jeruzalę žydų valstybės sostine.

„Negalėsime priešintis šiai JAV palaikomai sionistinei politikai nepradėję naujos intifados“, – sakė Gazos Ruožą kontroliuojančio ginkluoto palestiniečių islamistų judėjimo vadovas.

Tuo metu Ramaloje prasidėjo protestai, deginamos JAV vėliavos.

R. T. Erdoganas: tai pasaulį įstums į ugnies žiedą

Turkija griežtai sukritikavo JAV prezidento D. Trumpo sprendimą pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine. „Toks sprendimas pasaulį, o ypač mūsų regioną, įstums į ugnies žiedą, - įspėjo prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas ketvirtadienį prieš išvykdamas su vizitu į Atėnus. - Ei, D. Trumpai. Ką tu darai? Ką reiškia toks veiksmas? Politikai turi rūpintis susitaikymu, o ne chaosu“.

R. T. Erdoganas jau praėjusiomis dienomis griežtai įspėjo JAV prezidentą dėl Jeruzalės pripažinimo Izraelio sostine ir JAV ambasados perkėlimo iš Tel Avivo į Jeruzalę.

Jis kitą trečiadienį sukvietė Islamo bendradarbiavimo organizacijos (OIC) narius į viršūnių susitikimą Stambule aptarti tolesnių veiksmų šiuo klausimu. R. T. Erdoganas šiuo metu pirmininkauja organizacijai.

Trečiadienio vakarą 1 500 demonstrantų susirinko prie JAV konsulato Stambule, kad pareikštų savo protestą prieš D. Trumpo sprendimą. Jie skandavo šūkius, nukreiptus prieš JAV ir Izraelį ir ant konsulato sienos išraitė užrašą „Išlaisvinkit Palestiną“.

Jeruzalės pripažinimas Izraelio sostine visame musulmonų pasaulyje sulaukė pasipiktinimo ir gresia riaušėmis regione.

Rusijos pareiškė nerimaujanti

Rusijos užsienio reikalų ministerija nerimauja dėl JAV prezidento D. Trumpo sprendimo pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine.

„Vašingtone paskelbti sprendimai sukėlė Maskvoje didelį susirūpinimą. Nerimą kelia ir tai, kad nauja JAV pozicija dėl Jeruzalės gali dar labiau sukomplikuoti palestiniečių ir izraeliečių santykius ir padėtį regione apskritai“, - sakoma ketvirtadienį pasirodžiusiuose Rusijos URM komentaruose, praneša „Interfax“.

Pasak komentarų autorių, Maskva mato Rytų Jeruzalę busimos Palestinos valstybės sostine, Vakarų Jeruzalę - Izraelio sostine.

Pasaulis, išskyrus Izraelį, smerkia Trumpo pranešimą dėl Jeruzalės

Donaldo Trumpo trečiadienio sprendimą pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine, pasaulis, išskyrus Izraelį, griežtai kritikavo.

Toliau pateikiame kai kurias svarbiausias reakcijas.

Izraelis sveikina „istorinę dieną“

Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu gyrė šį „istorinį“ D. Trumpo žingsnį kaip „drąsų ir teisingą sprendimą“.

Jis taip pat pažadėjo nekeisti status quo itin opiose šventose miesto vietose, kurios yra nepaprastai svarbios žydams, krikščionims ir musulmonams.

„Pakerta taiką“

Palestiniečių prezidentas Mahmudas Abbasas sakė, kad po D. Trumpo sprendimo JAV nebegali vaidinti taikos tarpininko vaidmens.

„Šiomis apverktinomis ir nepriimtinomis priemonėmis tyčia pakertamos visos taikos pastangos“, – sakydamas kalbą pabrėžė M. Abbasas.

„Žlugdo dviejų valstybių sprendinį“

Palestinos išsivadavimo organizacijos (PIO) generalinis sekretorius Saebas Erekatas pareiškė, kad D. Trumpo sprendimas griauna bet kokią viltį išspręsti Izraelio ir palestiniečių konfliktą dviejų valstybių sprendiniu.

„Jis sugriovė dviejų valstybių sprendinį“, – po D. Trumpo kalbos žurnalistams sakė ilgametis vyriausiasis palestiniečių derybininkas.

„Atidarys pragaro vartus“

Gazos Ruožą kontroliuojantis palestiniečių islamistų judėjimas „Hamas“ pareiškė, kad D. Trumpo sprendimas „atidarys pragaro vartus“ JAV interesams šiame regione. „Hamas“ atstovas Ismailas Radwanas žurnalistams sakė, kad jo judėjimas ragina arabų ir islamiškas valstybes „nutraukti ekonominius ir politinius ryšius su JAV ambasada ir išvaryti Amerikos ambasadorius“.

„Nepateisinamas ir neatsakingas“

Saudo Arabija, kuri JAV prezidento žingsnį pavadino „nepateisinamu ir neatsakingu“, sakė, kad jis prieštarauja „istorinėms ir nuolatinėms palestiniečių liaudies teisėms“.

„Karalystė jau perspėjo dėl rimtų tokio nepateisinamo ir neatsakingo žingsnio pasekmių“, – sakoma Saudo Arabijos karališkųjų rūmų pareiškime, kurį paskelbė oficialioji naujienų agentūra „Saudi Press Agency“.

„Nauja intifada“

Iranas pasmerkė JAV žingsnį ir sakė, kad jis kelia „naujos intifados“ – palestiniečių sukilimo prieš Izraelį – grėsmę.

„Šis provokacinis ir neišmintingas JAV sprendimas ... provokuos musulmonus ir uždegs naują intifadą bei radikalaus, pikto ir smurtinio elgesio eskalavimą“, – sakoma Irano užsienio reikalų ministerijos interneto svetainėje.

JT nepritaria „vienašališkoms priemonėms“

Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas netiesiogiai kritikavo D. Trumpo sprendimą ir perspėjo, kad Jeruzalės statuso klausimas turi būti išspręstas tiesioginėmis Izraelio ir palestiniečių derybomis.

„Nuo pat pirmos dienos, kaip Jungtinių Tautų generalinis sekretorius, nuolat pasisakydavau prieš bet kokias vienašališkas priemones, galinčias kelti pavojų taikos izraeliečiams ir palestiniečiams perspektyvai“, – sakė A. Guterresas.

„Palestiniečių reikalas“

Sirijos prezidento Basharo al Assado biuras atmetė D. Trumpo sprendimą ir pareiškime nurodė, kad tai nenuslopins „palestiniečių reikalo“.

„Jeruzalės ateitį nustato ne kokia nors valstybė ar koks nors prezidentas, o jos istorija, valia ir ryžtas tų, kas ištikimi palestiniečių reikalui. Jis gyvuos šios arabų tėvynės sąžinėje, kol bus įkurta Palestinos valstybė su Jeruzale, jos sostine“, – sakoma pareiškime.

„Arabų pasaulis atmeta“

Libano premjeras Saadas Hariri pažadėjo savo šalies „didžiausią solidarumą su palestiniečių liaudimi ir jos teise įkurti nepriklausomą valstybę su Jeruzale kaip jos sostine“.

„Amerikos sprendimas pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine ir perkelti ten ambasadą yra žingsnis, kurį arabų pasaulis atmeta ir dėl kurio regione gali pasklisti pavojai“, – sakė jis.

„Tarptautinės teisės pažeidimas“

Jordanija D. Trumpo sprendimą pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine pasmerkė kaip prilygstantį tarptautinės teisės ir JT chartijos pažeidimui.

„Amerikos prezidento sprendimas pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine ir perkelti į šį miestą JAV ambasadą yra tarptautinės teisės sprendimų ir Jungtinių Tautų chartijos pažeidimas“, – sakė vyriausybės atstovas Mohammedas Momani.

„Neatsakingas, neteisėtas“

Turkija taip pat pasmerkė JAV prezidento sprendimą.

„Smerkiame šį neatsakingą JAV administracijos pareiškimą ... Šis sprendimas prieštarauja tarptautinei teisei ir atitinkamoms JT rezoliucijoms“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu.

„Nepadeda taikai“

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May sakė, kad britų vyriausybė nesutinka su D. Trumpo sprendimu ir kad šis sprendimas nepadeda taikos pastangoms.

„Nesutinkame su JAV sprendimu perkelti savo ambasadą į Jeruzalę ir pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine, – sakoma jos pareiškime. – Manome, kad tai nepadeda kalbant apie taikos perspektyvas šiame regione“.

„Išvengti smurto“

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas D. Trumpo poziciją pavadino apgailestaujama ir ragino dėti pastangas, kad „bet kokia kaina būtų išvengta smurto“.

E. Macronas patvirtino, kad „Prancūzija ir Europa laikosi dviejų valstybių sprendinio, Izraelio ir Palestinos, taikiai ir saugiai gyvuojančių šalia, su tarptautinės bendrijos pripažįstamomis sienomis, su Jeruzale kaip šių dviejų valstybių sostine“.

Merkel neremia JAV sprendimo

Vokietijos kanclerė Angela Merkel per savo atstovą sakė, kad neremia D. Trumpo sprendimo kardinaliai pakeisti dešimtmečius vykdytą JAV politiką.

„Dėl Jeruzalės statuso galima derėtis tik pagal dviejų valstybių sprendinio principą“, – tviteryje parašė kanclerės atstovas Steffenas Seibertas.

„Rimtas susirūpinimas“

Europos Sąjungos diplomatijos vadovė Federica Mogherini išreiškė „rimtą susirūpinimą“ nauja D. Trumpo pozicija dėl Jeruzalės.

„Abiejų šalių siekiai turi būti patenkinti ir turi būti rastas būdas derybomis išspręsti Jeruzalės, kaip būsimos abiejų valstybių sostinės, statusą“, – sakė F. Mogherini, turėdama omenyje izraeliečius ir palestiniečius.