Jungtinės Valstijos trečiadienį perspėjo, kad potencialaus karo atveju Šiaurės Korėjos vadovybė būtų „visiškai sunaikinta“.

Per Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos posėdį, paskubomis sušauktą Šiaurės Korėjai paleidus tarpžemyninę balistinę raketą, Vašingtonas paragino imtis griežtų veiksmų.

„Šiaurės Korėjos diktatorius vakar pasirinko (ir šiuo pasirinkimu) priartino pasaulį prie karo, ne nutolino nuo jo“, – Saugumo Tarybai pasakė JAV ambasadorė N. Haley.

„Jei prasidės karas, neapsigaukite: Šiaurės Korėjos režimas bus visiškai sunaikintas“, – sakė ji.

Pchenjanui išbandžius savo trečią tarpžemyninę balistinę raketą, kuri esą gali smogti taikiniui bet kurioje JAV vietoje, Amerikos prezidentas Donaldas Trumpas pavadino Kim Jong Uną „nesveiku pienburniu“ ir pagrasino griežtomis naujomis sankcijomis.

Naujas paleidimas nutraukė dviejų mėnesių raketų bandymų pertrauką, kuri buvo suteikusi vilčių dėl diplomatinių derybų pradžios.

Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas, asmeniškai stebėjęs raketos „Hwasong 15“ startą, „su pasididžiavimu “ paskelbė, kad šalis pasiekė savo tikslą tapti visaverte branduoline valstybe ir sėkmingai išbandė naują tarpžemyninę balistinę raketą, esą galinčią nuskrieti į bet kurį JAV žemyninės dalies tašką.


Tarptautinė bendrija reiškė pasipiktinimą šiuo nauju raketos bandymu.

„Raginame visas šalis nutraukti visus ryšius su Šiaurės Korėja“, – Saugumo Tarybai sakė N. Haley.

Pasak JAV ambasadorės, D. Trumpas paskambino Kinijos prezidentui Xi Jinpingui ir paragino jį „atkirsti naftą nuo Šiaurės Korėjos“. Toks žingsnis suduotų paralyžiuojantį smūgį Šiaurės Korėjos ekonomikai.

„Tai būtų lemiamas žingsnis pasauliui stengiantis sustabdyti šį tarptautinį pariją“, – sakė ji.

Nikki Haley

Didindama spaudimą Kinijai N. Haley sakė, kad jei Pekinas nesiims veiksmų naftos tiekimui nutraukti, amerikiečiai „gali perimti šią situaciją dėl naftos į savo rankas“.

JAV anksčiau šiais metais spaudė įvesti visišką naftos embargą Šiaurės Korėjai, bet per derybas su Kinija dėl sankcijų rezoliucijos šio reikalavimo atsisakė.

„Padėtis bus išspręsta“

Saugumo Taryba susirinko JAV, Japonijos ir Pietų Korėjos prašymu, kad aptartų kitus žingsnius po trijų per metus įvestų sankcijų paketų, kurie neprivertė Šiaurės Korėjos pakeisti kurso.

Anksčiau D. Trumpas, kuris su Kim Jong-Unu mėnesius svaidėsi abipusiais įžeidimais, paprašė Xi Jinpingo „visais įmanomais svertais“ spausti šią uždarą valstybę.

„Šiandien Šiaurės Korėjai bus paskelbtos papildomos griežtos sankcijos. Išspręsime šią padėtį!“ – trečiadienį socialiniame tinkle „Twitter“ parašė JAV lyderis.

Praėjusią savaitę D. Trumpas paskelbė naujas vienašališkas JAV sankcijas Pchenjanui ir vėl įtraukė Šiaurės Korėją į JAV sudaromą terorizmą remiančių valstybių sąrašą.

Seule nerimaujama, kad D. Trumpas gali svarstyti karinius veiksmus prieš Šiaurės Korėją, kurie galėtų išprovokuoti visapusišką karą.

Seule gyvena 10 mln. žmonių; Pietų Korėjos sostinė yra vos 50 km nuo sienos – lengvai pasiekiama Šiaurės Korėjos artilerijai.

Rusija paragino Jungtines Valstijas atsisakyti karinių pratybų, kurias amerikiečiai ir Pietų Korėja planuoja gruodį, ir teigė, kad jos padidintų įtampą.

„Būtina žengti žingsnį atgal“, – sakė Rusijos ambasadorius Vasilijus Nebenzia, kuris paragino Vašingtoną „peržiūrėti savo abipusių grasinimų ir bauginimo politiką“.

Kinija dar kartą stūmė savo pasiūlymą, pagal kurį Šiaurės Korėja savo raketų ir branduolinius bandymus nutrauktų mainais į JAV karinių pratybų įšaldymą. Vašingtonas šį pasiūlymą nuolat atmesdavo.

Per pastaruosius metus Saugumo Taryba įvedė Pchenjanui griežtas sankcijas, kuriomis siekiama sustabdyti pinigų srautą jo karinėms programoms.

Tarp šių sankcijų yra Šiaurės Korėjos anglių, geležies, švino, tekstilės ir jūros gėrybių eksporto draudimas, prekybos suvaržymai. Virtinės Šiaurės Korėjos subjektų bei pareigūnų buvo įtraukti į „juoduosius sąrašus“.

Taryba taip pat uždraudė samdyti laikinus darbuotojus iš Šiaurės Korėjos ir apribojo naftos eksportą, ypač iš Kinijos, kuri yra pagrindinė Pchenjano prekybos partnerė.

Rusija atmeta JAV raginimus nutraukti ryšius su Šiaurės Korėja

Rusija ketvirtadienį atmetė JAV raginimą nutraukti ryšius su Šiaurės Korėja, atsakant į Pchenjano režimo įvykdytą naujos tarpžemyninės balistinės raketos bandymą.

Sergejus Lavrovas
Foto: RIA/Scanpix

„Vertiname tai neigiamai. Jau ne kartą pabrėžėme, kad galimybės spausti sankcijomis iš esmės jau išnaudotos, ir (reikalavome), kad sankcijas nustatančiose rezoliucijose būtinai būtų reikalavimai atnaujinti politinį procesą“, – Rusijos naujienų agentūros citavo užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo pasisakymą per vizitą Minske.

Jis pridūrė, kad pastarųjų savaičių JAV veiksmai, įskaitant pranešimą apie gruodį įvyksiančias neplanuotas karines pratybas su Pietų Korėja, Maskvos nuomone, galėjo provokuoti Šiaurės Korėją imtis griežto atsako.

„Atrodo, kad pastarieji JAV veiksmai sąmoningai buvo nukreipti, kad išprovokuotų Pchenjaną imtis kokių nors naujų aštrių veiksmų“, – sakė S. Lavrovas.

Šiaurės Korėja trečiadienį paleido dar vieną tarpžemyninę balistinę raketą, kuri esą gali smogti taikiniui bet kurioje JAV vietoje.

JAV trečiadienį per Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos posėdį perspėjo, kad potencialaus karo atveju Šiaurės Korėjos vadovybė būtų „visiškai sunaikinta“, ir paragino šalis nutraukti visus diplomatinius bei prekybinius ryšius su šia valstybe, įskaitant Kinijos naftos tiekimą Pchenjanui.