Tokio žingsnio Rusija ėmėsi po to, kai Rusijos valstybės kontroliuojamam transliuotojui „Russia Today“ (RT) buvo nurodyta užsiregistruoti Jungtinėse Valstijose užsienio agentu.

Rusijos institucijos dar spręs, kurioms žiniasklaidos priemonėms bus taikomas šis įstatymas. Tikimasi, kad šią savaitę teisės akto projektui pritars žemesnieji Rusijos parlamento rūmai.

Rusijos parlamento žemųjų rūmų pirmininko pavaduotojas Piotras Tolstojus antradienį sakė, kad parengtos įstatymo pataisos suteiks Teisingumo ministerijai įgaliojimus registruoti užsienio žiniasklaidos priemones arba kitų šalių finansuojamas rusų žiniasklaidos priemones „užsienio agentais“.

Po registracijos jos privalės laikytis tam tikrų reikalavimų, kurie šiuo metu taikomi užsienio šalių finansuojamoms nevyriausybinėms organizacijoms. Atitinkamas įstatymas dėl nevyriausybinių organizacijų registravimo „užsienio agentais“ Rusijoje buvo priimtas 2012 metais.

Parlamentas turėtų patvirtinti dabartinio žiniasklaidos įstatymo pataisas ir jos įsigalios kitą savaitę, sakė P.Tolstojus televizijos kanalui „Rossija 24“.

„(Įstatymas) suteikia atitinkamoms vyriausybės institucijoms galimybę iš užsienio finansuojamas žiniasklaidos priemones priskirti užsienio agentams“, – pareiškė parlamentaras, paklaustas, kurios priemonės į minėtą sąrašą turėtų patekti pirmiausia.

Paprašytas paaiškinti, kas galėtų būti priskirtas „užsienio agentams“ Rusijoje, P.Tolstojus atsakė, kad tai būtų „žiniasklaidos priemonės, kurios gauna pinigų iš užsienio vyriausybių, nepriklausomai nuo to, kas yra jų savininkai“.

Tačiau naujienų agentūra TASS paskelbė apie numatomas dar griežtesnes įstatymo pataisas, pagal kurias reikalavimas registruotis užsienio agentais gali būti taikomas bet kokioms žiniasklaidos priemonėms, gaunančioms pinigų iš „tarptautinių ar užsienio organizacijų, užsienio piliečių“.

Pasak P.Tolstojaus, „užsienio agentais“ registruotos priemonės turės „teikti atitinkamas ataskaitas ir greičiausiai žymėti savo produkciją“.

Panašų įstatymą pritaikius Rusijoje veikiančioms ir finansavimą iš užsienio gaunančioms nevyriausybinėms organizacijoms, nemažai jų turėjo užsidaryti.

Kitos skundėsi, kad vyriausybinės institucijos atsisako bendradarbiauti su „užsienio agento“ etikete pažymėtomis organizacijomis, nes daugeliui rusų ši etiketė asocijuojasi su Šaltojo karo šnipinėjimų ir išdavysčių era.

Vašingtonas laiko RT Maskvos propagandos skleidimo įnagiu, todėl pareikalavo jo veiklą Jungtinėse Valstijose užregistruoti pagal šalyje galiojantį Užsienio agentų registracijos aktą.

Transliuotojas, kurio būstinė - Maskvoje, yra atsidūręs tyrimų dėl galimo Rusijos kišimosi į 2016-ųjų JAV prezidento rinkimus dėmesio centre.

JAV teisingumo departamentas patvirtino, kad RT užsiregistravo šalyje užsienio agentu. Pirmadienį Rusijos parlamentaras Andrejus Isajevas pareiškė, kad JAV žiniasklaidos priemonėms CNN, „Amerikos balsas“ (Voice of America) ir „Laisvosios Europos radijas / Laisvės radijas“ („Radio Free Europe/Radio Liberty“) taip pat gali tekti užsiregistruoti Rusijoje užsienio agentais.

DELFI primena, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šeštadienį pavadino Vašingtono nurodymą Kremliaus finansuojamai televizijai RT registruotis užsienio agentu Rusijos žiniasklaidos „puolimu“ ir pažadėjo imtis „tinkamų“ atsakomųjų priemonių.

RT, anksčiau žinoma kaip „Russia Today “, ketvirtadienį pranešė, kad JAV teisingumo departamentas nurodė jai iki pirmadienio užregistruoti savo įmonę Amerikoje „užsienio agentu“.

Departamentas įspėjo, kad jei televizija nepaklus šiam nurodymui, jos vadovė bus areštuota, o sąskaitos – įšaldytos.

„Mūsų žiniasklaidos puolimas yra mūsų žodžio laisvės puolimas,“ – pareiškė V. Putinas žurnalistams per Azijos ir Ramiojo vandenyno ekonominio bendradarbiavimo (APEC) viršūnių susitikimą Vietnamo mieste Danange.

„Jie nuėjo (RT) de facto uždarymo keliu, – sakė jis. – Bus tinkamas atsakas“.

JAV žvalgyba apkaltino RT ir Rusijos valstybinę naujienų agentūrą „Sputnik“ per 2016 metų Amerikos prezidento rinkimus skleidus klaidingą informaciją, kuri galėjo turėti įtakos jų rezultatams.

Kilus ažiotažui, JAV Valstybės departamentas pareikalavo, kad RT užregistruotų savo įmonę Amerikoje „užsienio agentu“ pagal Užsienio agentų registracijos aktą.

Šis aktas yra skirtas užsienio šalių politiniams interesams atstovaujantiems teisininkams ir lobistams.

RT penktadienį pranešė, kad įvykdys šį reikalavimą, tačiau apskųs jį teismui. Pirmadienį RT pranešė, kad užsiregistravo kaip Jungtinėse Valstijose dirbantis „užsienio agentas“.

„Kaip sakoma tokiose situacijose, mes esame nusivylę“, – pareiškė V. Putinas. „Nėra ir negali būti jokio patvirtinimo, kad mūsų žiniasklaida kišosi (į JAV prezidento rinkimus),“ – sakė Rusijos prezidentas.

Anot jo, RT reklamai išleista pinigų suma buvo menka, palyginti su visais kampanijos kaštais.
„Žiniasklaida išreiškia tam tikrą požiūrį, – sakė V. Putinas. – Galite su juo nesutikti, bet ne uždarydami žiniasklaidos priemones ar sudarydami sąlygas, dėl kurių jos negalėtų tęsti profesionalaus darbo.“