Pirmadienį kreipdamasis į tautą D.Trumpas atsitraukė nuo savo pažadų greitai užbaigti ilgiausią karą per Amerikos istoriją ir patvirtino JAV įsipareigojimus Afganistane, pareiškęs, kad amerikiečių kariai turi „kovoti iki pergalės“.

Prezidentas perspėjo neketinantis kartoti JAV Irake padarytų klaidų, kur Amerikos kariuomenės pasitraukimas sukūrė galios vakuumą, kurį greitai užpildė ten įsitvirtinusi grupuotė „Islamo valstybė“.

D.Trumpas nepatvirtino, kiek karių rengiasi siųsti į Afganistaną. Antradienį duotuose interviu jo dešinioji ranka viceprezidentas Mike'as Pence'as taip pat nepateikė tikslaus atsakymo. Jis tik citavo Pentagono birželį skelbtus planus kontingentą Afganistane padidinti 3,9 tūkst. karių.

„Karių skaičius yra svarbus ir šiuo klausimu mes išklausysime mūsų kariuomenės vadų, - sakė M.Pence'as. - Prezidentas artimiausiomis dienomis priims šį sprendimą“.

JAV pareigūnai nurodė, kad tikslaus amerikiečių karių skaičiaus Afganistane nėra nustatyta.
Pentagono siūlytą papildomą 3,9 tūkst. karių kontingentą sudaro instruktoriai, saugumo pajėgos ir už paramą atsakingi kariai, tei pareigūnai, nebuvę įgalioti viešai pasakoti apie karinį planavimą ir dėl to kalbėję su anonimiškumo sąlyga. Tikslus karių skaičius Afganistane gali skirtis, priklausomai nuo situacijos šalyje.

JAV gynybos sekretorius Jimas Mattisas taip pat atsisakė patvirtinti tikslų į Afganistaną siunčiamų papildomų karių skaičių. Jis teigė laukiantis daugiau duomenų iš JAV kariuomenės vado generolo Josepho Dunfordo.

J.Mattisas pridūrė, kad JAV dalį karių Afganistane „reorganizuos“, kad šie atitiktų naująją strategiją.
Vyriausiasis JAV karininkas, paskirtas Artimiesiems Rytams, sakė pirmojo pastiprinimo bangos laukiantis artimiausiomis dienomis ar savaitėmis.

„Dabar mums svarbiausia gauti pajėgumus, galinčius padaryti įtaką dabartiniame kovos sezone“, - antradienį teigė generolas Josephas Votelis.

2010 metais JAV kontingentą Afganistane sudarė daugiau nei 100 tūkst. karių. Nuo tada tuometis prezidentas Barackas Obama jų skaičių nuosekliai mažino ir skelbė siekiantis išvesti JAV kariuomenę iš šalies.

Šiuo metu Afganistane tarnauja apie 8,4 tūkst. amerikiečių, o saugumo padėtis toje šalyje tebėra tokia pati įtempta kaip visada.

D.Trumpas buvo tarp politikų, visada kritikavusių eksprezidentą, jog šis neva padėdavo priešams, iš anksto pranešdamas apie JAV karinius ketinimus.

Pirmadienį respublikonas paskelbė neketinantis kalbėti apie planuojamą dislokuoti karių skaičių, taktiką ar tvarkaraščius.

„Amerikos priešai niekada neturi žinoti mūsų planų ir negali tikėtis sulaukti, kol mes pasitrauksime“, - sakė prezidentas.

Nors toks duomenų slėpimas yra pagrįstas karine prasme, JAV visuomenė gali teigti turinti teisę žinoti, kiek jos piliečių kariauja užsienyje šalies vardu.

Prezidento administracija vis tiek turės pateikti atnaujintus duomenis karinį biudžetą tvirtinančiam Kongresui ir pagrindinėms JAV sąjungininkėms.

B.Obama jo kadencijai artėjant į pabaigą atsisakė planų išvesti JAV karius iš Afganistano, kai ten pablogėjo saugumo situacija. Amerikiečiams pradėjus mažinti kontingentą šalyje ir NATO iš kovinės misijos perėjus į patariamąją, Talibano kovotojai greitai atsikovojo prarastas žemes. Afganistano vyriausybė šiuo metu kontroliuoja maždaug pusę šalies teritorijos.