Oro bendrovės „Malaysia Airlines“ laineris MH370 mįslingai dingo 2014 metų kovo 8-osios naktį, skrisdamas iš Kvala Lumpūro į Pekiną; jame buvo 239 keleiviai ir įgulos nariai.

Sausį buvo sustabdytos lėktuvo paieškos sonarais, kai buvo patikrinta 120 tūkst. kv. km ploto teritorija pietinėje Indijos vandenyno dalyje, bet neaptikta jokių dingusio orlaivio MH370 pėdsakų.

Vis dėlto praėjusią savaitę kompanija „Ocean Infinity“, turinti pažangių technologijų povandeninės paieškos prietaisų, patvirtino pateikusi pasiūlymą pratęsti orlaivio paieškas.

Bendrovė penktadienį pridūrė pasisiūliusi prisiimti šių paieškų finansinę riziką.

„Ocean Infinity“, įsikūrusi Teksaso valstijos mieste Hjustone, išreiškė viltį, kad Malaizija priims jos pasiūlymą tęsti paieškas, naudojant modernius greitus povandeninius robotus, kuriuose sumontuoti sonarai.

„Pasiūlymo sąlygos konfidencialios, bet galiu ... patvirtinti, kad „Ocean Infinity“ pasisiūlė prisiimti atnaujintų paieškų ekonominę riziką“, – sakoma bendrovės atstovė Marko Antelme elektroniniame laiške.

„Palaikome konstruktyvų dialogą su atitinkamomis institucijomis ir tikimės, kad pasiūlymas bus priimtas“, – pridūrė jis.

Malaizijos pareigūnai savo ruožtu nurodė, kad su šia kompanija, kuri priimtų atlygį tik suradusi dingusį lėktuvą, tebesiderama.

Reiso MH370 aukų artimųjų asociacija „Voice370“ penktadienį paragino pareigūnus priimti šį pasiūlymą. „Kodėl Malaizija dar nepriėmė šio visiems naudingo pasiūlymo?“ – klausiama jos pranešime.

Asociacijos teigimu, šis pasiūlymas buvo pateiktas prieš daugiau kaip keturis mėnesius, ir jis turėtų būti priimtas „ilgiau nebedelsiant“.

„Voice370“ nariai taip pat paragino valdžią pateikti jiems daugiau detalių. Nei „Ocean Infinity“, nei Malaizijos vyriausybė nenurodė, kada konkrečiai buvo pateiktas minėtas pasiūlymas.

„Nuolat esame nežinioje. Jie (pareigūnai, dalyvaujantys paieškoje) mūsų neįtraukia. Tai liūdina ir piktina“, – pareiškė advokatė iš Malaizijos Grace Nathan, kurios motina Anne Daisy buvo tame lėktuve.

„Mus nuolat laiko tamsoje“, – pridūrė ji.

Malaizijos susisiekimo ministerijos pareigūnai situacijos kol kas nepakomentavo.

Šalies susisiekimo viceministras Azizas Kaprawi kiek anksčiau yra sakęs, kad panašiam susitarimui pasiekti reikėtų sulaukti Australijos ir Kinijos sutikimo. Abi šios valstybės dalyvavo beveik trejus metus trukusiose dingusio orlaivio paieškose.

Vakarinėse Indijos vandenyno pakrantėse buvo rastos vos trys MH370 nuolaužos, įskaitant 2 m ilgio lėktuvo flaperoną.

Australijos nacionalinė mokslo institucija CSIRO balandį pareiškė, kad orlaivis veikiausiai nukrito šiauriau 120 tūkst. kv. km ploto paieškų teritorijos, kuri buvo nustatyta atsižvelgus į palydovinę informaciją ir apskaičiuotus lėktuvo degalų likučius.