Abu jie popiežiaus privačioje bibliotekoje, dalyvaujant vertėjui, kalbėjosi apie 30 minučių. Po to D. Trumpas pontifikui pristatė savo šeimą ir kitus delegacijos narius, praneša agentūra dpa.

Popiežius Pranciškus audiencijos pabaigoje atrodė labiau atsipalaidavęs nei jos pradžioje. Po susitikimo Pranciškus ir D. Trumpas pasikeitė dovanomis.

Pranciškus per audienciją ragino D. Trumpą kovoti už taiką ir klimato apsaugą, praneša agentūra „Reuters“.

Pontifikas per susitikimą trečiadienį svečiui įteikė alyvų šakelės, kaip taikos simbolio, atvaizdą bei encikliką aplinkosaugos tema, kurioje raginama ryžtingai kovoti prieš klimato kaitą. D. Trumpas, kuris yra viešai abejojęs klimato kaita, padėkojo ir pareiškė: Mes ją perskaitysime“. Jis nepamirš popiežiaus žodžių, pridūrė prezidentas po pusvalandį trukusio pokalbio, kuriame dalyvavo tik vienas vertėjas.

„Taikos mums gali reikėti“, - pabrėžė D. Trumpas, popiežiui kaip dovaną įteikęs pilietinių teisių aktyvisto ir pastoriaus Martino Lutherio Kingo raštus.

Prezidento sutuoktinė Melania Trump, kaip reikalauja Vatikano protokolas, vilkėjo kelius siekiančią juodą suknią, o plaukus buvo paslėpusi po juoda skarele. Savo šviesius plaukus buvo pridengusi ir D. Trumpo dukra Ivanka. Abi damos popiežių pasveikino rankos paspaudimu.

Abiejų lyderių pozicijos įvairiais klausimais – nuo migracijos iki klimato kaitos – iš esmės skiriasi. Ypač ryškus buvo jų apsikeitimas nuomonėmis per žiniasklaidą pernai, kai D. Trumpas aktyviai vykdė savo rinkimų kampaniją prieš JAV prezidento rinkimus.

2013-aisiais, per pirmąsias Kalėdas, kai Katalikų Bažnyčiai pradėjo vadovauti Pranciškus, D. Trumpas socialiniame tinkle „Twitter“ parašė, kad „naujasis popiežius yra labai kuklus žmogus, labai panašus į mane; galbūt todėl man jis labai patinka!“

Pranciškus anksčiau šį mėnesį pažadėjo „neteisti“ buvusio realybės šou veido ir nekilnojamojo turto magnato D. Trumpo prieš tai jo neišklausęs.

Mažiausioje pasaulio valstybėje trečiadienį buvo itin sustiprintas saugumas. Vatikaną saugojo ne tik šveicarų sargyba, bet ir antiteroristinė policija su dresuotais šunimis.

Dėl saugumo ypač susirūpinta po pirmadienį Didžiosios Britanijos Mančesterio mieste per koncertą surengtos sprogdintojo mirtininko atakos, už kurią atsakomybę prisiėmė džihadistų judėjimas „Islamo valstybė“ (IS).

Per savo kampaniją D.Trumpas neatmetė galimybės, kad IS gali surengti ataką ir Vatikane. Jis pareiškė, kad „jei ir kai“ tai nutiks, „popiežius galėtų tik norėti ir melstis, kad Donaldas Trumpas būtų prezidentas“.

„Istorinis vizitas“

Vatikanas yra dar viena D. Trumpo stotelė per pirmąjį jo užsienio vizitą nuo prezidento kadencijos pradžios. Praėjusios savaitės pabaigoje jis lankėsi Saudo Arabijoje, o vėliau vyko į Izraelį ir palestiniečių teritorijas.

„Joks prezidentas dar nėra vienos kelionės metu lankęsis žydų, krikščionių ir musulmonų tikėjimų tėvynėse ir šventose vietose“, – sakė prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Herbertas Raymondas McMasteris. Pasak jo, tai yra „iš tikrųjų istorinis“ vizitas.

„Jis milijardams perduos tolerancijos ir vilties žinią“, – pridūrė jis.

D. Trumpas, kurio prezidentavimo pradžia amerikiečių vertinama itin prastai, tikisi padidinti savo populiarumą susitikęs su popiežiumi, kurio nuotraukos buvo spausdinamos žurnalų „Time“ ir „Rolling Stone“ viršeliuose.

Per jųdviejų susitikimą popiežiškojoje bibliotekoje 6 val. 30 min. Grinvičo (9 val. 30 min. Lietuvos) laiku lyderiai aptars pastangas skatinti taiką pasaulyje, paramą religijos laisvei bei kovą su abortais.

„Patiks rinkėjams“

Anksčiau D. Trumpas yra išprovokavęs įtampą dėl savo sprendimų uždrausti į JAV atvykti kelių musulmoniškų šalių piliečiams. Visgi sekmadienį jis sušvelnino savo toną dėl islamo ir atmetė kovos tarp religijų idėją. Tokios pačios nuomonės laikosi ir popiežius.

Pernai lapkritį išrinktas JAV prezidentas jau yra pasirašęs įstatymą, panaikinantį taisykles, apsaugančias valstybės finansavimo skyrimą šeimos planavimo klinikoms, kuriose atliekami abortai. Be to, į laisvą vietą Aukščiausiajame Teisme jis paskyrė teisėją, nusiteikusį prieš abortus.

Jis taip pat gali pelnyti palankumo taškų dėl savo dukros ir aukšto rango patarėjos Ivankos, įsipareigojusios kovoti su prekyba žmonėmis. Romoje po audiencijos pas popiežių ji susitiks su prekybos žmonėmis aukomis.

Visgi žmogaus teisių grupės ragino Pranciškų aptarti su D. Trumpu problemą dėl JAV galiojančios mirties bausmės, kankinimų bei svarbių taikinių žudymų.

JAV vadovo nuomonė šiais klausimais „pažeidžia gyvybės šventumą, kurį taip brangina visų tikėjimų ir netikintys žmonės“, sakė Britanijos teisinės pagalbos organizacijos „Reprieve“ direktorė Maya Foa.

Be to, D. Trumpo, pažadėjusio paversti užsienio politikos prioritetu Artimuosiuose Rytuose persekiojamų krikščionių problemą, Pranciškus galėjo paprašyti skirti šiek tiek JAV humanitarinių lėšų bažnyčioms Irake ir Sirijoje, teigė Vatikano ekspertas Johnas L.Allenas.

Jei JAV vadovas sutiks tai padaryti, tai bus „viena iš nedaugelio gerų žinių D. Trumpui; ji taip pat turėtų patikti religingiems rinkėjams“, kurie už jį balsavo, rašė jis tinklapyje Cruxnow.com.

Ne krikščionis?

Akivaizdi problema šio susitikimo metu bus D. Trumpo planuojama pastatyti siena Meksikos pasienyje. Argentinietis popiežius smerkia idėją sienomis atsiriboti nuo užsieniečių, ir pavadino tai darančius žmones „ne krikščionimis“.

Presbiterionų tikėjimo šeimoje užaugęs, tačiau bažnyčioje reguliariai nesilankantis respublikonas sakė, kad toks kaltinimas yra „gėdingas“.

Pontifikas taip pat tvirtai pasisako už pastangas kovoti su klimato kaita. Tačiau D. Trumpas yra žadėjęs, kad JAV pasitrauks iš Paryžiuje pasirašytos kovos su klimato kaita susitarimo, įpareigojančio šalis mažinti taršą šiltnamio efektą sukeliančiomis dujomis.

Vėliau trečiadienį JAV lyderis vyks į Briuselį, o po to grįš į Italiją, kur vyks Didžiojo septyneto (G-7) viršūnių susitikimas. Iš pradžių D.Trumpas nė neplanavo susitikti su popiežiumi.

Vis dėlto, gavęs netikėtą, paskutinę akimirką atsiųstą prašymą, Vatikanas įspraudė susitikimą su JAV vadovu įtemptoje popiežiaus dienotvarkėje.

Šventojo Sosto šaltinių teigimu, prezidentui į popiežiaus rūmus teks įeiti pro šonines duris, nes savaitinės trečiadienio mišios Šv. Petro aikštėje yra svarbesnės.