Vidurdienį (13 val. Lietuvos laiku) užsidarius balsavimo punktams, netrukus pradėti skelbti pirminiai instituto gfs.bern gauti rezultatai rodo, kad dauguma šveicarų palaiko energetinės sistemos pertvarką, už kurią balsavo 58 proc. rinkėjų.

„Šiandien istorinė diena mūsų šaliai“, – pareiškė Žaliųjų partijos parlamentarė Adele Thorens Goumaz visuomeniniam transliuotojui RTS.

„Šveicarija pagaliau įžengs į XXI amžių, sprendžiant pagal energetiką“, – pridūrė ji.

Ši iniciatyva sparčiau ėmė formuotis po cunamio sukeltos avarijos 2011-ųjų kovą Fukušimos atominėje elektrinėje, Japonijoje.

Tada Šveicarijos vyriausybė nusprendė palaipsniui išjungti savo atomines elektrines, ir labiau išnaudoti vandens energiją, taip pat saulės, vėjo, geoterminę ir biomasės energiją.

Pirmosios apklausos rodė, kad visuomenė plačiai palaiko tokį vyriausybės planą, bet prieš referendumą rengtos apklausos atskleidė, kad priešininkų pozicijos stiprėja.

Dar iki referendumo datos daugelis šveicarų balsavo paštu, kas yra įprasta šioje tiesioginės demokratijos sistemoje.

Išankstinio balsavimo rezultatai rodo, kad Ženevos kantone beveik 72 proc. rinkėjų palaikė vyriausybės planą, Bazelyje – 62,1 proc., Ciūriche – beveik 60 proc.

Tuoj po referendumo tik trys Šveicarijos kantonai iš 26 atrodo bus atmetę naująjį energetikos planą: Glarusas, Argau ir Švicas – vokiškieji kantonai šalies centre.

Vyriausybės strategijoje iki 2050 metų numatyta uždaryti penkis seniausius Šveicarijos reaktorius, pagaminančius apie trečdalį visos šalies elektros energijos, kai baigsis jų saugaus eksploatavimo laikotarpis.