A. Merkel pasisakė už bendradarbiavimą tarp Berlyno ir Maskvos. „Žinoma, kad Rusija yra svarbi partnerė“, - pareiškė ji pokalbio pradžioje, informuoja agentūra dpa.

Po susitikimo Vokietijos kanclerė ir Rusijos prezidentas dalyvavo bendroje spaudos konferencijoje.

Tikisi, kad bus panaikintos sankcijos

A. Merkel pareiškė, kad norėtų panaikinti Rusijai taikomas sankcijas, kai bus įgyvendinti Minsko susitarimai, ir atkreipė dėmesį į Vokietijos ir Rusijos ryšius ekonomikos bei kitose srityse.

„Norėčiau, kad mes pasiektume galimybę panaikinti sankcijas, įgyvendinus Minsko susitarimus“, – sakė A. Merkel.

A.Merkel taip pat pavadino Rusiją konstruktyvia partnere, organizuojant Didžiojo dvidešimtuko viršūnių susitikimą Hamburge liepos mėnesį.

„Pasaulio įvykiai rodo, kad daugiašalis bendradarbiavimas yra naudingas visiems – tai yra būtent tai, ko mums reikia, ir mes toliau dirbsime šioje dvasioje“, – pareiškė A.Merkel.

V. Putinas sakė, kad susitikime buvo aptarta situacija Ukrainoje, Sirijoje, bendra kova su tarptautiniu terorizmu ir pasiruošimas Hamburge vyksiančiam G20 susitikimui.

Abu lyderiai pabrėžė Minsko susitarimo įgyvendinimo svarbą. A. Merkel teigimu, pastangos sureguliuoti konfliktą Ukrainoje bus tęsiamos ir po Prancūzijos prezidento rinkimų, kurie įvyks gegužės 7 dieną. Ji teigė, kad nemato reikalo kalbėti dėl naujo susitarimo, bet esantis galėtų būti įgyvendinamas greičiau ir efektyviau.

Taip pat A. Merkel pabrėžė, kad kalbėjo su V. Putinu apie gėjų persekiojimą Čėčėnijoje ir paprašė jo pasinaudoti įtaka, kad ši situacija būtų išspręsta.

Kalbėjo apie tarptautinę padėtį

V. Putinas pasiūlė A. Merkel pakalbėti apie padėtį Sirijoje ir Ukrainoje.

„Žinoma, mes negalime nepasinaudoti šiuo vizitu, kad pakalbėtume apie dvišalius santykius dėl daugiausia problemų keliančių taškų; turiu omenyje Ukrainą, Siriją ir galbūt kitus kai kuriuos regionus“, – sakė V. Putinas.

Jis padėkojo kanclerei, radusiai galimybę atvykti į Rusiją ir informuoti jį, kaip ruošiamasi Didžiojo dvidešimtuko vadovų susitikimui Hamburge.

„Sveika atvykusi“, – pasakė V. Putinas Angelai Merkel.

Susitikime dalyvavo užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas, prezidento administracijos vadovo pavaduotojas, prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas, prezidento patarėjai Jurijus Ušakovas bei Viačeslavas Surkovas.

Vokietijos kanclerė pasiūlė aptarti ir padėtį Libijoje.

„Žinoma, mes kalbėsime ir apie tarptautinius reikalus, apie padėtį Ukrainoje, Sirijoje, Libijoje. Taip pat, žinoma, mes paliesime dvišalius santykius; džiaugdamasi laukiu mūsų derybų“, – pažymėjo A. Merkel.

Kanclerė padėkojo Rusijos prezidentui dėl jai suteiktos galimybės apsilankyti Sočyje.

Sankcijos vis dar galioja

Pirmasis nuo 2015 metų A. Merkel vizitas šioje šalyje siunčia signalą, kad Berlynas ir Maskva galbūt nusiteikę atnaujinti dialogą, dėl Ukrainos krizės Rusijos ir Europos Sąjungos ryšiams pašlijus labiausiai nuo Šaltojo karo laikų.

A. Merkel tvirtai palaikė ES sankcijas Maskvai dėl jos 2014 metais įvykdytos Ukrainai priklausančio Krymo aneksijos ir pagalbos prorusiškiems separatistams Rytų Ukrainoje.

Maskva savo ruožtu paskelbė embargą Vakarų šalių žemės ūkio produktams.

Per savo pirmąjį oficialų vizitą Rusijoje ES diplomatijos vadovė Federica Mogherini tvirtino, kad Bendrijos ir Maskvos bendradarbiavimas „nėra įšaldytas“. Vis dėlto ji pažymėjo, kad pažangą stabdė dideli nesutarimai įvairiais klausimais, taip pat dėl Ukrainos ir Sirijos.

Kovą per susitikimą su Vokietijos užsienio reikalų ministru Sigmaru Gabrieliu V. Putinas ragino „visiškai normalizuoti“ abiejų šalių santykius.

A. Merkel Rusijoje paskutinį kartą lankėsi 2015 metų kovą ir susitiko su V. Putinu Maskvoje. Vis dėlto ji, kaip ir dauguma Vakarų šalių lyderių, nepriėmė kvietimo atvykti stebėti parado Raudonojoje aikštėje, minint pergalės prieš nacistinę Vokietiją Antrajame pasauliniame kare 70-ąsias metines.

Berlynas ir Maskva nurodė, kad antradienį lyderiai aptars pasiruošimus liepą vyksiančiam Didžiojo dvidešimtuko (G-20) viršūnių susitikimui Vokietijoje, taip pat padėtį Ukrainoje ir Sirijoje.

„Sudėtingas kontekstas“

A. Merkel buvo pagrindinė tarpininkė derybose su V. Putinu dėl krizės Ukrainoje. Ji tvirtai pasisako, kad sankcijos Maskvai liktų galioti, kol bus įgyvendinti Minsko taikos susitarimai, turintys užbaigti konfliktą ES pašonėje.

Kanclerė ir V. Putinas yra dalyvavę keliuose susitikimuose keturšaliu formatu kartu su Ukrainos ir Prancūzijos lyderiais. Vėliausias vadinamojo Normandijos ketverto susitikimas įvyko pernai spalį; jo metu buvo toliau tariamasi, kaip turėtų būti įgyvendinamas taikos planas, priimtas šių keturių šalių 2015 metų vasarį.

Praeitą mėnesį A. Merkel ir V. Putinas dalyvavo keturšalėje telefoninėje konferencijoje kartu su Ukrainos prezidentu Petro Porošenka ir Prancūzijos prezidentu Francois Hollande'u. Tąsyk jie susitarė, kad turi būti didinamos pastangos įgyvendinti taikos sutartį.

„Yra dvi santykius slegiančios temos ... – Krymo aneksija, prieštaraujanti tarptautiniams įstatymams, ir prorusiškų separatistų vykdomas Rytų Ukrainos destabilizavimas“, – žurnalistams prieš A. Merkel vizitą sakė kanclerės atstovas Steffenas Seibertas.

Kijevas ir Vakarų šalys kaltina Maskvą teikiant karinę pagalbą kovotojams Rytų Ukrainoje, nors Rusija tai neigia.

S. Seibertas sakė, kad ši padėtis yra „sudėtingas kontekstas, kurio negalima ignoruoti“, bet pridūrė, kad „mūsų ketinimas – mėginti integruoti Rusiją į konstruktyvius susitarimus“.

Pasak jo, lyderiai taip pat tarsis dėl Hamburge liepą vyksiančio G-20 susitikimo, o vienas šaltinis Vokietijos vyriausybėje naujienų agentūrai AFP sakė, kad šis vizitas „visų pirma bus susijęs su G-20“.

Diplomatinis atlydys

G-20 dabar yra vienintelis formatas, sudarantis sąlygas Rusijai palaikyti tiesioginius ryšius kitomis tarptautinėmis galybėmis, nes Maskva buvo pašalinta iš Didžiojo aštuoneto (G-8), dabar tapusio Didžiuoju septynetu (G-7).

Tikimasi, kad per artėjantį G-20 viršūnių susitikimą V.Putinas pirmąkart susitiks su JAV prezidentu Donaldu Trumpu (Donaldu Trampu). Jųdviejų santykiai pastaruoju metu buvo gana įtempti dėl JAV aviacijos ir raketų smūgių Sirijos vyriausybės pajėgoms, palaikomoms Rusijos.

Kremlius patvirtino, kad A. Merkel ir V. Putinas aptars pasiruošimus G-20 susitikimui ir Ukrainos taikos planą.

A. Merkel sekmadienį apsilankė Saudo Arabijoje, kur irgi tarėsi dėl artėjančio Didžiojo dvidešimtuko susitikimo.

Jos vizitas Maskvoje taip pat bus galimybė „aptarti dvišalių santykių dabartinę padėtį ir perspektyvas“, – sakoma Kremliaus pranešime.

Vokietijos transliuotojas „Deutsche Welle“ kelia prielaidą, kad šis vizitas galbūt sako, jog „diplomatinis ledynmetis ... galbūt artėja prie pabaigos“, kad siunčiamas „stiprus diplomatinis signalas“ apie abiejų šalių pasiruošimą atnaujinti ryšius.

Trečiadienį Sočyje su V. Putinu susitiks Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas. Pastaruoju metu turkų aviacijos rengti antskrydžiai prieš JAV palaikomas kurdų pajėgas supykdė Vašingtoną.