D. Britanijos ambasadorius prie ES Timas Barrow asmeniškai įteikė premjerės Theresos May pasirašytą laišką D. Tuskui jo biure Briuselyje, nurodė reporteris.

Donaldas Tuskas socialiniame tinkle „Twitter“ pasidalino akimirka, kaip jam oficialiai įteikiamas britų ambasadoriaus Europos Sąjungoje laiškas, kuriuo skelbiamas Didžiosios Britanijos ketinimas išstoti iš bloko.

„Po devynių mėnesių JK pateikė (laišką). #Brexit“, – D. Tuskas parašė „Twitter“ žinutėje, priėmęs šį dokumentą. ES prezidento žinutė buvo gana sarkastiška, nes jis pavartojo anglišką žodį „delivered“, dar turintį prasmę „pagimdė“.

Jungtinė Karalystė netikėtai apsisprendė išstoti iš Bendrijos per praeitais metais birželio 23 dieną įvykusį referendumą.

Th. May oficialų laišką pasirašė savo rezidencijoje Dauningo gatvėje, o jos biuras išplatino šį įvykį paliudijančią nuotrauką.

Praėjus vos kelioms dienoms po 60-ųjų ES įkūrimo metinių, Britanija tapo pirmąja valstybe, siekiančia iš jos pasitraukti ir taip sukrėsti Bendriją, sukurtą iš Antrojo pasaulinio karo pelenų.

Didžiosios Britanijos ministrės pirmininkės Th. May pareiškimas dėl „Brexit“

„Šiandien Didžiosios Britanijos valdžia veikia vadovaudamasi demokratine šalies žmonių valia“.

„Tai istorinė akimirka, po kurios kelio atgal nebebus“.

„Tokiomis akimirkomis – esminiais mūsų šalies istorijos lūžio momentais – mūsų priimami sprendimai nusako mūsų valstybės būdą“.

„Renkuosi tikėti Didžiąją Britanija ir tuo, kad geriausi laikai dar priešakyje“.

Premjerė pabrėžė, kad „mes turime viziją ir planą, kaip sukurti dar geresnę Didžiąją Britaniją“.

„Noriu, kad Didžioji Britanija po šių pokyčių taptų dar stipresnė ir kaip niekada vieninga“.

Th. May sako norinti, kad Didžioji Britanija „taptų talentų iš viso pasaulio magnetu“ ir „tikrai globalia Didžiąja Britanija“.

Didžiosios Britanijos premjerė Theresa May trečiadienį oficialiai pradėjo išstojimo iš Europos Sąjungos procedūrą. Žemiau pateikiama jau žinoma informacija apie „Brexit“.

D. Tuskas: nėra prasmės apsimesti, kad tai džiugi diena

Praėjus kelioms minutėms po išstojimo iš Europos Sąjungos procedūros pradžios, Donaldas Tuskas sakė – „nėra priežasčių apsimesti, kad tai – džiugi diena“.

Donaldas Tuskas

„Mums jau trūksta jūsų. Ačiū, viso geriausio“, – sakė jis trumpoje spaudos konferencijoje Briuselyje, reaguodamas į tai, kad D. Britanijos premjerė Theresa May oficialiai aktyvavo 50 straipsnį ir D. Britanija palieka Europos Sąjungą.

ES prezidentas D. Tuskas pavadino prasidedantį procesą „žalos kontrole“ po „Brexit“ padarinių.

„Šiame procese nieko neįmanoma laimėti, kalbu apie abi puses. Iš esmės tai – žalos kontrolė“, – sakė jis..

Vis dėlto Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas pažymėjo, kad britų pasitraukimas „padarė mus, 27-ių bendruomenę, ryžtingesnę ir labiau suvienytą nei anksčiau“, kad „būsimos sunkios derybos“ būtų sėkmingos.

Pasak D. Tusko, „šiuo procesu nėra ko laimėti“ ir pridūrė, kad „mūsų tikslas yra aiškus: sumažinti iki minimumo (britų pasitraukimo) kaštus piliečiams, verslui, ES narėms“.

„Mes turime visus tam reikalingus įrankius“, – pabrėžė D. Tuskas.

S. Gabrielis: likime draugais

Vokietijos užsienio reikalų ministras Sigmaras Gabrielis pažymėjo, kad posakis „likime draugais“ turėtų būti devizas skyrybų derybose tarp D. Britanijos ir Europos Sąjungos.

Jis trečiadienį dar nurodė, kad ES derybininkų grupė turės visišką Berlyno paramą „mūsų bendriems interesams“ ginti.

S. Gabrielio pareiškime pažymima, kad „nuoskaudos jausmas būtų suprantamas“, ir priduriama, kad „daugeliui šiandien vis dar sunku suvokti, kaip galima tikėtis jaustis geriau vienišam tarp pasaulių, ypač šiais audringais laikais“, tačiau sentimentais negalima grįsti būsimų santykių.

„Mums reikia vienam kito; turime daryti viską geriems, draugiškiems ateities santykiams su Londonu puoselėti“, – sakė S. Gabrielis.

Dienotvarkė: kas laukia kovo 29 dieną

- Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May oficialiai praneš apie šalies sprendimą trauktis iš Europos Sąjungos vadovaujantis vadinamosios Lisabonos sutarties 50-uoju straipsniu. Tai įrodantį dokumentą Briuselyje Donaldui Tuskui tiesiai į rankas perduos nuolatinis Didžiosios Britanijos atstovas Europos Sąjungoje Timas Barrow.

- Th. May, kuri antradienį pasirašė „Brexit“ dokumentą ir kalbėjosi su Vokietijos kanclere Angela Merkel apie prasidėsiančias derybas, trečiadienį kreipsis į šalies parlamentą, o D. Tuskas surengs spaudos konferenciją.

- Europos Sąjungos pareigūnai tikisi, kad oficialus dokumentas apie Didžiosios Britanijos sprendimą trauktis iš Europos Sąjungos pagal Lisabonos sutarties 50-ąjį straipsnį britų diplomatų jiems bus įteiktas trečiadienį.

- Vadinamuoju „Brexit“ laišku bus bandoma sukurti palankią derybų atmosferą ir dar kartą įvardyti 12 punktų, kuriuos savo kalboje sausio 17 dieną pateikė Th. May.

- Praėjus 48 valandoms po laiško perskaitymo, D. Tuskas visoms 27 valstybėms narėms išsiųs derybų gairių apmatus. Savo nuomonę jis pateiks Maltoje, kur nuo trečiadienio dalyvaus centro dešiniųjų lyderių kongrese. D. Tusko siūlymui aptarti Briuselyje rinksis 27 valstybių narių ambasadoriai.

– Laikas

D. Britanija sprendimą trauktis iš ES priėmė pernai, per birželio 23 dieną surengtą referendumą, 52 proc. balsų dauguma, tačiau 48 proc. balsavusių rinkėjų pageidavo pasilikti Bendrijoje.

Trečiadienį šalies premjerė aktyvuos ES sutarties 50-ąjį straipsnį ir pradėjo dvejus metus truksiantį išstojimo iš 28 nares turinčios Bendrijos procesą.

ES nurodė, kad pirminės „Brexit“ derybų gairės bus paskelbtos penktadienį, o galutinė strategija paaiškės per Bendrijos viršūnių susitikimą balandžio 29-ąją.

Visgi oficialios derybos tarp Londono ir Briuselio tikriausiai dar neprasidės mažiausiai tris savaites po to susitikimo, o pirmos išsamios diskusijos veikiausiai įvyks tik po Vokietijos parlamento rinkimų rugsėjį.

Europos Komisijos „Brexit“ derybininkas Michelis Barnier yra sakęs, kad derybos privalo pasibaigti iki 2018-ųjų spalio. Tuomet ES parlamentas turėtų pakankamai laiko ratifikuoti pasiektą susitarimą. Be to, jam dar gali reikėti ir ES narių nacionalinių parlamentų pritarimo.

Theresa May

– Prioritetai

Th. May prioritetas derybose bus sumažinti į Britaniją kasmet plūstančių šimtų tūkstančių imigrantų iš kitų Bendrijos valstybių srautą. Šis klausimas buvo vienas pagrindinių, minimų per kampaniją artėjant „Brexit“ referendumui.

„Brexit“ ministras Davidas Davisas sakė, kad tie skaičiai staigiai nesumažės, nes prireiks ne vienerių metų, kol būtų užpildytos žemos kvalifikacijos darbo vietos apgyvendinimo, sveikatos ir žemės ūkio sektoriuose. Šiuo metu jose dominuoja imigrantai.

Laikas nuo laiko mums reikės daugiau, o laikas nuo laiko – mažiau“, – sakė jis šią savaitę per BBC.
Th. May pripažįsta, kad Britanija bus priversta palikti bendrąją Europos rinką, kurios esminis principas yra judėjimo laisvė, ir, galbūt, muitų sąjungą.

D. Britanija mano, kad sugebės sudaryti išstojimo iš ES sutartį ir susitarimą dėl ateities santykių per dvejus metus, tačiau diplomatai šią galimybę vertina skeptiškai.

Kai kurie ES pareigūnai mano, kad pirmiausia turi būti užbaigtas išstojimo iš Bendrijos procesas – įskaitant klausimą dėl didžiulių Britanijos finansinių įsipareigojimų, vertinamų maždaug 60 mlrd. eurų.

Europos lyderiai taip pat perspėjo, kad D. Britanija negalės gauti palankesnės sutarties su Europa nepriklausydama ES negu turėjo būdama Bendrijos nare. Be kita ko, baiminamasi, kad „Brexit“ gali paskatinti ir kitas šalis pasekti britų pavyzdžiu bei palikti ES.

Abi pusės tvirtina norinčios kuo anksčiau susitarti dėl daugiau kaip trijų milijonų europiečių, gyvenančių Britanijoje, ir daugiau kaip milijono britų, gyvenančių kitose ES šalyse, statuso.

„Brexit“ laiškas

– Prekyba

Nors baiminamasi, kokią įtaką darbo vietoms ir vystymuisi turės išstojimas iš bendrosios rinkos, Th. May ragina suteikti „didžiausią galimą prieigą“ Britanijos kompanijoms.

Vyriausybė nurodė, kad Britanija galėtų įnešti savo indėlį į ES biudžetą, kad užtikrintų prekybos prieigą.

Tolesnis Britanijos priklausymas muitų sąjungai nėra tikėtinas, nes tokiu atveju šalis negalėtų sudarinėti nuosavų prekybos susitarimų su valstybėmis, nepriklausančiomis ES.
Premjerė taip pat sakė norinti, jog nauja santykių su ES politika būtų „taikoma etapais“, kad verslas turėtų laiko suplanuoti savo veiksmus.

Th. May yra sakiusi, kad ji nori naujų santykių, kurie būtų palankūs ir jos šaliai, ir Bendrijai. Jos teigimu, užuot priėmusi nepalankų susitarimą, ji verčiau pasitrauktų, nors vis daugiau verslininkų išreiškia savo nepritarimą tokiam galimam premjerės poelgiui.

Neturėdama naujo prekybos susitarimo, Britanija turėtų vadovautis Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) taisyklėmis, kurios numato didesnius eksporto tarifus bei kitokius suvaržymus.

Donaldas Tuskas ir Timas Barrow

– Parlamentas

D. Britanijos Aukščiausiasis Teismas sausį nusprendė, kad Th. May vyriausybė turi gauti parlamento leidimą aktyvuoti ES sutarties 50-ąjį straipsnį, todėl parlamentarai turėjo skubiai priimti teisės aktą.
Lordų Rūmuose jis sulaukė pasipriešinimo, tačiau Atstovų Rūmai priėmė tą teisės aktą be jokių pakeitimų.

Th. May žadėjo parlamentui inicijuoti balsavimą dėl galutinio „Brexit“ susitarimo, tačiau perspėjo, kad jį atmetus Britanija išvis liktų be jokio susitarimo.

Be kita ko, ateityje laukia ir kitos kovos, o ypač svarbu susitarti dėl vadinamojo Didžiojo anuliavimo įstatymo („Great Repeal Bill“).

Įstatymas, kuris turėtų būti priimtas vėliau šiemet, panaikins 1972 metų Jungtinės Karalystės stojimo į Europos Bendrijas aktą. Tai padarius nustos galioti visi ES teisės aktai, daugiau kaip keturis dešimtmečius kelti į Britanijos teisinę sistemą. Vėliau parlamentarai svarstys kiekvieną įstatymą atskirai, ir spręs, kuriuos iš jų atmesti, priimti ar pakeisti.

Vyriausybė ketvirtadienį turėtų paskelbti savo planus dėl šio įstatymo.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (243)