Pastarosiomis savaitėmis suaktyvėjo susirėmimai tarp prorusiškųjų maištininkų ir Ukrainos vyriausybės pajėgų, per kuriuos nemažai žmonių žuvo.

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka pasmerkė sprendimą pripažinti separatistų pasus. Bet Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas teigia, esą šis sprendimas priimtas "humanitariniais sumetimais". Rusijos prezidento pasirašytame dekrete pažymima, kad sprendimas priimtas "siekiant užtikrinti asmenų ir piliečių teisių ir laisvių apsaugą, vadovaujantis bendrai pripažįstamais principais bei tarptautinės humanitarinės teisės normomis". Taip pat teigiama, kad dokumentų pripažinimas yra laikino pobūdžio - iki "politinio situacijos sureguliavimo atskirose Ukrainos Donecko ir Luhansko apskrityse, remiantis Minsko susitarimų pagrindais".

Pagal naująjį įsaką, paskelbtą oficialiame Kremliaus interneto tinklapyje, Ukrainos piliečiams ar asmenims be pilietybės suteikti vadinamųjų Donecko (DNR) ir Luhansko (LNR) respublikų asmens dokumentai įgis Rusijoje oficialiai pripažįstamą teisinį statusą. Į sąrašą patenka tokie dokumentai kaip asmens tapatybę, išsilavinimą, santuokos ir skyrybų faktus liudijantys dokumentai, gimimo ir mirties liudijimai, taip pat transporto priemonių registracijų pažymėjimai.

Savavališkai pasiskelbusių Donecko ir Luhanso respublikų rytinėje Ukrainos dalyje nepripažino nė viena Jungtinių Tautų narė-valstybė. Vienintelė teritorija, pripažinusi minėtų respublikų savarankiškumą, yra pietų Osetija, atskilusi nuo Gruzijos. Jos pačios nepriklausomybę pripažino tik keturios valstybės: Rusija, Nikaragva, Venesuela ir Tuvalu.

Ukraina tvirtina, kad Donbase veikia ginkluotos teroristinės grupuotės, kurias palaiko Rusija. Maskva neigia prisidėjus prie konflikto.

Nuo 2014 metų balandžio mėnesio per Rytų Ukrainoje vykstančius susirėmimus tarp vyriausybės pajėgų ir prorusiškų separatistų žuvo daugiau kaip 9,8 tūkst. žmonių. Šio mėnesio pradžioje kautynės suintensyvėjo - tai buvo didžiausias smurto proveržis regione nuo 2015 metų, kai buvo pasirašyti Minsko taikos susitarimai.