Dalyvauti rinkimuose buvo užsiregistravusi iš viso 81 partija – pradedant politikos banginiais, tokiais kaip premjero Marko Rutte valdančioji Liberalų partija, baigiant spalvinga smulkme, įskaitant Piratų partiją.

Tačiau rinkimų komitetas penktadienį atskleidė, kad dauguma pateikusiųjų paraiškas neatitinka kriterijų varžytis dėl 150 vietų parlamento žemuosiuose rūmuose.

„Parlamento rinkimuose kovo 15 dieną dalyvaus 28 partijos“, – paskelbė komitetas.

Kaip rašo olandų naujienų agentūra ANP, šiuose rinkimuose varžysis daugiausiai partijų per laikotarpį nuo Antrojo pasaulinio karo. Visų laikų „rekordas“ buvo pasiektas 1922 metais, kai piliečiai galėjo rinktis iš 53 partijų.

Kandidatai sieks patraukti į savo pusę maždaug 12,6 mln. balso teisę turinčių olandų. Šis balsavimas pradės svarbių Europos rinkimų sezoną: pavasarį prezidentą rinks Prancūzija, o rudenį bus renkamas Vokietijos parlamentas.

Tvyrant nerimui dėl Donaldo Trumpo netikėtos pergalės per JAV prezidento rinkimus ir kraštutinių dešiniųjų bei populistinių partijų iškilimo Senajame žemyne, artėjantys rinkimai bus atidžiai stebimi, mėginant įžvelgti ženklų, pranašaujančių Europos politinę ateitį.

Apklausos rodo, kad ultradešiniųjų antiislamiškų pažiūrų įstatymų leidėjas Geertas Wildersas ir jo Laisvės partija (PVV) jau daug mėnesių yra populiariausi Nyderlanduose, o M. Rutte Liberalų partija (VVD) lieka antra.

Trečiadienį paskelbti apklausų rezultatų vidurkiai pranašauja, kad G.Wilderso partija parlamente bus didžiausia ir turės 27–31 vietą, o M.Rutte liberalams teks 23–27 vietos.

Darbo partijos (PvdA), M.Rutte valdančiosios koalicijos partnerės, palaikymas pastaraisiais mėnesiais sumažėjo. Apklausos rodo, kad ji gali iškovoti tik 10–14 vietų.

Jeigu šios prognozės pasitvirtins, didžiausioms partijoms teks labai pasistengti, kad užsitikrintų 76 vietų daugumą, reikalingą vyriausybei suformuoti.

Daug partijų jau atmetė bet kokias galimybes bendradarbiauti su G.Wildersu, žadėjusiu uždaryti mečetes, uždrausti Koraną ir išvesti Nyderlandus iš Europos Sąjungos.

Be to, analitikai prognozuoja ilgas ir įtemptas derybas dėl naujos vyriausybės, kurią gali sudaryti net penkių partijų koalicija. Dėl tokios padėties mažesniųjų šalies partijų vaidmuo gali tapti labai svarbus.