Pristatydama savo strategiją, kaip bus mėginama atremti populizmo bangą, apėmusią kai kurias svarbias Berlyno sąjungininkes užsienyje, A.Merkel žadėjo, kad praeitų metų rekordinis pabėgėlių antplūdis nebepasikartos.

Ji pabrėžė, kad Vokietija turi teisę tikėtis, jog atvykėliai integruosis. Be kita ko, ji pabrėžė, kad musulmonų moterys turi atsisakyti visą veidą dengiančių šydų – hidžabų.

„Visą veidą dengiantys šydai turi būti uždrausti, kur tai teisiškai įmanomą“, – A.Merkel sakė per savo centro dešiniosios Krikščionių demokratų sąjungos (CDU) metinį suvažiavimą.

Ateinančiais metais vyksiantys rinkimai „nebus pasivaikščiojimas parke“, nes Vokietija yra smarkiai poliarizuota, pažymėjo lyderė. Vis dėlto ji pridūrė, kad visuomenė „lengvus atsakymus tebevertina skeptiškai“.

„Lengvi atsakymai retai atneša pažangą mūsų šaliai“, – sakė A.Merkel, aiškiai turėdama omenyje neseniai išpopuliarėjusį antiislamišką populistinį judėjimą „Alternatyva Vokietijai“ (AfD). Kanclerė anksčiau kritikavo šią grupę, kad ji nesiūlo jokių sprendinių savo akcentuojamoms problemoms.

Jau 11 metų Vokietijai vadovaujanti A.Merkel praeitą mėnesį patvirtino sieksianti ketvirtosios kadencijos, bet pripažino, kad ateinantys rinkimai jai bus „sunkesni“ negu visi kiti.

Taip pat keliama klausimų, ar 62 metų lyderė gali pasiūlyti kokių nors naujų idėjų pasauliui, supurtytame Didžiosios Britanijos apsisprendimo pasitraukti iš Europos Sąjungos, netikėtos Donaldo Trumpo pergalės JAV prezidento rinkimuose ir Italijos premjero Matteo Renzi atsistatydinimo po triuškinamo pralaimėjimo per referendumą, kuriame triumfavo populistai.

CDU patyrė skaudžių pralaimėjimų per penkerius vėliausius žemių valdžios rinkimus. Rinkėjai nubaudė A. Merkel už jos liberalią pabėgėlių politiką, kai nuo 2015 metų pradžios Vokietiją užplūdo daugiau kaip milijonas prieglobsčio prašančių žmonių.

Savo kalboje A. Merkel iškart ėmėsi šios neparankios temos ir pažadėjo, kad „padėtis, tokia kaip 2015-ųjų vasarą, neturi pasikartoti“.

Ji taip pat pabrėžė, kad kiekvienas prašymas suteikti prieglobstį bus nuodugniai svarstomas ir kad „ne visi galės pasilikti“ Vokietijoje.

Sumažėjęs palaikymas

Partijos delegatai savo nuomonę dėl A.Merkel tolesnio vadovavimo išsakė vėliau antradienį, perrinkę ją partijos vadove.

Nors nebuvo abejonių, kad A.Merkel bus perrinkta, tačiau ją palaikė tik 89,5 proc. delegatų. Šis rezultatai buvo antras prasčiausias per A.Merkel partijos rinkimų istoriją.

Per partijos vadovo rinkimus 2014 metais A.Merkel užsitikrino 96,7 proc. balsavusių paramą, o prieš antradienio balsavimą nacionalinė žiniasklaida leido suprasti, kad prastesnis nei 90 procentų palaikymas kanclerei būtų skaudus smūgis.

CDU ir regioninė partnerė Bavarijos krikščionių socialinė sąjunga (CSU) užtikrintai laimėjo paskutinius 2013 metų rinkimus, gavusios 41,5 proc. rinkėjų balsų. Tai buvo geriausias rezultatas po Vokietijos susijungimo 1990 metais, kurį užtikrino visuomenės pritarimas A.Merkel reikalavimas imtis griežtų taupymo priemonių skolų slegiamose ES valstybėse.

Praėjus trejiems metams, pasigirdo nepasitenkinimo gaidelių – net jos pačios partijoje – dėl 2015 rugsėjo mėnesį priimto sprendimo įsileisti pabėgėlius iš karo draskomų, daugiausiai musulmoniškų, šalių. Šis žingsnis labai supriešino ekonomiškai pajėgiausios Europos šalies visuomenę.

„Mes esame tauta“

Nors nuo to laiko A.Merkel ėmėsi veiksmų migrantų antplūdžiui sumažinti, tarp tokių buvo ir labai prieštaringai vertinama sutartis su Turkija. Tačiau populistinė dešinioji partija „Alternatyva Vokietijai“ (AfD), sukėlusi nerimą dėl imigracijos, pasinaudojo proga sutvirtinti savo pozicijas ir tapo pagrindine nepatenkintų rinkėjų protesto išraiškos platforma.

Dabar šią partiją palaiko maždaug 12 proc. rinkėjų, nors paskutiniuose visuotiniuose rinkimuose ji nesugebėjo peržengti 5 proc. balsų slenksčio, kad patektų į parlamentą.

Smogdama populistams ir ksenofobiškajam judėjimui PEGIDA A.Merkel pasinaudojo jų pačių šūkiu: „Mes esame tauta!“

„Mes visi turime nuspręsti kas, yra tauta – ne tie keli, kaip garsiai jie berėktų“, – pareiškė kanclerė, kurios žodžius palydėjo ilgi plojimai.

„Gėda“

Savo kalboje A.Merkel daug dėmesio skyrė ne tik vidaus problemoms, bet ir užsienio krizėms, perspėdama, kad 2016 metais „pasaulis tapo ne stipresnis ir stabilesnis, o silpnesnis ir mažiau stabilus“.

Ji sukritikavo tarptautinės bendruomenės nesėkmę, siekiant palengvinti Sirijos pajėgų apsiausto Alepo miesto gyventojų kančias, pavadindama tai „gėda“.

Pasak A.Merkel, ji buvo šokiruota išvydusi dešimtis tūkstančių į gatves išėjusių vokiečių, protestuojančių prieš laisvosios prekybos susitarimus, o ne kraujo liejimą Sirijoje.

„Čia kažkas yra ne taip“, – pareiškė ji.

Kanclerė taip pat pabrėžė Europos Sąjungos vienybės svarbą, sakydama, kad Vokietijai bus gerai „tik tada, kai gerai bus ir Europai“.

„Jūs privalote, privalote man padėti“, – paragino A.Merkel savo delegatus, kalbėdama apie daugybę laukiančių iššūkių.