Karingo būdo Filipinų lyderis tai pareiškė po naujos užgaulių žodžių tirados, kurią išsakė Jungtinių Valstijų atžvilgiu prieš išvykdamas į Japoniją, kur mėgins pritraukti investicijų.

R. Duterte išreiškė pasipiktinimą JAV aukščiausio rango diplomatinio pasiuntinio Azijai pirmadienį pareikšta kritika, esą aštri Filipinų lyderio retorika ir karas su nusikalstamumu, per keturis mėnesius nusinešęs jau maždaug 3 700 gyvybių, kenkia verslui.

„Tie amerikiečiai yra tikri bepročiai. Jų stilius čia – su niekuo nesiskaityti. Jie mano kažkas esą“, – sakė R.Duterte, rankoje laikydamas laikraštį, kurio antraštės skelbė apie JAV valstybės sekretoriaus pavaduotojo Danielio Russelo (išsakytą kritiką.

„D. Russelas sako: „R. Duterte komentarai kelia susirūpinimą verslo bendruomenei“. Susirinkit daiktus ir išvykit. Mes atsigausime, užtikrinu jus“, – sakė jis.

Po šio griežto pareiškimo R.Duterte išskrido trijų dienų vizito į Japoniją – vieną svarbiausių JAV sąjungininkių Azijoje. Šis vizitas, be kita ko, skirtas skatinti dvišalę prekybą, kurios apimtys pernai sudarė daugiau nei 18 mlrd. JAV dolerių.

„Su Japonija, kuri yra svarbiausia Filipinų prekybos partnerė, sieksiu toliau palaikyti ir stiprinti mūsų svarbius ekonominius ryšius“, – sakė 71 metų R.Duterte Manilos oro uoste prieš skrydį į Japoniją.

„Laukiu susitikimo su verslo lyderiais Japonijoje. Pasakysiu jiems aiškiai, kad Filipinai yra atviri verslui“, – sakė prezidentas, skaitydamas iš anksto parengtą pareiškimą.

R.Duterte susitiks su Japonijos ministru pirmininku Shinzo Abe, be to, dalyvaus audiencijoje pas imperatorių Akihito.

Į Japoniją Filipinų lyderis išvyko po didžiulio dėmesio sulaukusio valstybinio vizito Kinijoje praėjusią savaitę.

R. Duterte, vadinantis save socialistu ir palaikantis glaudžius ryšius su komunistais, Pekine paskelbė apie Filipinų „skyrybas“ su Jungtinėmis Valstijomis.

Šis R. Duterte pareiškimas yra bene rimčiausias signalas, kad jis pasirengęs sugriauti 70 metų gyvuojantį Filipinų ir JAV aljansą, kurio pamatas yra dvišalė gynybos sutartis.

Sugrįžęs iš Pekino, Filipinų lyderis suskubo atsiriboti nuo savo komentarų, pareiškęs, kad „skyrybos“ nereiškia, jog jis „nutrauks“ santykius su Vašingtonu, ir šalių aljansas toliau gyvuos.

Tačiau R. Duterte nesusilaikė ir antradienį vėl užsipuolė Jungtines Valstijas.

Ne padlaižys

Filipinų lyderis sakė nesąs Amerikos „padlaižys“ ir vėl išreiškė pasipiktinimą Vašingtono ir Europos kritika dėl numanomų neteisminių egzekucijų per jo karą su nusikalstamumu.

„Jūs esate kalės vaikai“, – sakė jis, kreipdamasis į savo kritikus.

„Neverskite mūsų šunimis. Nedarykite to. Lyg būčiau šuo su pasaitu – toli metate duoną ir aš negaliu jos pasiekti“, – pridūrė jis.

R. Duterte anksčiau yra pavadinęs JAV prezidentą Baracką Obamą „kalės vaiku“ ir pasiuntęs jį „velniop“.

JAV valstybės sekretoriaus pavaduotojas Azijos ir Ramiojo vandenyno reikalams D.Russelas po susitikimo pirmadienį su Filipinų užsienio reikalų sekretoriumi Perfecto Yasay sakė, kad daugeliui žmonių visame pasaulyje vis didesnį susirūpinimą kelia R.Duterte tirados.

„Tokių kontroversiškų pareiškimų bei komentarų virtinė ir neaiškumas dėl Filipinų ketinimų pakurstė didžiulį nerimą daugelyje valstybių“, – sakė D. Russelas.

„Ne tik manojoje ir ne tik tarp šalių vyriausybių. Susirūpinimas auga ir kitose bendruomenėse, tarp filipiniečių emigrantų, taip pat bendrovių valdybų posėdžių salėse“, – pažymėjo jis.

Japonija, nerimaujanti dėl didėjančios Kinijos įtakos regione, užsiminė, kad sieks R. Duterte paaiškinimo dėl jo užsienio politikos planų.

„Svarbu gera komunikacija ir reikia iš pirmų lūpų išgirsti, ką galvoja ponas R. Duterte“, – sakė Japonijos užsienio reikalų ministras Fumio Kishida, žurnalistų paprašytas pakomentuoti Filipinų lyderio pasisakymus apie ryšius su Vašingtonu.

Japonijos premjeras Sh.Abe daug dėmesio skyrė pastangoms pagerinti dvišalius santykius su R. Duterte pirmtaku Benigno Aquino.

Japonija skyrė patrulinių laivų paremti Filipinus jų teritoriniame ginče su Pekinu dėl Pietų Kinijos jūros, pati siekdama paramos savo konflikte su Kinija dėl ginčijamų jūrinių teritorijų.

B. Aquino apskundė Pekiną tarptautiniam tribunolui dėl jo pretenzijų į beveik visą Pietų Kinijos jūrą. Kinija pastaraisiais metais ginčijamose teritorijose supylė dirbtinių salų, kuriose galima įrengti karines bazes.

Liepą tarptautinis tribunolas nusprendė, kad Kinijos pretenzijos į minimus vandenis neturi teisinio pagrindo.

R. Duterte pasistengė šia nutartimi nesupykdyti Kinijos ir ėmėsi veiksmų gerinti dvišalius santykius bei pritraukti kinų investicijas.