Generolas leitenantas Stephenas Townsendas perspėjo, kad pergalei paskutiniame svarbiame IS bastione Irake gali prireikti laiko.

„Ši operacija antrojo pagal dydį Irako miesto kontrolei atgauti tikriausiai truks savaites, galbūt ilgiau“, – sakoma jo pareiškime.

Irako premjeras Haideras al Abadi anksčiau pirmadienį paskelbė, kad ilgai laukta operacija Mosului atsiimti jau vyksta.

„Tai gali pasirodyti esanti ilga ir sunki kova, bet irakiečiai jai pasirengė ir mes juos palaikysime“, – sakė S. Townsendas.

Šį miestą, kurio gyventojų daugumą sudaro sunitai, 2014-ųjų birželį IS gana lengvai užėmė, nes vietos bendruomenė buvo smarkiai nusistačiusi prieš šiitų dominuojamas saugumo pajėgas.

JAV vadovauja koalicijai, kurią dabar sudaro daugiau kaip 60 valstybių ir kuri remia kovą su IS Irake bei Sirijoje.

Koalicija vietos pajėgoms pagalbą daugiausiai teikia rengdama aviacijos smūgius prieš džihadistų taikinius ir apmokydama karius. Tačiau regione taip pat veikia ir amerikiečių, prancūzų ir britų specialiosios pajėgos, kurios patarinėja vietos pajėgoms per karo veiksmus.

S. Townsendas sakė, kad koalicija parengė ir aprūpino daugiau kaip 54 tūkst. irakiečių karių.

R. T. Erdoganas: Turkija dalyvaus Mosulo susigrąžinimo operacijoje

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas nurodė, kad jo šalis dalyvaus JAV remiamoje operacijoje, per kurią bus mėginama susigrąžinti džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS) kontroliuojamą Mosulo miestą, pareikšdamas, jog jam net neįsivaizduojama, kad Ankara liktų nuošalėje.

„Mes dalyvausime operacijoje ir būsime prie (derybų) stalo, – sakė R. T. Erdoganas, kurio kalbą transliavo televizija. – Ten yra mūsų broliai ir mūsų giminės. Negali būti nė kalbos, kad mes nedalyvautumėme.“

Pasiruošimą nuo 2014 metų džihadistų kontroliuojamo antro pagal dydį Irako miesto susigrąžinimo operacijai temdo Ankaros ir Bagdado kivirčas dėl operacijos planavimo.

Tačiau R. T. Erdoganas nurodė, kad ši problema buvo aptarta per savaitgalį Jungtinėse Valstijose vykusias Turkijos kariuomenės štabo vado generolo Hulusi Akaro ir jo amerikiečių kolegos Josepho Dunfordo derybas.

Turkija išreiškė susirūpinimą dėl galimo Irako šiitų pajėgų ir Ankarai priešiškų kurdų kovotojų dalyvavimo Mosulo operacijoje, o Bagdadas piktinasi dėl turkų karių dislokavimo į šiaurę nuo Mosulo esančioje Bašikos stovykloje.

Bagdadas ne kartą ragino Ankarą išvesti savo karius iš Irako, perspėdamas, kad Turkijos karių dislokavimas kelia regioninio karo pavojų.

Tačiau R.T.Erdoganas pareiškė, kad Turkijos kariai, kuriems pavesta apmokyti prieš IS džihadistus kovojančius sunitus, pasilieka Bašikoje.

„Niekas negali tikėtis, kad mes pasitrauksime iš Bašikos. Mes ten esame ir vykdome visokio pobūdžio operacijas prieš „Daesh“ (IS)“, – kalbėjo jis.

Turkijos valstybinė naujienų agentūra „Anadolu“ pranešė, kad į Irako sostinę vyksta aukšto rango turkų pareigūnų delegacija, kuriai vadovauja užsienio reikalų ministro pavaduotojas Umitas Yalcinas (Umitas Jalčinas). Tai galima laikyti ženklu, kad Ankara bando sumažinti įtampą santykiuose su Bagdadu.

Irako federalinės ir sąjungininkų pajėgos jau kelis pastaruosius mėnesius siaurino žiedą aplink Mosulą, pagrindinę džihadistų tvirtovę šalyje.

Jos neseniai atkovojo strategiškais svarbias pozicijas aplink al Kaijaros miestą, esantį už maždaug 60 km į pietus nuo Mosulo, ir atvėrė kelią galutiniam puolimui prieš IS kontroliuojamą šiaurinį bastioną.

Mosulas ir jo apylinkės užima didžiulę teritoriją. Puolime dalyvaujančios įvairios, kai kada netgi tarpusavyje besivaržančios pajėgos turės įveikti nemenką atstumą, kol įžengs į patį miestą.

Irako premjeras Haideras al Abadi žadėjo, kad į Mosulą įžengs tik vyriausybės pajėgos. Šį miestą, kurio gyventojų daugumą sudaro sunitai, 2014-ųjų birželį IS gana lengvai užėmė, nes vietos bendruomenė buvo smarkiai nusistačiusi prieš šiitų dominuojamas saugumo pajėgas.