Valdančioji konservatorių partija „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS), kuri kontroliuoja parlamentą, komitetui nusiuntė įstatymo projektą, pagal kurį nutraukti nėštumą būtų leidžiama tik tais atvejais, kai motinos gyvybei iškyla pavojus, o maksimali kalėjimo bausmė už aborto atlikimą būtų padidinta nuo dvejų iki penkerių metų.

Pagal šią piliečių iniciatyvą, kurią parlamentui pateikė koalicija „Stop aborcji”, motinoms taip pat būtų galima skirti kalėjimo bausmes, nors teisėjai galėtų nuspręsti jų ir neskirti.

Įtakinga Lenkijos Katalikų Bažnyčia anksčiau šiais metais pritarė iniciatyvai, bet vėliau kunigai reiškė nepritarimą moterų siuntimui į kalėjimą.

Lenkijos katalikiškos informacijos agentūros KAI vadovas Marcinas Przeciszewskis AFP sakė, jog tikisi, kad PiS įstatymo priėmimo proceso metu atsisakys nuostatos skirti kalėjimo bausmes moterims.

Minimas pasiūlymas, kurį Europos Taryba pavadino „rimtu atsimetimu nuo moterų teisių“, išprovokavo kelias dideles pasirinkimo šalininkų demonstracijas ir alternatyvią kampaniją už įstatymo liberalizavimą, kurį parlamentarai penktadienį atmetė per pirmą svarstymą.

Pagal tą pasiūlymą, kurį pateikė koalicija „Ratujmy Kobiety“ („Gelbėkime moteris“), abortas būtų leidžiamas iki 12-tos nėštumo savaitės.

„Ratujmy Kobiety“ aktyvistė Barbara Nowacka penktadienį žadėjo bandyti vėl.

„Parlamentas nenori kalbėti apie moterų teises, orumą, padorų gyvenimą, lytinį švietimą ar gimimų kontrolę, bet tai nereiškia, kad mes pasiduosime“, – sakė ji.

Nors PiS bendrai pritaria abortų uždraudimui, jos lyderiai gerai žino, kad dauguma lenkų remia dabartinį įstatymą.

Pagal 1993 metais priimtą dabartinį įstatymą abortai yra draudžiami, išskyrus išžaginimo ar incesto atvejus, taip pat – jei nėštumas kelia pavojų motinos sveikatai arba jei vaisius yra smarkiai apsigimęs.

Šią savaitę žurnale „Newsweek Polska“ paskelbti apklausos rezultatai parodė, kad 74 proc. lenkų nori, jog liktų dabartinis įstatymas.

38 mln. gyventojų turinčioje šalyje atliekama mažiau nei 2 tūkst. legalių abortų per metus, bet moterų organizacijos yra apskaičiavusios, kad nelegaliai arba užsienyje yra atliekama dar 100-150 tūkst. abortų.

Parlamentarai taip pat nusiuntė komitetui PiS pasiūlytą įstatymo projektą, kuriuo siekiama apriboti dirbtinį apvaisinimą – vadinamąjį apvaisinimą mėgintuvėlyje, kai kiaušinėlis apvaisinamas ne moters organizme ir kai gauti embrionai paskui gali būti perkelti į moters gimdą.

Pagal pasiūlymą būtų nelegalu užšaldyti embrionus, kurie, pasak pasiūlymo šalininkų, nuo pat apvaisinimo momento yra žmogiškosios būtybės.

Taip pat būtų leidžiama moterims vienu metu apvaisinti tik po vieną kiaušinėlį, o tai smarkiai sumažintų sėkmingo nėštumo tikimybę.