Remilitarizuoti didžiausią šalies salą, kurioje buvusios kareivinės buvo uždarytos 2005 metais, Švedijos vyriausybė nusprendė 2015 metų kovą.

Trečiadienio pranešimas apie Gotlande dislokuojamas nuolatines pajėgas pasirodė metais anksčiau, nei buvo tikėtasi.

„Per tą laiką geopolitinė padėtis pablogėjo ir mums reikia nuolatinio (kariuomenės) buvimo, todėl mes paspartiname kovinių dalinių (perkėlimo) grafiką“, – sakė Švedijos vyriausiasis kariuomenės vadas Micaelas Bydenas nacionalinei televizijai.

Ši Skandinavijos valstybė į salą perkelia 150 pėstininkų, kurie pastiprinimo turėtų sulaukti kitų metų liepą.

2015 metų birželio mėnesį JAV Europos politikos analizės centras (CEPA) paskelbė ataskaitą, kurioje sakoma, kad Rusija surengė 33 tūkst. karių pratybas, kuriose buvo imituotas įsiveržimas į Gotlandą ir kitas teritorijas.

Švedijos vyriausybė nesureikšmino galimos invazijos pavojaus, o ekspertai šias pratybas paaiškino augančiu Rusijos noru pademonstruoti savo galią.

Tačiau 2015 metų birželio mėnesį Švedijos gynybos ministerija parlamentui pateikė pasiūlymą, kuriame, pirmą kartą nuo Šaltojo karo pabaigos, buvo kalbama apie šalies gynybos pajėgumų stiprinimą, „ruošiant Švediją karui“.

Stokholmas pastaruoju metu stiprina savo kariuomenę, dalyvauja NATO pratybose ir pranešė gerokai padidinsiantis drastiškai apkarpytas po Šaltojo karo pabaigos išlaidas gynybai.

„Mes nematome atakos pavojaus. Tai Švedijos suverenumo požymis“, – sakė Švedijos gynybos ministras Peteris Hultqvistas trečiadienį televizijai.

Tradiciškai neutrali Švedija nepriklauso NATO, tačiau dalyvauja Aljanso partnerystės programose ir pratybose.

Ji taip pat dalyvauja ES bendros gynybos formavimo procese ir birželį pasirašė „ketinimų pareiškimą“ dėl karinio bendradarbiavimo su Jungtinėmis Valstijomis.