Šią savaitę įvykę incidentai, nusinešę Altono Sterlingo gyvybę Luizianoje ir Philando Castile'o – Minesotoje, kurie abu buvo nufilmuoti, dar kartą pakurstė debatus apie policijos mirtinos jėgos naudojimą, ypač prieš afroamerikiečius.

Ph.Castile'o mergina Diamond Reynolds tiesiogiai transliavo trečiadienį vakare įvykusio šaudymo viename Sent Polo priemiestyje padarinius, kai pareigūnas tebelaikė nukreipęs ginklą per atvirą automobilio langą, o pašautas vyras merdėjo vairuotojo krėsle. Tuo metu automobilyje taip pat buvo keturmetė D.Reynolds dukrelė.

Tas 10 min. trukmės vaizdo įrašas, kuriame matosi, kaip P.Castile'as mirtinai nukraujuoja, išprovokavo didžiulį pasipiktinimą ir buvo peržiūrėtas milijonus kartų po to, kai buvo paskelbtas socialiniame tinkle „Facebook“.

Ketvirtadienio pavakare tūkstančiai žmonių išėjo į gatves skanduodami šūkius Los Andžele, Čikagoje, Vašingtone, Dalase ir Atlantoje, o Niujorko Taimso aikštėje susirinko per tūkstantis protestuotojų.

B.Obama, pirmasis Amerikos prezidentu išrinktas juodaodis, sakė, kad tie šaudymai aiškiai nėra „izoliuoti incidentai“.

„Tai simptomai platesnių iššūkių mūsų baudžiamojo teisingumo sistemoje, rasinės nelygybės, metai iš metų pasireiškiančios visoje mūsų sistemoje ir iš to kylančio pasitikėjimo stygiaus, egzistuojančio tarp teisėsaugos ir pernelyg didelio skaičiaus bendruomenių, kurioms ji tarnauja“, – sakoma jo „Facebook“ pranešime.

B.Obama ragino amerikiečius visus kartu stengtis panaikinti susipriešinimą, tačiau leido suprasti, kad neturėtų būti kaltinami visi policijos pareigūnai.

„Pripažinti, kad mums iškilo rimta problema, jokiu būdu nesikerta su mūsų pagarba ir padėka didžiajai daugumai policijos pareigūnų, kurie rizikuoja savo gyvybėmis, kad apsaugotų mus kiekvieną dieną“, – pabrėžė prezidentas.

„Kai žmonės sako, kad juodaodžių gyvybės svarbios, tai nereiškia, kad „mėlynosios“ gyvybės nėra svarbios“, – B.Obama sakė Varšuvoje, atvykęs į Lenkijoje vyksiantį NATO viršūnių susitikimą, turėdamas omenyje JAV policijos pareigūnų uniformos spalvą.

„Mums visiems privalu pasakyti, kad galime dirbti geriau“, – pridūrė jis.

„Tai nėra juodaodžių problema. Tai nėra ispanakalbių problema, – aiškino JAV lyderis. – Tai Amerikos problema, kuri turėtų rūpėti mums visiems.“

Dešimtys protestuotojų, daugiausiai jaunimo, užblokavo eismą viename Čikagos prospekte. Demonstrantai ėjo susikibę rankomis ir skandavo: „Mūsų pareiga – kovoti dėl savo laisvės. Mūsų pareiga – laimėti. Privalom mylėti ir palaikyti vieni kitus. Neturim ko prarasti, tik savo pančius.“

Apie tūkstantis protestuotojų susirinko Niujorko Taimso aikštėje ir vienu metu surengė sėdimąjį protestą. Policija keletą žmonių suėmė ir nutempė į ta proga pasiskolintus viešojo transporto autobusus.

Dar apie tūkstantis protestuotojų susirinko Vašingtone prie Baltųjų rūmų, o vėliau nužygiavo prie JAV Kapitolijaus, kur veteranas pilietinių teisių gynėjas ir Kongreso narys Johnas Lewisas (Džonas Liuisas) kreipėsi nuo laiptų į minią per megafoną.

Tuo tarpu Dalaso mieste Teksaso valstijoje protestai prieš policijos rasinį šališkumą virto kruvina drama, kai du snaiperiai nušovė keturis policininkus, o dar mažiausiai septynis sužeidė.