Europos Sąjunga gali išlikti pasaulinio lygio žaidėja tik su Maskvos pagalba, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas teigia antradienį paskelbtame straipsnyje, ruošdamasis pirmajam apsilankymui Bendrijoje per beveik metų laikotarpį.

V.Putinas, penktadienį pradėsiantis dviejų dienų vizitą Graikijoje, taip pat paragino kurti energetikos aljansą su Europa ir sušvelninti vizų išdavimo sąlygas į ES keliaujantiems Rusijos piliečiams.
„Akivaizdu, kad užtikrinti Senojo žemyno deramą vietą naujose tarptautinėse realijose įmanoma tik apjungus visų Europos šalių, įskaitant Rusiją, potencialus“, – V.Putinas rašo straipsnyje, kurį paskelbė graikų dienraštis „Kathimerini“.

„Manome, kad mūsų ryšiuose su ES nėra jokių problemų, kurių negalėtume išspręsti. Kad sugrįžtume prie daugiaplanės partnerystės, reikia tik atsisakyti ydingos „žaidimo į vienerius vartus“ logikos, iš tikrųjų atsižvelgti į vieni kitų nuomonę ir interesus.“

ES ir Rusijos ryšiai šiuo metu yra smarkiai pašliję dėl konflikto Ukrainoje, įsiplieskusio 2014 metais, dėl kurio Bendrija tebetaiko sankcijas Maskvai.

Sankcijų Rusijos bankų, gynybos ir energetikos sektoriams terminas sukaks liepą. Kad jos būtų pratęstos, reikėtų vienbalsio visų ES narių pritarimo, o Bendrijos lyderiai šį klausimą aptars ateinantį mėnesį.
V.Putinas planuoja penktadienį susitikti Atėnuose su Graikijos prezidentu Prokopiu Pavlopulu ir premjeru Aleksiu Tsipru.

Šeštadienį Rusijos lyderis taip pat dalyvaus rusų bendruomenės įsikūrimo Atono kalno vienuolių respublikoje Šiaurės Graikijoje 1000-ųjų metinių minėjime.

Rusijos Ortodoksų Bažnyčios patriarchas Kirilas taip pat sakė, kad dalyvaus iškilmėse Atono kalne, kuris yra viena švenčiausių krikščionių ortodoksų vietų.

Rusija ir Graikija yra daugiausia ortodoksiškos valstybės ir palaiko glaudžius religinius ryšius. V. Putinas dažnai kalba apie savo stiprų tikėjimą, bet A. Tsipras yra prisipažinęs, kad yra ateistas.
Manoma, kad A. Tsipras pernai prašė Rusijos finansinės pagalbos, Graikijai balansuojant ant bankroto ribos, nors Maskvos pareigūnai viešai neigė, kad dėl to buvo tartasi.

Rusijos bendrovės taip pat ne kartą buvo siejamos su Graikijos energetikos ir transporto privatizavimo procesuose, kurie niekada nebūdavo užbaigiami.

Tačiau V. Putinas savo naujajame straipsnyje pažymėjo, kad Rusija lieka suinteresuota planais privatizuoti Graikijos geležinkelius ir Salonikų uostą.

„Kathimerini“ nurodė, kad per šį vizitą gali būti pasirašyta sutartis tarp Rusijos naftos milžinės „Rosneft“ ir Graikijos naftos perdirbimo įmonės „Hellenic Petroleum“.

V. Putinas, kurio šaliai Vakarai taiko sankcijas dėl konflikto Ukrainoje, praėjusį kartą Europoje buvo pernai birželį, kai apsilankė Italijoje ir susitiko su italų premjeru Matteo Renzi bei popiežiumi Pranciškumi.

A.Tsipras pernai du kartus buvo nuvykęs į Maskvą derėtis su V. Putinu, balandį ir birželį, prieš savo perrinkimą rugsėjo mėnesį.

P.Pavlopulas Maskvoje lankėsi sausio mėnesį ir su V. Putinu aptarė ryšių stiprinimą.