„Ministras pirmininkas šiandien sakė jaučiantis artėjantį proveržį; jis gali pasiekti proveržį dabar įstrigusiose derybose“, – naujienų agentūrai AFP sakė Japonijos URM atstovas spaudai Yasuhisa Kawamura.

Tokijo ir Maskvos ryšius temdo ginčas, besitęsiantis nuo Antrojo pasaulinio karo pabaigos, kai Sovietų Sąjungos pajėgos užėmė keturias pietines Kurilų salas Ramiajame vandenyne, kurios Japonijoje vadinamos Šiaurės Teritorijomis.

Dėl išliekančios įtampos abi šalys dar nėra pasirašiusios oficialios taikos sutarties, taip pat stringa dvišalė prekyba ir investicijos.

Sh. Abe susitiko su V. Putinu per retą vieno iš Didžiojo septyneto (G-7) vizitą Rusijoje, o per jų derybas Juodosios jūros kurorte Sočyje buvo stengiamasi išjudinti iš mirties taško dešimtmečius besitęsiantį ginčą dėl teritorijų.

„Ministras pirmininkas sakė, kad ponas Putinas taip pat ... jautė tą patį“ ir kad lyderiai „šiandien susitarė tiesiogiai įsitraukti į tas derybas“, – aiškino Y. Kawamura.

V. Putinas ir Sh. Abe susitarė „skatinti derybas, pasitelkdami naują požiūrį ir netrikdomi ankstesnės mąstysenos“, – sakė ministerijos atstovas.

„Tai iš tikrųjų yra naujas elementas“, – pridūrė jis, nepateikdamas daugiau detalių.

„Japonija – ne vien mūsų kaimynė, bet ir labai svarbi mūsų partnerė Azijos ir Ramiojo vandenyno regione“, – V. Putinas sakė Sh. Abe, prasidėjus jų susitikimui Sočyje.

„Kai kurie klausimai reikalauja ypatingo mūsų dėmesio – galbūt dėl šios priežasties turime skirti ypatingą dėmesį santykių plėtrai“, – pridūrė Kremliaus vadovas.

Kremlius prieš susitikimą buvo užsiminęs, kad per penktadieninį susitikimą neverta tikėtis jokio didelio proveržio teritoriniame ginče, bet pabrėžė, kad Sh.Abe vizitas yra šiltėjančių ryšių ženklas, nors Vakarų šalys stengiasi izoliuoti V. Putiną.