Seisminiai smūgiai smogė Japonijos pietiniam Kumamoto miestui. Pirmasis žemės drebėjimas siekė 7,1 pagal Richterio skalę, kurio epicentras buvo apie 7 kilometrus nuo žemės paviršiaus. Po jo sekė dar stipresnis seisminis smūgis – 7,4 balai Richterio skalėje, užfiksuotas 40 kilometrų gylyje.

Požeminiai smūgiai sudrebino Kunamoto prefektūrą Kiūšū saloje 1 val. 25 min. vietos laiku (penktadienį 19 val. 25 min. Lietuvos laiku).

Japonijos meteorologijos agentūra paskelbė cunamio pavojų Kiūšū salos vakarinei pakrantei, bet vėliau jį atšaukė.

Anot visuomeninio Japonijos transliuotojo NHK, vietos gyventojai praneša apie pastatuose įstrigusius žmones.

Apie naują žemės drebėjimą paskelbta praėjus dienai po to, kai 6,2 balų stiprumo požeminiai smūgiai tame pat rajone nusinešė mažiausiai devynių žmonių gyvybes.

Nuotraukos iš dviejų dienų žemės drebėjimų:

Baiminamasi, kad dešimtys žmonių yra po griuvėsiais

Baiminamasi, kad šalies pietvakarinėje Kiūšiū saloje dar dešimtys žmonių tebėra po griuvėsiais po šios naujos griovimų bangos krašte, kur įtampa dar neatslūgo po ketvirtadienį pasireiškusio žemės drebėjimo.

Teigiama, kad šeštadienio žemės drebėjimas buvo stipriausias pastarosiomis dienomis, o ketvirtadienį buvusysis tebuvo tik „pranašas“.

JAV geologijos tarnyba nustatė, kad naujausių smūgių stiprumas siekė 7,0 balo, – gerokai daugiau negu per 6,2 balo drebėjimas, užregistruotą ketvirtadienį.

Japonijos meteorologijos agentūra, smūgių stiprumą iš pradžių įvertinusi 7,3 balo, o vėliau jį sumažinusi, buvo paskelbusi cunamio pavojų Kiūšū salos vakarinei pakrantei, bet vėliau jį atšaukė.

Galingas žemės plutos purtymas sukėlė didžiules nuošliaužas, kurios šluote šlavė namus, perkirto plentą vienoje vietoje, ir kitaip negu ankstesnis, labiausiai senus namus paveikęs drebėjimas, apgriovė didesnius pastatus, o kai kuriuos ir nuvertė Kumamoto prefektūroje, pačiame žemės drebėjimo židinyje.

Labai smarkiai nukentėjo Uto miesto valdyba, kurios pastatas atrodė tuoj visiškai sugrius. Transliuotojo TBS iš orlaivio nufilmuotuose vaizduose rodyta nugriauta šimtmečių senumo Aso šventykla, kurios pagrindiniai vartai sulyginti su žeme, medinės kolonos virtusios nuolaužomis.

Be kita ko, šeštadienio rytą išsiveržė tame pačiame regione esantis aktyvus ugnikalnis, sakė vietinės valdžios pareigūnas, tačiau nežinoma, ar tai kaip nors susiję su žemės drebėjimu.

Iš pradžių Kumamoto prefektūros tarnautojas Tomoyuki Tanaka nurodė, kad 10 žuvusiųjų per šeštadienio drebėjimą patvirtinta, o kartu su ketvirtadienio aukomis žuvusiųjų yra 19.

Netrukus paaiškėjo, kad vien antrojo žemės drebėjimo aukų yra 18.
„Per antrąjį galingą žemės drebėjimą žuvo 16 žmonių“, – sakė šios prefektūros pareigūnė, Mariko Kuramitsu; apie dar du žuvusius, kurie buvo studentai, pranešė universitetas.

Tuo tarpu naujienų agentūros „The Associated Press“ šaltiniai nurodo 29 aukas, žuvusias per abu žemės drebėjimus. Dar apie pusantro tūkstančio žmonių sužeista.

Tūkstančiai karių ir gelbėtojų šeštadienį ieško po griuvėsiais atsidūrusių žmonių, skubama kol orų sąlygos nepablogėjo.

Prognozuojamas lietus gali komplikuoti gelbėjimo darbus, sukelti dar daugiau nuošliaužų kaimuose, kur žmonės laukė gelbėtojų savo apgriuvusiuose namuose.

DELFI primena, kad po ketvirtadienio drebėjimo atominėms jėgainėms regione nebuvo padaryta jokia žala, bet keli stambūs gamintojai, įskaitant tokias bendroves kaip „Honda“, „Bridgestone“ ir „Sony“, pranešė, kad nutraukė darbą savo vietos gamyklose. Traukinių reisai Kiūšiū po ketvirtadienio drebėjimo buvo laikinai sustabdyti, pranešė geležinkelių operatorės „JR Kyushu“ atstovas spaudai Yusuke Nanri. Atstovas taip pat pridūrė, kad nuo bėgių nuvažiavo vienas greitasis traukinys, tačiau, laimei, incidento metu jis buvo tuščias.

Vykdant paieškos ir gelbėjimo darbus, prie maždaug 1 600 kariškių prisidėjo beveik 2 000 policininkų ir daugiau kaip 1 300 ugniagesių, anksti penktadienį sakė Y.Suga. Pustrečios valandos po pradinio žemės drebėjimo, kurio epicentras buvo negiliai, 10 km gylyje, įvyko kitas, 6,4 balo žemės drebėjimas, nurodė Japonijos meteorologijos agentūra.

JAV geologijos tarnyba (USGS) nustatė, kad drebėjimo stiprumas buvo 6,2 balo. Iš viso po pirmojo smūgio regioną sukrėtė daugiau kaip 100 požeminių smūgių, o pareigūnai perspėja, kad jie gali tęstis maždaug savaitę.

Japonija, kuri yra tarp seismiškai aktyviausių valstybių pasaulyje, yra ypač susirūpinusi dėl atominių elektrinių pažeidžiamumo – po galingo žemės drebėjimo jūroje 2011 metų kovo 11 dieną, kai susidaręs cunamis talžė šalies šiaurės rytų pakrantę. Tuomet žuvo ar dingo maždaug 18 500 žmonių, o Fukušimos atominėje elektrinėje išsilydė kelių reaktorių branduoliai. Tai buvo didžiausia branduolinė nelaimė per visą kartos gyvenimo laiką.