Daugeliui žmonių tokia informacija atrodo tik patvirtinanti seniai sklandžiusius gandus: V. Putinas yra korumpuotas – ir milžinišku mastu.

Po kelių dienų tylos prabilęs Rusijos prezidentas pareiškė, kad šie duomenys yra platesnio Jungtinių Valstijų sąmokslo, kuriuo siekiama destabilizuoti Rusiją, dalis. Tačiau Rusiją stebinčiame pasaulyje sklando ir kita, visiškai priešinga teorija, teigianti, kad Maskva nėra „Panamos dokumentų“ sąmokslo auka.

Atvirkščiai, gali būti, kad šiuos dokumentus nutekino patys rusai, rašo „The Washington Post“.

Toks pareiškimas atrodo pernelyg skambus, bet ši mintis tampa verta dėmesio, kai paaiškėja, kas ją iškėlė: tai ekonomistas Cliffordas Gaddy, dirbantis „Brookings Institution“.

C. Gaddy yra vienas žymiausių Rusijos ekonomikos Vakarų ekspertų, 10-ajame dešimtmetyje dirbęs Rusijos finansų ministerijos patarėju. Kartu su Fiona Hill iš „Brookings“ jis yra parašęs gerai įvertintą knygą apie V. Putino asmenybę „Mr. Putin: Operative in the Kremlin“ („Ponas Putinas: Kremliaus operatyvininkas“).

Viename tinklaraščio įraše, kuris praėjusį ketvirtadienį pasirodė „Brookings“ tiklalapyje, C. Gaddy išdėstė savo mintis šia tema. Pagrindines jo idėjas galima perteikti šiais keturiais punktais.

1. Vienas Rusijos vyriausybės remiamas kompiuterių įsilaužėlis dar 2015 metų pradžioje nusiuntė elektroninį laišką Vokietijos laikraščiui „Suddeutsche Zeitung“, pasiūlydamas jam nutekintus duomenis. Tai buvo pats pirmasis kontaktas, vėliau paskatinęs paskelbti „Panamos dokumentus“.

2. „Panamos dokumentuose“ sąmoningai pateikiama mažai informacijos, kenkiančios V. Putinui. Nors 2 mlrd. dolerių skamba įspūdingai, jų sąsajos su pačiu V. Putinu yra palyginus miglotos. Rusijos prezidentas yra atlaikęs kur kas didesnius kaltinimus korupcija.

3. Tačiau „Panamos dokumentuose“ yra daugybė informacijos, kuri kelia itin daug nemalonumų kitiems pasaulio lyderiams. Pasak C. Gaddy, jos akivaizdoje V. Putinas ir jo reputacija dėl korupcijos neatrodo kažkuo išskirtinė ir primena gana standartinę lyderių praktiką.

4. Tas faktas, kad „Panamos dokumentuose“ minima tiek mažai amerikiečių, verčia manyti, kad ši informacija iš anksto buvo pašalinta iš „Suddeutsche Zeitung“ persiųstų dokumentų ir perduota kitiems žiniasklaidos šaltiniams. Jei tai tiesa, tokia informacija gali būti saugoma šantažo tikslais, teigia C. Gaddy.

Penktadienį viename elektroniniame laiške C. Gaddy pripažino, kad tai drąsus pareiškimas. „Tai tikrai ne teorija ir net ne hipotezė“, - rašė C. Gaddy, pridurdamas, kad tai veikiau „spėjimas dėl kažko, ką reikėtų rimtai išanalizuoti“.

Nepaisant to, šios mintys sukėlė sąmyšį tarp Rusijos stebėtojų. Akademikė Karen Dawisha, taip pat tyrinėjanti korupciją Rusijoje, penktadienį socialiniame tinkle „Twitter“ rašė, kad nepaisant jos pagarbos C. Gaddy, jo naujausia idėja jos neįtikino.

Kiti analitikai išsakė atidžiai parinktas pagyras. Rusų – amerikiečių žurnalistė Masha Gessen C. Gaddy versiją feisbuke pavadino „puikia konspirologija“, o Brianas Whitmore`as iš „Radio Free Europe/Radio Liberty“ rašė, kad C. Gaddy „trolina“ Kremlių.

Žinoma, kai kurios šios idėjos dalys atrodo teisingos. Visiems akivaizdu, kad informacija apie 2 mlrd. dolerių nesudavė V. Putinui didelio smūgio, tačiau kitus pasaulio lyderius, kuriuos su Rusija sieja sudėtingi ryšiai, pavyzdžiui, Didžiosios Britanijos ministrą pirmininką Davidą Cameroną ar Ukrainos prezidentą Petro Porošenką, ryšiai su šiuo skandalu supurtė kur kas stipriau.

Kodėl V. Putinui negresia vidaus skandalas? Viena iš priežasčių ta, kad V. Putinas Rusijoje yra nepaprastai populiarus asmuo ir norint jį nuversti, reikėtų tikrai milžiniško finansinio skandalo. Be to, daugelis kritikų ir taip yra tikri, kad V. Putinas yra korumpuotas: sklando įtarimai, kad jo turtas gali siekti net 200 mlrd. dolerių, kurie paverstų jį turtingiausiu žmogumi pasaulyje. Taigi sunku įžvelgti, kaip gana abstraktūs ryšiai tarp V. Putino ir 2 mlrd. dolerių galėtų pakeisti žmonių nuomonę šiuo klausimu.

Žinoma, yra ir tokių vietų, kurios kelia abejonių. Nors daug kas pastebėjo, kad „Panamos dokumentuose“ minima mažai amerikiečių, keli ryšiai tarp amerikiečių ir „Panamos dokumentų“ vis dėlto egzistuoja. Gali būti ir taip, kad kruopščiau išanalizavus didžiulius kiekius duomenų, išlys ir daugiau pavardžių.

Arba, galbūt, amerikiečiai tiesiog renkasi kitus mokesčių rojus, o ne Panamą („The Washington Post“ žurnalistas Scottas Highamas yra rašęs, kad JAV piliečiai mieliau renkasi tokius saugesnius mokesčių rojus kaip Meno sala, Kaimanų salos arba Šveicarija).

Pats C. Gaddy visa tai pripažįsta. Tačiau jis sako, kad nutekintuose dokumentuose net aptikus vis daugiau ir daugiau duomenų, jis vis tiek visuomet svarstys, kas galėjo būti praleista.

„Kaip mes galime žinoti, ar jie viską atskleidžia? Iki šiol visi tik klausinėja, kokios paslaptys glūdi „Panamos dokumentuose“, - rašė jis. – Mes taip pat turėtume klausti, ar (originaliose „Mossack Fonseca“ bylose – aut. past.) yra paslapčių, kurios nepateko į „Panamos dokumentus“?“.

Veikiausiai po daugelio metų tyrinėjant Rusijos informacinius karus būti šiek tiek konspiratyviam yra pagrįsta. C. Gaddy tvirtina matęs, kaip V. Putinas naudojo „finansines paslaptis“, kad „sunaikintų ar kontroliuotų“ žmones Rusijoje. Dabar, kai jis mato, kaip finansinės paslaptys kelia milžiniškų problemų pasaulio lyderiams, belieka spėlioti, ar V. Putinas grįš prie savo senų triukų.