59 metų merė Henriette Reker antradienį per spaudos konferenciją sakė, kad per praeitą savaitę įvykusius incidentus merginos ir jaunos moterys būtų išvengusios nepageidaujamo priekabiavimo, jeigu būtų dėjusios pastangas būti „ištiestos rankos atstumu“ nuo nepažįstamųjų.

Tas komentaras išprovokavo pyktį ir patyčias, šalyje vykstant įtemptiems debatams dėl nepriimtino elgesio, kuriuo po naujametinių linksmybių buvo kaltinami vyrai, iš išvaizdos panašūs į arabus ir šiaurės afrikiečius. Dėl tų incidentų Kelno policijai buvo pateikta per 100 nukentėjusių moterų skundų.

Viena „Twitter“ vartotoja juokavo, kad kai metropoliteno traukinyje šalia jos atsisėdo vyras, ji „nedelsiant išdaužė langą, kad atsidurtų už ištiestos rankos atstumo. Saugumas – svarbiausia!“

Kiti citavo H.Reker pareiškimą prie paveikslėlių, vaizduojančių filmų „Žvaigždžių karai“ (Star Wars) piktadarį Dartą Veiderį, komiksų kiborgą detektyvą Inspektorių Gadžetą arba hinduistų dievybę, ištiesusią daug rankų.

Griežtesni kritikai, prie savo žinučių dėję žymą #einearmlaenge (vienos rankos atstumu) argumentavo, kad kitaip elgtis turėtų ne nukentėjusios moterys, o priekabiautojai vyrai.

Teisingumo ministras Heiko Maasas savo „Twitter“ žinutėje pabrėžė, kad „atsakingos ne moterys, o užpuolikai“.

Henriette Reker
Foto: AP/Scanpix

H.Reker trečiadienį teisino savo komentarus apie „prevencines strategijas“ – be kita ko, siūlančias merginoms laikytis grupėmis, kai būna minioje – sakydama, kad žiniasklaida jos žodžius ištraukė iš konteksto.

Merė, kuri anksčiau dirbo pabėgėlių rūpybos tarnybų administratore, pati tapo auka per Vokietiją pernai spalį sukrėtusį išpuolį, kai ultradešiniųjų pažiūrų vyras smogė peiliu jai į kaklą.

Kitą dieną po tos atakos H.Reker, tebegydoma ligoninėje, tapo pirmąja moterimi, išrinkta į Kelno mero postą.

Vokietijos ministras: kaltininkai gali būti deportuoti

Vokietijos teisingumo ministras pareiškė, kad kai kurie prieglobsčio šalyje prašantys asmenys gali būti deportuoti, jeigu būtų nustatyta, kad jie dalyvavo virtinėje lytinių užpuolimų, Naujųjų metų išvakarėse sukrėtusių Kelno miestą.

Policija citavo incidentų liudininkus, kad užpuolikai atrodė esantys „arabų arba šiaurės afrikiečių kilmės“, bet kol kas surinkta mažai patikimos informacijos apie kaltininkus.

Ta priekabiavimo banga tapo dar vienu argumentu tiems, kas nepritaria Vokietijos vyriausybės atvirų durų politikai pabėgėlių atžvilgiu.

Pareigūnai perspėjo, kad svarbu neįtarinėti visų pabėgėlių kaip grupės. Vis dėlto teisingumo ministras Heiko Maasas ketvirtadienį paskelbtame interviu žiniasklaidos grupei „Funke“ sakė, kad „deportacijos neabejotinai būtų įmanomos“.

Pasak jo, Vokietijos įstatymai leidžia deportuoti prieglobsčio prašytojus, jeigu jie nuteisiami kalėti metus arba ilgiau, o už lytinį smurtą tokios bausmės gali būti skiriamos.

Priekabiavimai – ir Frankfurte

Policija praneša, kad vyrų grupė pasitinkant Naujuosius Metus Vokietijos Frankfurto mieste seksualiai priekabiavo prie moterų, o moterų, patyrusius seksualinį priekabiavimą Hamburge, skaičius beveik pasiekė 40.

Scenarijus primena Kelno atvejį, kelios moterys policijai pranešė Naujųjų Metų naktį patyrusios seksualinių priekabiavimų, praneša thelocal.de.

Kaip informuoja vokiečių leidinys „Spiegel“, vienas toks atvejis įvyko iš karto po vidurnakčio, kai grupelė iš dešimties vyrų apsupo tris moteris ir ėmė jas nepadoriai liesti.

Apie šį incidentą moterys pranešė sausio 5 d. popietę.

Policijos pateikiamais duomenimis, iš vaizdo į atvykėlius iš Šiaurės Afrikos panašūs vyrai kalbėjo netaisyklinga anglų kalba su stipriu arabišku akcentu.

„Iki šiol nesame susidūrę su fenomenu, kai vyrų grupės aršiai seksualiai priekabiautų prie moterų“, – patikino policijos pajėgų atstovas.

Pranešta ir apie kitą panašų atvejį, kai keturios moterys patyrė trijų vyrų priekabiavimus. Pavogtas vienos iš šių moterų mobilusis telefonas. Kol kas nepateikiama jokios informacijos apie šių vyrų išorinius požymius.

Policijos duomenimis, Hamburge Naujųjų Metų naktį seksualinius priekabiavimus patyrusių moterų skaičius išaugo iki 39. Šiame Vokietijos uostamiestyje per pastarąsias 24 valandas gauti 26 nauji pranešimai dėl patirto seksualinio priekabiavimo.

Kol kas žinoma mažai detalių apie seksualinio priekabiavimo atvejus Hamburge. Panašu, kad užpuolimai įvykdyti keliose vietose, tačiau daugiausiai jų užfiksuota Reeperbahn – rajone, kur verda naktinis miesto gyvenimas.

Užpuolikų aukos iš Kelno dalijasi bauginančiomis Naujųjų Metų pasitikimo akimirkomis. 31-erių Steffi tikina, kad atvykusi į stotį ji matė begales verkiančių moterų ir girdėjo daugybę seksistinių užgauliojimų vokiečių kalba, kai mėgino prasibrauti per minią.

„Mačiau verkiančią merginą, jos pėdkelnės buvo suplėšytos, sijonas persisukęs, ji atrodė palūžusi“, – dienraščiui „Sueddeutsche Zeitung“ sakė ji.

„Iš minios išniro jaunas vaikinas, jis kalbėjo vulgariai. „Ar galiu tau padėti? Žinau, kad galiu tau padėti“, – su stipriu akcentu sakė jis, rodydamas nepadorius gestus ranka.

Kai ji mėgino bėgti, jis nusekė paskui ją. „Pasakiau jam, kad atstotų“, – pasakojo Steffi.