Dokumente, kurį gavo naujienų agentūros „Reuters“ ir „Associated Press“, raginama per 1,5 metų parengti naują Sirijos Konstituciją, dėl kurios būtų balsuojama referendume, o po jo būtų surengti pirmalaikiai prezidento rinkimai.

Rusija, kuri kartu su Iranu yra pagrindinės B. al Assado sąjungininkės Sirijos pilietiniame kare, paneigė, kad prieš tarptautines taikos derybas Vienoje šią savaitę yra ruošiamas koks nors dokumentas.

Rusijos pasiūlymo projekte neatmetama B. al Assado dalyvavimo pirmalaikiuose prezidento rinkimuose galimybė, su kuria nesutinka jo oponentai.

„Sirijos tauta niekada nepritarė B. al Assado diktatūrai ir ji nepritars, kad diktatūra bus vėl įvesta ar performuluota kitu būdu“, – nurodė Vakarų remiamos Sirijos nacionalinės koalicijos narys Monzeras Akbikas.

„Rusai dabar bando žaisti žaidimą, kurį žaidžia nuo Ženevos“, – pridūrė M. Akbikas, turėdamas omenyje Jungtinių Tautų (JT) vadovaujamas derybas, kurios žlugo 2014 metais.

Koalicijos politinio komiteto narys Hadis al-Bahra teigė, kad pagrindinė problema yra B. al Assadas, o politinis procesas yra būtinas, kad problema būtų išspręsta su garantijomis.

Jis taip pat nepritarė siūlymui surengti rinkimus pagal dabartinę sistemą. „Ar gali rinkimai būtų sąžiningi, kai piliečiai Sirijoje bijo režimui pavaldžių saugumo tarnybų atsakomųjų veiksmų?“ – klausė H. al Bahra.

Kitas koalicijos narys Michelis Kilo tikino, kad tikrasis Maskvos tikslas yra išsaugoti B. al Assadą ir jo valstybės aparatą, įveliant šalį į nesąžiningą rinkimų procesą.

„Mes nesame prieš rinkimus, mes esame demokratai. Tačiau negali taip būti, kad mes esame verčiami priimti prezidentą, kuris yra nusikaltėlis, kuris sunaikino šalį. Kokia logika slypi už šios idėjos?“, – kalbėjo M. Kilo.

Pasak jo, jei rusai sėkmingai vystys šią idėją per kitą derybų etapą Vienoje ir sugebės įtikinti kitas šalis, tai bus tikra nelaimė. Koalicijos narys pridūrė, kad bet koks planas dėl Sirijos turi būti suderintas su šios šalies žmonėmis.

JAV, jų sąjungininkės Persijos įlankos šalys ir Turkija taip pat tvirtina, kad B. al Asadas privalo palikti valdžią, jei norima, kad šalyje įsivyrautų taika.

DELFI primena, kad Maskva paragino Jungtinių Tautų specialųjį pasiuntinį Staffaną de Misturą pradėti politinį procesą tarp Sirijos vyriausybės ir „opozicijos grupių jungtinės delegacijos“, kurio pagrindu taptų memorandumas, kurį 2012 metų birželį priėmė galingosios valstybės per derybas Ženevoje. Tame dokumente raginama įkurti pereinamojo laikotarpio Sirijos valdančiąją instituciją, kuriai priklausytų visa vykdomoji valdžia ir kuri vestų į rinkimus.

Rusijos ambasadoriaus prie JT pavaduotojas Vladimiras Safronkovas, kuris reiškė apgailestavimą, jog naujausias dokumentas buvo nutekintas, sakė AP: „Tai mūsų vizija – tai mūsų pasiūlymas.“

Minėtas dokumentas buvo išplatintas prieš šeštadienį Vienoje vyksiantį antrąjį derybų ratą tarp pagrindinių vyriausybių, palaikančių vieną arba kitą konflikto Sirijoje stovyklą. Antradienio vakarą, po JT Saugumo Tarybos posėdžio, S.de Mistura sakė žurnalistams, kad jo žinia, kurią jis norėtų perduoti 15 šios institucijos narių, yra „vienas žodis – įsibėgėjimas“.