Po šešias valandas trukusių įtemptų debatų 82 įstatymų leidėjai 120 vietų parlamente pritarė pataisoms, leidžiančioms įkurti teismą, kuris imtųsi tirti kaltinimus dėl karo nusikaltimų, įvykdytų prieš serbus ir kitus ne albanus tame konflikte, per kurį regiono nepriklausomybę palaikiusi Kosovo išvadavimo armija (KLA) kovėsi su serbų saugumo pajėgomis.

Opozicija, kuri griežtai nepritaria tokiam tribunolui, balsavimą boikotavo. Šalyje, turinčioje beveik 2 mln. gyventojų, daugiausiai albanų, KLA partizanai tebelaikomi nacionaliniais didvyriais.

Premjeras Isa Mustafa prieš balsavimą sakė įstatymų leidėjams, kad šis klausimas yra „iššūkis“, kurį išspręsti prašė tarptautinė bendruomenė.

„Tai Kosovo strateginių partnerių, ypač Jungtinių Amerikos Valstijų ir Europos Sąjungos, betarpiškas prašymas“, – pabrėžę jis.

Priština patyrė didelį tarptautinį spaudimą įkurti specialųjį teismą po to, kai Europos Taryba 2011 metais paskelbė ataskaitą apie numanomus nusikaltimus, tokius kaip pagrobimai ir grupinės egzekucijos, taip pat didžiausią atgarsį sukėlusiu kaltinimus, kad KLA nariai prekiavo juodojoje rinkoje į jos rankas patekusių belaisvių organais.

Toje ataskaitoje, parengtoje Europos Tarybos specialiojo inspektoriaus Dicko Marty (Diko Marti), sakoma, kad KLA išnaudojo, kankino ir nužudė apie 500 kalinių, daugiausiai serbų ir romų.

Naujasis tribunolas, kuris turėtų pradėti veikti ateinančių metų pradžioje, taps Kosovo teismų sistemos dalimi, bet opiausios bylos būtų nagrinėjamos užsienyje, tikriausiai kurioje nors ES šalyje.

Karas Kosove baigėsi po tris mėnesius trukusios NATO bombardavimo kampanijos, kuri privertė serbų pajėgas pasitraukti iš separatistinės teritorijos 1999 metų birželį.

Kosovo vienašališkai paskelbė nepriklausomybę 2008 metais, bet Serbija to žingsnio nesutinka pripažinti.