Pasak J. Niinisto, Suomijos ginkluotosios pajėgos ruošiasi tam atvejui, jei salose pasirodytų vadinami „žalieji žmogeliukai“ – Rusijos kariai su karinėmis uniformomis be atpažinimo ženklų.

„Žaliųjų žmogeliukų“ terminas išplito 2014 metais, kai Rusija aneksavo Ukrainai priklausiusį Krymo pusiasalį, rašo rus.DELFI.ee.

Vėliau V. Putinas pripažino, kad „žalieji žmogeliukai“ buvo ne kas kita, kaip Rusijos ginkluotųjų pajėgų Valstybinės žvalgybos tarnybos kariai.

Daugelio karo ekspertų nuomone, kilus ginkluotam konfliktui su Baltijos šalimis ar Baltijos jūros rajone, Rusija gali pamėginti užimti Alandų salas ir Gotlando salą.

Suomijos gynybos ministerijos vadovas teigia, kad Suomija skiria pernelyg mažai dėmesio Alandų saloms. Pasak J. Niinisto, padėtis Baltijos jūros regione pasikeitė, todėl reikia pagalvoti apie Alandų salų gynybos organizavimą.

„Gynybos ministerija pradėjo galvoti, kokią pagalbą Alandų saloms suteiktų gynybos pajėgos, jei ten pasirodytų „žalieji žmogeliukai“, - patvirtino J. Niinisto.

Alandų salos Suomijoje turi autonomiją ir specialų demilitarizuotą ir neutralų statusą. Tačiau 1921 metų Ženevos konvencija dėl Alandų salų demilitarizavimo ir neutralumo buvo priimta sovietinei Rusijai nedalyvaujant, todėl Rusija niekada nepripažino šių salų neutralumo.

Paaštrėjusi padėtis Baltijos jūros regione neramina daugelį Alandų salų gyventojų. Vietos politikė Barbro Sundbak per interviu „Yle“ išreiškė nerimą, kad Rusija gali pasinaudoti Alandų salomis, kad apgintų savo interesus.

Suomijos gynybos politikos ekspertas, docentas Pekka Visuri iš Suomijos karo akademijos teigia, kad keisti šių salų neutralumo statusą neketinama. Jo teigimu, Suomija yra įsipareigojusi ginti šias salas, todėl gynybos ministro žodžiai yra „normalus pasirengimas galimai krizei“.

Kiek anksčiau ministras J. Niinisto kai kurių Rusijos žiniasklaidos priemonių pranešimus, esą prie sienos su Rusija dislokuojamos greitojo reagavimo pajėgos, pavadino „neteisingais“.