Rinkimų apylinkės visoje šalyje duris atvėrė 9 val. vietos (ir Lietuvos) laiku ir veiks iki 20 val. vietos laiku.

Pergalė parlamento rinkimuose prognozuojama Centro partijai – liberaliai, agrarinės pakraipos politinei jėgai, kuri davė Suomijai 11 vyriausybės vadovų ir tris prezidentus, tačiau nuo 2011-ųjų dirba opozicijoje.

Partijos lyderis, IT versle milijonus uždirbęs 53 metų buvęs verslininkas Juha Sipila, kuris yra naujokas politikoje – parlamentaru jis tapo tik 2011 metais, žada modernizuoti Suomiją taip pat, kaip jis pakeitė savo partiją nuo tada, kai 2012-aisiais perėmė jos vairą.

„Mūsų šalis nusipelno geresnės kloties, – šeštadienį savo tinklaraštyje parašė J. Sipila. – Politika turi grįžti prie pasitikėjimo klimato.“

J.Sipila, garsėjantis kaip rimtas ir atkaklus lyderis, žada, kad Suomijoje, kur nedarbo lygis siekia 9,2 proc. ir šiuo metu yra didžiausias nuo 2003-iųjų, per dešimtmetį bus sukurta 200 tūkst. naujų darbo vietų.

Su rimtais sunkumais susidurianti šalies ekonomika, kuri pernai po dvejų recesijos metų išgyveno sąstingį, buvo svarbiausia rinkimų kampanijos tema, o tai buvo naudinga J. Sipilai, kuris dar prieš trejus metus nebuvo gerai žinoma figūra Suomijoje.

Kampanijos metu jis akcentavo savo sėkmę versle ir vadybos patirtį.

„Turiu didžiulę patirtį, kaip vadovauti kompanijoms siekiant reikšmingų pokyčių“, – sakė jis Suomijos visuomeniniam transliuotojui YLE.

Žmonės nori permainų, ir ji (Centro partija) turi naują lyderį, kuriuo jie, regis, pasitiki“, – sakė Helsinkio universiteto politinės istorijos profesorius Juhana Aunesluoma.

Konservatyviai Nacionalinės koalicijos partijai atstovaujantis proeuropietiškas ir NATO palankiai vertinantis A. Stubbas buvo priverstas stebėti, kaip jo vyriausybės populiarumas smunka nuo tada, kai jis birželio mėnesį tapo ministru pirmininku, šiame poste pakeitęs dirbti į Europos Komisiją išvykusį Jyrki Kataineną.

Dabartinę Nacionalinės koalicijos partijos, socialdemokratų, krikščionių demokratų ir Švedijos liaudies partijos koaliciją, kuri vis dar tebėra gana plati, nors nuo šešių partijų per laiką susitraukė iki keturių politinių jėgų, persekiojo vidaus kivirčai, todėl ji negalėjo imtis jokių realių reformų.

Nepaisant prognozių A. Stubbas išlieka optimistas. „Aš vis dar tikiu aukso medaliu“, – parašė jis balsavimo išvakarėse.

Nors apklausos ilgą laiką rodė, kad sekmadienio laimėtoja bus Centro partija, tebėra neaišku, kokias kitas partijas J.Sipila kvies prisijungti prie savo galimos koalicijos.

Nuomonių tyrimai rodo, kad užimti antrą vietą apylyges galimybes turi trys partijos – socialdemokratai, Nacionalinė koalicija ir euroskeptiška dešinioji Suomių partija, dabar esanti opozicijoje.

Ketvirtadienį paskelbtos apklausos, kurią atliko viešasis transliuotojas YLE, duomenimis, Centro partija laimės 24 proc. balsų, o po jos rikiuosis A. Stubbo Nacionalinė koalicija su 16,9 proc. parama, Suomių partija, turinti 16,7 proc. šalininkų ir socialdemokratai, kuriuos remia 15,1 proc. rinkėjų

Kaip manoma, suformuoti koalicijai prireiks savaičių, nes laukia itin sunkios derybos dėl bendros platformos.

J.Sipila kol kas nenurodė, ką ketintų rinktis savo partneriais, bet jis tvirtino, jog kita vyriausybė, kitaip nei A. Stubbo keturių partijų koalicija, turėtų gebėti bendradarbiauti, kad galėtų sklandžiai įgyvendinti jo politiką.

„Mums reikia ... naujo verslumo ir naujų darbų Suomijoje. Mums reikia drąsių sprendimų (ir) į tikslą orientuotos lyderystės“, – sakė jis.

Rinkimus Suomijoje atidžiai stebės Briuselis: Centro partija turi stiprią euroskeptinę frakciją, o Suomijos partija aistringai priešinasi viska, ką ji laiko kišimusi į šalies reikalus.

Eurozona šiuo metu yra katastrofa“, – sakė Suomių partijos lyderis Timo Soini, kuris yra nusitaikęs į kurį nors vyriausybės postą.

Graikija turi atsisakyti euro ir devalvuoti drachmą, kad vėl pastatytų savo ekonomiką ant kojų ir galbūt vėliau iš naujo prisijungtų (prie euro)“, – sakė jis.

Tačiau banko „Nordea“ ekonomistas Janas von Gerichas pareiškė nemanąs, kad J. Sipila ims judinti ES laivą iškart po rinkimų.

„Kai Graikijai gresia trečiasis gelbėjimo paketas, ar Suomija jį blokuos? Veikiausiai ne“, – prognozavo jis.

Rinkėjų aktyvumas Suomijoje tradiciškai yra aukštas, o 32 proc. žmonių jau atidavė savo balsą per išankstinį balsavimą.