„Britanijos nacionalinė galia šiuo metu negali būti laikoma lygiaverte Kinijos galiai – šią tiesą sunku pripažinti kai kuriems britams, norintiems pabrėžti savo iškilumą“, – rašoma valstybinio dienraščio „Global Times“ vedamajame.

„Kinijos visuomenė vis labiau atsipalaidavusi dėl Kinijos ir Jungtinės Karalystės, o britų elgsena negalėtų būti dar labiau ribota“, – pridūrė laikraštis, Li Keqiangui baigiant trečią ir paskutinę viešnagės Britanijoje dieną.

„Global Times“, kuris yra artimas Kinijos valdančiajai Komunistų partijai, dažnai renkasi nacionalistinį toną.

Antradienį Didžioji Britanija ir Kinija pasirašė prekybos sutarčių, kurių vertė – daugiau nei 14 mlrd. svarų (28 mlrd. JAV dolerių arba 60 mlrd. litų), pranešė britų premjeras Davidas Cameronas.

Kinija investuos į naują Britanijos greitojo geležinkelio liniją, sujungsiančią Londoną su šiaurės Anglijos miestais, taip pat į naujas branduolines jėgaines, sakoma bendrame pranešime. Tikėtina, kad pagal šiuos branduolinės energetikos plėtros planus Jungtinė Karalystė įsigis Kinijoje gaminamų reaktorių.

Šios investavimo tendencijos atskleidžia, kaip dramatiškai pasikeitė Kinija: šalis, prieš kelis dešimtmečius buvusi ekonomikos atsilikėlė, dabar pajėgi eksportuoti pažangias technologijas į valstybę, kuri buvo pramonės revoliucijos lopšys.

„Kinija – didžiausia besivystanti šalis, o Britanija – pirmoji industrializuota šalis, todėl tolesnis jų abejų bendradarbiavimas galėtų būtų naudingas ne vien joms pačioms, bet ir visam pasauliui“, – Li Keqiango žodžius citavo Kinijos valstybinė naujienų agentūra „Xinhua“.

Britanijos energetikos milžinė BP anksčiau nurodė planuojanti pasirašyti maždaug 20 mlrd. JAV dolerių (51 mlrd. litų) vertės sutartis su Kinijos valstybine energetikos įmone CNOOC dėl suskystintų gamtinių dujų tiekimo Azijos galiūnei ateinančius 20 metų.

Kaip pranešama, energetikos grupė „Royal Dutch Shell“ irgi pasirašė sutartį su CNOOC per Li Keqiango vizitą.

Abiejų šalių premjeras stengėsi pataisyti santykius, kurie pašlijo, kai D.Cameronas 2012 metais susitiko su tremtyje gyvenančiu Tibeto dvasiniu lyderiu Dalai Lama.

Tačiau atšilusią atmosferą praeitą savaitę aptemdė Britanijos dienraščio „The Times“ pranešimas, jog Pekinas kaip išankstinę Li Keqiango vizito sąlygą iškėlė premjero reikalavimą susitikti su karaliene Elizabeth II, grasindamas atšaukti viešnagę, jeigu tas prašymas nebus patenkintas.

„Global Times“ tuos pranešimus atmetė kaip „triukšmingą reklamavimąsi“, kuris „tik atspindi, koks siauras yra Britanijos žiniasklaidos ir netgi visos jos visuomenės požiūris“.

„Kadaise buvusi galinga Britanijos imperija dabar priversta griebtis tokių triukų, kad pabrėžtų savo išdidumą“, – pridūrė laikraštis.

„Galbūt Kinijos žmonės turėtų atleisti gluminančias nuotaikas Britanijoje, – rašo „Global Times“. – Kylanti šalis turėtų suprasti senos gęstančios imperijos apmaudą ir kai kada ekscentriškus veiksmus, kurių imamasi tokiam apmaudui nuslėpti.“