„Rusų karo lėktuvas praėjusią naktį kirto ir pažeidė Ukrainos oro erdvę septynis kartus. Vienintelė priežastis – provokuoti Ukrainą pradėti karą“, – sakė jis žurnalistams po susitikimo su popiežiumi Pranciškumi ir Italijos ministru pirmininku Matteo Renzi.

Ukrainos premjeras nurodė, kad prorusiški sukilėliai sulaikė 13 tarptautinių ESBO stebėtojų ir vadina nuos „NATO šnipais“ – tai yra „dar vienas įrodymas, jog tie vadinamieji taikūs protestuotojai su rusiškomis idėjomis yra teroristai“.

A.Jaceniukas kuris sutrumpino savo vizitą Romoje ir nedalyvaus sekmadienį įvyksiančioje Jono Pauliaus II ir Jono XXIII kanonizavimo ceremonijoje, pareiškė, kad „Rusijos agresija siekiama pažeisti stabilumą pasaulyje“.

„Mes raginame Rusiją išvesti savo saugumo pajėgas. Mes raginame Rusiją, palikite mus ramybėje“, – sakė jis, kai baiminamasi, jog Rusija gali įsiveržti į Ukrainą.

Kad Rusijos lėktuvai penktadienį pažeidė Ukrainos oro erdvę nurodė Pentagonas, tačiau Ukrainos gynybos ministras Michailas Kovalis šeštadienį sakė, kad per Rusijos karines pratybas nei sausumos siena, nei oro erdvė nebuvo pažeista.

„Vidurdienį palei mūsų valstybinę sieną skraidė keturi transporto lėktuvai Il-76, bet sienos linijos nekirto“, – sakė jis žurnalistams Kijeve, pažymėdamas, kad jie priartėdavo prie sienos per 2-3 kilometrus.

M.Kovalis nurodė, kad balandžio 24 ir 25 dienomis buvo stebimas didžiausias rusų kariškių aktyvumas. Anot jo, matyt, taip siekta atgrasinti Ukrainos vadovybę nuo antiteroristinių operacijų Ukrainos rytuose.

ESBO atstovai Slovjanske laikomi rūsyje, nesuteikiama medicinos pagalba

Slovjanske sulaikyti Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) inspektorių grupės nariai yra laikomi sunkiomis sąlygomis, šeštadienį pranešė Ukrainos saugumo tarnybos (UST) spaudos centras.

Kaip teigiama pranešime, ESBO atstovai laikomi „nežmoniškomis sąlygomis“ juos pagrobusių asmenų štabo rūsyje. Be to, tarp sulaikytų ESBO narių yra žmogus, kuriam skubiai reikalinga medicininė pagalba.

„Antiteroristinės operacijos vietos štabe“ žmonės pasirengę tokią pagalbą suteikti, tačiau jiems tai neleidžiama, nurodo UST spaudos centras.

„Ukraina pabrėžia kraštutinę būtinybę to, kad Rusijos Federacija oficialiai atsiribotų nuo teroristinių veiksmų Slovjanske ir juos pasmerktų, (ir) kaip viena iš ESBO narių paremtų nedelsiamą ir besąlygišką įkaitų paleidimą, medicininės ir kitokios pagalbos jiems suteikimą“, – sakoma pranešime.

Anksčiau šeštadienį pareigūnai Rusijos užsienio reikalų ministerijoje sakė, kad „Rusija pagal esamas galimybes imasi veiksmų, kad būtų išspręsta situacija, susidariusi ryšium su netoli Slovjansko buvusių karinių inspektorių iš virtinės valstybių sulaikymu“.

Ukraina: situacija po Ženevos susitarimo
Berlynas: Rusija privalo paspausti Ukrainos separatistus paleisti ESBO komandąRusija turi „prievolę“ paspausti prorusiškus separatistus Rytų Ukrainoje paleisti Europos saugumo ir bendradarbiavimo (ESBO) inspektorius, kuriuose jie laiko nelaisvėje nuo penktadienio, pareiškė Vokietijos užsienio reikalų ministras.„Rusija turi prievolę paveikti separatistus, kad sulaikyti ESBO nariai būtų kiek įmanoma greičiau paleisti“, - sakoma ministro Franko-Walterio Steinmeierio pareiškime, kuris buvo paskelbtas sekmadienį.Vokietijos diplomatijos vadovas taip pat įspėjo separatistus, kad viešas sulaikytų ESBO stebėtojų ir Ukrainos saugumo pajėgų narių demonstravimas pristatant juos kaip belaisvius yra „pasibjaurėtinas ir pažeidžia tų asmenų orumą“.“Tai yra visų derybinių taisyklių ir normų, kurių laikomasi tokiose įtemptose situacijose, kaip ši, pažeidimas“, - pabrėžė jis.F.-W.Steinmeieris sakė, kad Berlynas kartu su ESBO ieško problemos sprendimo.Prorusiški separatistai Ukrainoje sekmadienį atvedė sulaikytus tarptautinius stebėtojus į spaudos konferenciją ir pristatė juos kaip „karo belaisvius“, dar padidindami įtampą tokiu metu, kai JAV prezidentas Barackas Obama  įspėjo Maskvą vengti bet kokių „provokacijų“.Aštuoni stebėtojai, tarp jų keturi vokiečiai, buvo sulaikyti rytiniame Slovjansko mieste penktadienį ir nuo tada laikomi miesto rotušėje. Sukilėliai taip pat laiko nelaisvėje keturis ESBO atstovus ukrainiečius, tačiau sekmadienį į spaudos konferenciją jie nebuvo atvesti.Vienas iš ESBO stebėtojų - švedas, kuris, kaip teigiama, serga cukralige, sekmadienį vėlai vakare buvo paleistas.
Charkove milicija sulaikė separatistus su „Molotovo kokteiliais“Charkovo centre milicijos darbuotojai sulaikė trylika agresyviai nusiteikusių Ukrainos federalizacijos šalininkų. Pareigūnai iš jų konfiskavo specialias priemones, lazdas, šalmus, sprogstamuosius paketus, „Molotovo kokteilius“, praneša unian.net. Ši informacija skelbiama Ukrainos Vidaus reikalų ministerijos tinklalapyje.„Aktyvistai aikštėje neteisėtai pastatė palapines, iš medinių padėklų ir smėlio surentė tvorą, uždegė laužą ir visa tai darė turėdami aiškų tikslą. Apie tai byloja iš jų konfiskuoti pavojingi daiktai, būtent: dėžė su „Molotovo kokteiliais“, kaukės, medinės lazdos, sprogstamieji paketai ir vinys“, - teigiama pranešime.  Dabar visi įtartini asmenys nuvežti į teritorinius milicijos skyrius, atliekamas tolimesnis patikrinimas. http://www.youtube.com/watch?v=Cfm0y8E_wSU
A.Kliujevui, S. Arbuzovui ir V. Pšonkai paskelbta tarptautinė paieškaBuvusiam Ukrainos prezidentui Andrejui Kliujevui, buvusiam pirmajam Ukrainos vicepremjerui Sergejui Arbuzovui ir buvusiam Ukrainos generaliniam prokurorui Viktorui Pšonkai paskelbta tarptautinė paieška.  Apie tai per televiziją „Inter“ pranešė vidaus reikalų ministras Arsenas Avakovas, rašo unian.net.„A. Kliujevas – ieškomas tarptautiniu mastu. Kaip ir V. Pšonka, kaip ir ponas Arbuzovas, kaip (Viktoras) Janukovyčius bei visi kiti. Tai grupė asmenų, jei neklystu, 19 žmonių pirmoje linijoje, kurie įtariami finansiniais nusikaltimais ir... masinėmis žmogžudystėmis“, - pareiškė jis.  Ministro teigimu, minimi asmenys šiuo metu yra už Ukrainos ribų ir teisėsaugai žinoma jų buvimo vieta.
https://www.youtube.com/watch?v=y4HIzTQ9iB0
ES artimiausiomis dienomis išplės Rusijos piliečių, kuriems taikomos sankcijos, sąrašąEuropos Sąjunga ketina artimiausiu metu išplėsti Rusijos piliečių, kuriems dėl padėties Ukrainoje taikomos sankcijos, sąrašą.Tai šeštadienį pranešė "Reuters", remdamasi šaltiniu Europos Komisijoje."Artimiausiomis dienomis bus išplėstas asmenų, kuriems draudžiama įvažiuoti į ES ir kurių aktyvai įšaldyti, sąrašas", - sakė agentūrai šaltinis, prašęs neskelbti jo pavardės.Anksčiau "Reuters" informavo, kad aukšti ES diplomatai pirmadienį apie vidurdienį surengs skubų susitikimą, kuriame bus tariamasi dėl naujų sankcijų prieš Rusiją.Apie pasirengimą išplėsti sankcijas šeštadienį pareiškė ir Didžiojo septyneto šalys. Kaip pažymima pareiškime, G7 (JAV, Vokietija, Japonija, Didžioji Britanija, Prancūzija, Italija ir Kanada) pasirengęs sugriežtinti Rusijai taikomas sankcijas, kad "kitą mėnesį Ukrainoje būtų galima surengti taikius rinkimus".
JAV sankcijos Rusijai daro poveikį, sako Iždo departamentasJAV iždo sekretorius Jackas Lew penktadienį interviu radijui sakė, kad Rusijai dėl veiksmų Ukrainoje įvestos sankcijos „daro poveikį“.„Jei pažvelgtumėt į sąlygas nuo to laiko, kai pradėjome įvedinėti sankcijas, (tai) jos turi poveikį. Net rusai pripažįsta, kad jos turi poveikį“, – sakė J.Lew „American Public Radio“ laidai „Marketplace“.„(Rusija) negali toliau pažeidinėti Ukrainos suvereniteto ..., nesusidurdama su papildomomis ir griežtesnėmis sankcijomis. Mes pasirengę imtis veiksmų ir dirbame su savo tarptautiniais partneriais, siekdami užtikrinti, kad kuomet tai darysime, darytume tai efektyviai“, – sakė jis.Pasak J.Lew, jis netiki, kad Rusijoje sankcijos „vertinamos nerimtai“.„Įvedėme sankcijas kai kuriems iš reikšmingiausių žmonių Rusijoje, artimiems prezidentui. Įvedėme sankcijas bankui, .... kuriame jie visi laiko pinigus. Matome daug ženklų, kad tai turi poveikį“, – pažymėjo jis.„Tikslas yra pakenkti Rusijos ekonomikai padarant mažiausią būtiną žalą JAV ir pasaulio ekonomikai, – sakė J.Lew. – Mes leidome aiškiai suprasti, kad esame pasirengę imtis griežtesnių veiksmų ir pasirengę absorbuoti to pasekmes, jei reikės“.J.Lew taip pat sakė, kad griežtesnės sankcijos turėtų įtakos pasaulio ekonomikai.„Be abejo, jei nutraukiamas verslas su tokia didele šalimi kaip Rusija, atsiranda padarinių už tokios šalies ribų“, – pažymėjo jis.„Kai kurios Amerikos bendrovės jau jaučia tam tikrą gnybtelėjimą, taip pat ir kai kurie Europos verslininkai jaučia panašų gnybtelėjimą. Didžiausia našta tenka Rusijai. Toks ir yra tikslas: siekiama paveikti Rusijos ekonomiką“, – pridūrė J.Lew.Jungtinės Valstijos, Kanada ir Europos Sąjunga taiko finansines sankcijas – po Krymo aneksijos įšaldytos sąskaitos dešimtims Rusijos ir prorusiškų pareigūnų.Šeštadienį Didžiuoju septynetu vadinama turtingųjų valstybių grupė sutarė nuo pirmadienio skelbti naujas sankcijas Maskvai.Bendrame pareiškime G7 valstybės paskelbė, kad jos „greitai imsis veiksmų papildomoms sankcijoms Rusijai įvesti“.
Popiežius „darys visa, kas įmanoma“ dėl taikos UkrainojePopiežius Pranciškus Ukrainos premjerui Arsenijui Jaceniukui šeštadienį pasakė, jog „darys visa, kas įmanoma“ dėl taikos šioje šalyje, į kurią, kaip baiminasi, jau artimiausiomis dienomis gali įsiveržti Rusija.Ukrainos premjeras sutrumpino savo vizitą Romoje ir nedalyvaus sekmadienį įvyksiančioje Jono Pauliaus II ir Jono XXIII kanonizavimo ceremonijoje, nes Rytų Ukrainoje didėja įtampa, o Vakarų šalys grasina sankcijomis Rusijai.A.Jaceniukas 18 minučių buvo už uždarų durų su popiežiumi, kuris Velykų sekmadienį paragino tarptautinę bendriją „užkirsti kelią smurtui“ Ukrainoje.Ukrainos premjeras ir pontifikas apsikeitė dovanomis, A.Jaceniukas Pranciškui įteikė Kijevo Nepriklausomybės aikštės nuotrauką, darytą Naujųjų metų naktį.„Štai kur ukrainiečiai kovojo už savo laisvę ir teises. Milijonai žmonių“, – sakė jis.Popiežius premjerui padovanojo rašiklį ir pasakė: „Tikiuosi, kad šiuo rašikliu bus pasirašyta taika“. A.Jaceniukas atsakė: „Tikiuosi“.Lyderiams atsisveikinant, Pranciškus pridėjo ranką prie krūtinės ir pasakė: „Padarysiu visa, kas įmanoma (dėl taikos)“.Tuo tarpu turtingos Didžiojo septyneto (G-7) šalys šeštadienį susitarė įvesti naujas sankcijas Rusijai dėl krizės Ukrainoje, galbūt – jau šį pirmadienį, Vakarams nuogąstaujant, kad Rusija jau tuoj įsiverš į savo kaimynę.Įtampa padidėjo po to, kai prorusiški maištininkai, kurie Rytų Ukrainoje laiko grupę Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) stebėtojų, anksčiau šeštadienį pavadino juos „NATO šnipais“ ir pažadėjo jų nepaleisti.
Grasina panaudoti kaip "gyvus skydus"Separatistai nori naudoti pagribtus ESBO ekspertus kaip  "gyvus skydus“. Taip skelbia naujienų agentūra UNIAN, vadovaudamasi Ukrainos saugumo informacija.SBU informuoja, kad kaip pastebi slaptosios tarnybos, ESBO ekspertų pagrobimas buvo suplanuotas ir vykdomas su Rusijos specialiųjų pajėgų pareigūno Igorio Strelkov priežiūra. Teigiama, kad tiesioginiai vykdytojai buvo diversantai pravarde „Terets“ ir „Abwehr“, praneša unian.net. SBU teigia, ESBO ekspertai yra teroristų būstinės rūsyje. Tarp sulaikytųjų yra žmonių , kuriems reikia skubios medicininės pagalbos , tačiau teroristai atsisako praleisti gydytojus. Be to, pranešama, kad Donecko regione teroristai taip pat ruošiasi provokacijoms.
Neigia gandus apie NATONATO atstovė spaudai Oana Lungescu paneigė Rusijos žiniasklaidos pranešimus, kad NATO kariai dalyvauja teisėsaugos operacijose prieš teroristus Ukrainoje.Ji pareiškė tai socialiniame tinkle „Twitter“. „Rusijos žiniasklaidos publikacijų apie NATO kariuomenę / patarėjus Ukrainoje yra visiškai sufalsifikuitas pretekstas intervencijai“, - rašė ji.
Rusija sieks kad Slovjanske sulaikyti ESBO ekspertai būtų kuo greičiau paleistiRusija imsis visų įmanomų priemonių, kad Ukrainos rytų mieste Slovjanske sulaikyti ESBO kariniai ekspertai būtų paleisti, pranešė Rusijos žiniasklaida, cituodama Rusijos pasiuntinį Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijoje (ESBO) Andrejų Keliną.„Manome, kad šiuos žmones reikia kuo greičiau išlaisvinti. Rusija, kaip ESBO narė, imsis visų šiame reikale įmanomų priemonių“, – sakė A.Kelinas.Jis pažymėjo, kad Rusijos atstovybei ESBO nežinomos minimo įvykio aplinkybės ir ESBO ekspertų grupės buvimo vieta.„Mes nežinome aplinkybių, kas su jais atsitiko, kur jie šiuo metu yra. Tačiau mes, kaip ir kiti ESBO nariai, labai nerimaujame dėl šio įvykio“, – pridūrė A.Kelinas.Pasak jo, „jeigu juos sulaikė, tai neprisidės prie įtampos mažinimo vietoje, konflikto deeskalavimui nepadės“.
Nutraukė vandens tiekimąUkraina sustabdė vandens srovę Rusijos aneksuotam Krymui per Šiaurinį Krymo kanalą Dniepro upėje.Juo Ukraina užtikrina iki 85 proc. gėlo vandens poreikių Kryme.Šiaurės Krymo kanalas buvo pastatytas 1961-1971 m., prasideda Kakhovsko rezervuare ir veda iki Kerčės.
Maskva dar neapsisprendė, ar pripažinti Ukrainos prezidento rinkimus Klausimą dėl Ukrainos prezidento rinkimų rezultatų pripažinimo Rusija ketina spręsti priklausomai nuo to, kaip šie rinkimai vyks.„Mes pažiūrėsime, kaip jie vyks. Jeigu tankai šaudys, tuomet tai, žinoma, absurdas. Tačiau kol kas mes kategoriškų pareiškimų ir išvadų iš anksto nedarome“, – pareiškė Rusijos ambasadorius Jungtinėse Tautose Vitalijus Čiurkinas interviu, kuris šeštadienį paskelbtas laikraštyje „Komsomolskaja pravda“.Jis taip pat sakė, kad gali būti, jog rinkimai neįvyks.Vakarų lyderiai sutarė taikyti naujas sankcijas Rusijai, nes stabilius ir taikius rinkimus jie laiko svarbiu dalyku. Ukraina kaltina Rusiją siekiu sužlugdyti prezidento rinkimus.Tuo tarpu Rusijos diplomatas sako, kad valdžia Kijeve vengia vykdyti Ženevoje balandžio 17 dieną pasirašytus susitarimus dėl padėties Ukrainoje deeskalavimo.„Kol kas Kijeve nieko nepadaryta Ženevos susitarimui realizuoti. Jeigu jie laiko save vyriausybe, tai turi žengti pirmąjį žingsnį. Tuo labiau, kad jiems ir padaryti reikia daugiau negu protestuojantiems Ukrainos rytuose: nuginkluoti „Pravyj sektor“, išlaisvinti užimtus administracinius pastatus. Ir svarbiausia – jie turi pradėti dialogą su rytais. Jie kol kas nė piršto nepajudino“, – sakė V.Čiurkinas.Kalbėdamas apie Vakarų sankcijas Rusijai dėl įvykių Ukrainoje, jis išreiškė nuomonę, kad Vakarai šioje srityje nuėjo per toli.„Jie (Vakarai) jau nuėjo gerokai per toli, negu reikėjo. Mes kaip tik tuo dabar rūpinamės, kad jie, ypač amerikiečiai, kurie visa tai remia, įsisąmonintų, jog nuėjo per toli“, – sakė V.Čiurkinas.Vakarų vyriausybės, savo ruožtu, kaltina Rusiją nieko nedarymu, kad Ženevos susitarimas būtų vykdomas.
Ukrainoje maištininkai ESBO misijos narius vadina NATO šnipaisProrusiški maištininkai, laikantys grupę Europos saugumo ir bendradarbiavimo (ESBO) stebėtojų Ukrainos rytuose, šeštadienį apkaltino juos, kad jie esą „NATO šnipai“ ir pažadėjo jų nepaleisti.„Vakar mes suėmėme kelis NATO šnipus..., jie bus išmainyti į mūsų pačių kalinius; nematau kito būdo juos išvaduoti", - sakė žurnalistams Denisas Pušilinas, kuris yra Donecko respublika pasiskelbusių maištininkų vadas.Šio miesto meru pasiskelbęs Viačeslavas Ponomariovas Rusijos televizijoms taip pat sakė, kad minimi ESBO nariai yra laikomi „NATO šalių žvalgybos karininkais“.„Buvo sulaikyti kariškiai iš Danijos, Vokietijos, Lenkijos, Čekijos Respublikos, Bulgarijos, galvoju, ir – iš kažkur kitur, dabar taip staiga negaliu prisiminti“, – sako jis viename reportaže, kuris buvo parodytas iš Maskvos.„Manome, kad ESBO misija neimplikuoja kariškių, kurie nekliudomi atvyksta į mūsų teritoriją ir tyrinėja mūsų objektus, dalyvavimo“, – sakė jis.„Dėl tokios delegacijos sudėties mums kilo klausimų. Anksčiau aš buvau susitikęs su ESBO atstovais, vyko normalus dalykinis pokalbis. Bet tada sudėtis buvo visiškai kitokia. Dabar buvo kažkokie kariškiai, panašesni į žvalgybininkus“, – pasakojo V.Ponomariovas. Pasak jo, delegacija buvo sustabdyta prie vieno iš mieste įrengtų patikrinimo postų.Slovjanskas tapo įtampos tarp prorusiškų protestuotojų ir Ukrainos valdžios epicentru rytinėje šalies dalyje, kur promaskvietiški maištininkai užėmė virtinę miestų.Vėlai penktadienį Vokietijos gynybos ministrė Ursula von der Leyen (Ursula fon der Lejen) patvirtino, kad prorusiški separatistai sulaikė 13 misijos narių, tarp jų – stebėtojus, jų vertėją ir vairuotoją. Keturi tos komandos nariai yra vokiečiai, tarp jų – trys kariškiai.Švedijos užsienio reikalų ministras Carlas Bildtas (Karlas Biltas) „Twitter“ parašė, kad vienas iš tų ESBO narių yra švedas.Šeštadienį pareigūnai Berlyne sakė, jog Vokietijos užsienio reikalų ministras Frankas-Walteris Steinmeieris (Frankas Valteris Šteinmejeris) paskambino Rusijos užsienio reikalų ministrui Sergejui Lavrovui ir pareikalavo Maskvos panaudoti savo įtaką, kad ta grupė būtų „tuojau pat paleista“.„Naudojame visas savo turimas priemones siekdami ... užtikrinti, kad jie galėtų tęsti savo misiją“, – sakoma Užsienio reikalų ministerijos pareiškime.Jame priduriama, kad ministerija dėl šios situacijos taip pat palaikė kontaktus su „Rusijos aukšto rango diplomatais“ Berlyne.ESBO grupės sulaikymas išprovokavo tarptautinį pasmerkimą, JAV valstybės departamento atstovė Jen Psaki (Džen Psaki) tvirtino, kad „yra stiprus ryšys tarp Rusijos ir šių separatistų“.Vidaus reikalų ministerija Kijeve pranešė, kad ESBO stebėtojai buvo sustabdyti prie maištininkų patikrinimo posto, kai penktadienį bandė įvažiuoti į Slovjanską, ir kad jie buvo nuvežti į Saugumo tarnybos pastatą.ESBO būstinė Vienoje sakė, kad jokie stebėtojai jos pagrindinėje misijoje Ukrainoje nėra dingę.Tačiau ESBO paaiškino, kad Ukrainoje yra ir mažesnė, neginkluota ESBO karinio tikrinimo misija, kuriai vadovauja vokiečiai.
Rusijos vicepremjeras Rogozinas perspėja Kijevą nenaudoti amerikietiško branduolinio kuro savo atominėje elektrinėjeRusijos vicepremjeras Dmitrijus Rogozinas pavojingais vadina Ukrainos planus savo atominėse elektrinėse (AE) panaudoti iš JAV atgabentą kurą.„Jeigu Kijevas nuspręs savo AE panaudoti amerikietišką branduolinį kurą, vadinasi, jokių išvadų iš Černobylio jis nepadarė“, – parašė šeštadienį D.Rogozinas savo paskyroje socialiniame tinkle „Twitter“.Anksčiau Ukrainos „Energoatam“ minėjo apie planus pereiti prie JAV pagaminto branduolinio kuro vietoj rusiškų elementų trijuose Ukrainos AE blokuose.Kai kurių ekspertų nuomone, amerikietiškas kuras netinka Ukrainos atominėms jėgainėms, nes jo panaudojimas gali pakenkti AE darbui.
ESBO patikslino, kad Ukrainoje į separatistų rankas papuolė ne rinkimų stebėtojai, o ESBO kariniai inspektoriai
V. Janukovyčiaus ir V. Pšonkos lobiai keliauja į muziejųPlačiau...
Ukrainos separatistai rado paaiškinimą, kodėl užpuolė ESBO inspektoriusProrusiški separatistai Rytų Ukrainos Slovjansko mieste užgrobė autobusą su Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) inspektoriais. Tačiau separatistų lyderis bando pateisinti šį veiksmą - tvirtina tarp sulaikytųjų radęs Ukrainos vyriausybės „šnipą“. Plačiau...
Ukraina neturi naudoti armijos pietryčiuose, Vokietijai sako RusijaRusijos užsienio reikalų ministras penktadienį Vokietijos užsienio reikalų ministrui pasakė, kad bet koks smurtas Ukrainoje turi būti sustabdytas, „pirmiausia – (ukrainiečių) armijos ir ginkluotų radikalių nacionalistų naudojimas Pietryčių Ukrainoje“, pranešė Rusijos užsienio reikalų ministerija. Pranešime sakoma, jog per pokalbį telefonu Sergejus Lavrovas ir Frankas-Walteris Steinmeieris sutiko, kad Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Organizacijos (ESBO) misija turėtų vaidinti aktyvų vaidmenį stengiantis sumažinti įtampą Ukrainoje.
Užblokuoti visi įvažiavimai į SlovjanskąUkrainos nacionalinė gvardija užblokavo visus įvažiavimus į Slovjanską, kuriame administracinius pastatus yra užgrobę separatistai. 
Kanados ministras Rygoje: Otava nedels dėl naujų sankcijų prieš RusijąRygoje su vizitu viešintis Kanados užsienio reikalų ministras Johnas Russellas Bairdas pranešė, jog Otava nedels įvesdama naujas sankcijas Rusijai."Nėra jokios abejonės, kad iki šiol pritaikytos sankcijos yra gana efektyvios, nes Rusijos rublis tapo labiau nestabilus", - spaudos atstovams kalbėjo J. R. Bairdas.Ministras taip pat pastebėjo, jog veikdamos atskirai, Latvija ir Kanada nepasiektų norimo tikslo."Štai kodėl mes visi, įskaitant ir Europos Sąjungą (ES), turime dirbti kartu", - aiškino diplomatas.Latvijos užsienio reikalų ministras Edgaras Rinkevičius pabrėžė bendrą Rygos ir Otavos poziciją Ukrainos krizės klausimu ir pridūrė, jog abi šalys turi panašią viziją dėl krizės deeskalavimo žingsnių.
Aiškėja daugiau detalių apie  Rytų Ukrainoje dingusius ESBO stebėtojusProrusiški separatistai Rytų Ukrainos Slovjansko mieste užgrobė autobusą su Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) stebėtojais. Tai pareiškė Ukrainos vidaus reikalų ministerija.Vokietijos gynybos ministerija prieš tai pranešė nebegalinti susisiekti su vokiečių vadovaujama ESBO stebėtojų grupe Slovjanske.Skelbiama, jog grupę sudaro trys vokiečių kariai, vokiečių kalbos vertėjas ir kariniai stebėtojai iš Čekijos, Lenkijos, Švedijos bei Danijos.
A. Merkel: ES ministrai netrukus susitiks svarstyti naujų sankcijų RusijaiVokietijos kanclerė Angela Merkel penktadienį pareiškė, kad ES užsienio reikalų ministrai greitai susitiks, kad apsvarstytų naujas sankcijas Rusijai dėl krizės Ukrainoje.„Jeigu nebus pažangos, turėsime pagalvoti – ir ne tik pagalvoti, bet ir veikti – apie naujų sankcijų variantą“, – sakė A.Merkel.„Šiam tikslui Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrai susitiks, kai tik galės“, – pridūrė ji.Šalia diplomatinių pastangų skatinimo bendraujant su Rusija, anot A.Merkel, „mes turėsime veikti, ir manau, kad tai bus bendras Europos veiksmas, ir bendras grupės G-7 veiksmas“.Taip A.Merkel kalbėjo po pokalbio telefonu šį rytą su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu ir po konferencinio ryšio su kitais Europos šalių lyderiais bei JAV prezidentu Baracku Obama, taip pat ir Lenkijos ministru pirmininku Donaldu Tusku, kuris buvo greta A.Merkel.
Dalis buvusių sovietinių, dabar ES valstybių, ir rytų partnerės, ragina deeskaluoti Ukrainos krizęGrupė buvusių sovietinių ir Europos Sąjungos valstybių penktadienį paragino deeskaluoti įtampą Ukrainoje, atitraukti Rusijos ginkluotąsias pajėgas nuo Ukrainos sienos, pareiškė po šių šalių susitikimo Prahoje Čekijos prezidentas Milošas Zemanas.Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas sujaukė kelis dešimtmečius po Šaltojo karo tvyrojusią diplomatiją, paskelbdamas teisę panaudoti karinę jėgą gretimose valstybės – aneksuodamas Krymą kovo mėnesį.Buvusios sovietų sąjungos respublikos, ES Rytų partnerystės – iniciatyvos tarp ES ir Rytų Europos bei Kaukazo šalių – dalyvės kitaip žiūri į minėtą krizę negu artimesnės Rusijai Armėnija ir Baltarusija, taip pat Azerbaidžanas, Gruzija, Moldova ir Ukraina. Beje, Baltarusija šio penktadienio susitikime Prahoje nedalyvavo.„Vieninga rekomendacija Rusijos Federacijai yra tokia: taikus gestas, siekiant deeskaluoti Rusijos ir Ukrainos konfliktą, būtų savo pajėgų atitraukimas nuo Ukrainos sienos“, – sakė M.Zemanas po minėtos grupės šalių vadovų ir kitų aukšto rango asmenų susitikimo.„Rekomenduojama Ukrainai atlikti šalies decentralizavimą pagal Ženevos konferencijos išvadas“, – dar pridūrė Čekijos prezidentas.Susitikime dalyvavo Lietuvos, Austrijos, Lenkijos, Slovakijos ir Čekijos prezidentai, Europos plėtros komisaras Stefanas Fuele ir Švedijos vicepremjeras Janas Bjorklundas.Pasak M.Zemano, Rytų Partnerystės programos dalyviai pareiškė remią laisvus rinkimus Ukrainoje – tarp jų ir gegužės 25 dieną vyksiančius prezidento rinkimus – be kišimosi iš išorės ir dalyvaujant tarptautiniams stebėtojams.Jis pažymėjo, kad susirinkusieji palaikė Čekijos iniciatyvą pasiūlyti savo tarpininkavimo paslaugas, jeigu tai būtų įdomu abiem nesantaikos pusėms, kad būtų išvengta ginkluoto konflikto.Ukrainos užsienio reikalų ministras Andrijus Deščycia, atstovavęs savo šaliai Prahos susitikime, pažymėjo, kad Ženevos sutartis dar gali būti įgyvendinta, nors „langas siaurėja“.
S. Lavrovas: JAV nori užgrobti UkrainąRusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas penktadienį apkaltino Vašingtoną, kad JAV stengiasi juodinti Maskvą ir nori „užgrobti“ Ukrainą; taip Rusijos diplomatijos vadovas atsikirto į savo kolegos JAV valstybės sekretoriaus Johno Kerry Rusijai pareikštą kritiką.S.Lavrovas perspėjo, kad „visa Amerikos propagandos galia nukreipta į tai, kad rusiškai kalbantys Ukrainos gyventojai būtų pateikiami esantys Ukrainos priešai, kuriuos reikia žudyti“ ir jog šia propaganda siekiama „juodinti Rusiją, juodinti tuos, kurie protestuoja prieš neteisėtus (Kijevo) valdžios veiksmus, prieš mėginimą uždrausti rusų kalbą“.Rusijos ministras, kalbėdamas NVS šalių jaunųjų diplomatų forume Maskvoje, dar pridūrė, kad Vakarai nori „užgrobti Ukrainą, vadovaudamiesi vien tik savo geopolitinėmis ambicijomis, o ne Ukrainos liaudies interesais“.
Ukrainos URM praneša apie Rusijos kariuomenės aktyvumą prie Ukrainos sienosKetvirtadienį Rostove prie Dono link Ukrainos valstybinės sienos pastebėtas dviejų kolonų judėjimas. Kolonose buvo 50 šarvuočių, 6 tankai, 8 salvinės sistemos „Grad“ ir 300 karinių automobilių.Kaip informuoja „Unian“ korespondentas, apie tai penktadienį trumpoje spaudos konferencijoje pranešė Ukrainos URM Informacijos politikos departamento direktorius Jevgenijus Perebyjnis.Jis pabrėžė, kad šiuo metu situacija žymiai nepasikeitė, Rusijos ginkluotųjų pajėgų manevravimas išilgai Ukrainos sienos tęsiasi. Ketvirtadienį Rostove prie Dono link Ukrainos valstybinės sienos regione su Donecko sritimi pastebėtas dviejų kolonų su 50 šarvuočių, 6 tankai, 8 salvinėmis sistemomis „Grad“ ir 300 karinių automobilių judėjimas.Pareigūno teigimu, pasienio punkte „Gukovo“ rusai nebepraleidžia ukrainiečių į Rusijos teritoriją.
JAV karinis laivas išplaukė iš Juodosios jūrosJAV karinis laivas "USS Donald Cook" paliko Juodosios jūros regioną."Aegis" priešraketine sistema aprūpintas laivas į Egėjo jūrą įplaukė ketvirtadienį. Juodojoje jūroje vis dar plaukioja du NATO laivai: prancūzų radijo žvalgybos laivas "Dupuy de Lome", šiuo metu prišvartuotas Gruzijos Batumio uoste ir amerikiečių fregata "USS Taylor" dislokuota Konstancoje, Rumunijoje.Įtampai Rytų Europoje augant, Juodosios jūros link taip pat plaukia Prancūzijos fregata "Duplex", Dardanelų sąsiaurį kirsianti po balandžio 27 dienos.
Vadinamosios Donecko Respublikos taryba patvirtino gegužės 11-ąją ketinamo surengti referendumo klausimąDonecko Liaudies Respublikos teritorinių hromadų, politinių partijų ir visuomeninių organizacijų atstovų taryba penktadienį patvirtino šių metų gegužės 11 dieną ketinamo surengti referendumo klausimo formuluotę, nurodoma Slovjansko miesto tinklalapyje „Slavgorod“.Žmonėms pateikiamas toks klausimas: „Ar palaikote Donecko Liaudies Respublikos valstybinio savarankiškumo aktą?“Šios pačių pasiskelbtos respublikos taryba pavedė Rinkimų komisijai parengti kvietimus ir balsalapius referendumui. Balsavimas, šios tarybos sprendimu, turėtų vykti gegužės 11 dieną nuo 8 iki 22 val.Referendumas bus finansuojamas iš visuomeninių organizacijų ir fizinių asmenų savanoriškų aukų.
Donecko srityje dingo ESBO misijos nariaiDonecko srityje nutrūko ryšys su ESBO misijos nariais. Pirminiais duomenimis, juos galėjo pagrobti teroristai.Kaip informuoja „Unian“ korespondentas, taip trumpoje spaudos konferencijoje sakė Ukrainos URM informacijos politikos departamento direktorius Jevgenijus Perebyjnis.„Ką tik gavome informacijos, kad Donecko srityje dingo ryšys su ESBO karinės verifikacinės misijos nariais, kurie pagal Vienos dokumentą buvo Ukrainoje“, – sakė jis.Pareigūno teigimu, pirminiais duomenimis, juos galėjo pagrobti teroristai. Ši informacija šiuo metu tikrinama.„Jei tai pasitvirtins, reiškia teroristai įvykdė didžiulį nusikaltimą prieš ESBO principus, kuris neliks be adekvačios Ukrainos ir tarptautinės bendruomenės reakcijos“, – pabrėžė pareigūnas.
Ukrainoje pagrobti rusiško TV kanalo "LifeNews" žurnalistaiNežinomi asmenys Ukrainos Donecko regione sulaikė du rusiško televizijos kanalo "LifeNews" korespondentus."Anot federalizacijos šalininkų, televizijos korespondentų komandą filmavimo metu užpuolė 30 kaukėtų asmenų, - rašoma "LifeNews" internetiniame portale. - Žurnalistai buvo surišti ir išgabenti nežinoma kryptimi. Federalizacijos šalininkų tvirtinimu, spaudos atstovų pagrobimą organizavo Ukrainos saugumo tarnyba (UST)".Ukrainos vidaus reikalų ministerija incidento kol kas nekomentavo.
TBT prokurorai pradeda pirminį tyrimą dėl įvykių UkrainojeTarptautinio baudžiamojo teismo vyriausiasis prokuroras pradėjo pirminį tyrimą dėl nusikaltimų, įvykdytų prieš ir per buvusios Ukrainos prezidento Viktoro Janukovyčiaus nuvertimą, penktadienį pranešė TBT.„TBT prokuroras Fatou Bensouda nusprendė pradėti preliminarų tyrimą dėl padėties Ukrainoje, siekiant nustatyti ... ar ji atitinka kriterijus pradėti (visaverčiui) tyrimui“, – sakoma Hagoje įsikūrusios teismo pranešime.
O. Turčynovo padėjėjas: bet koks rusų antpuolis bus traktuojamas kaip invazijaUkrainos prezidento ir Aukščiausiosios Rados pirmininko Oleksandro Turčynovo patarėjas kariniams reikalams penktadienį pareiškė, jog bet kokie Rusijos pajėgų veiksmai Ukrainoje bus traktuojami kaip invazija į šalį, praneša "Reuters"."Jei Rusijos pulkai kirs Ukrainos sieną Donecko ar bet kuriame kitame regione, jų veiksmai bus traktuojami kaip karinė invazija į šalį, todėl mes sunaikinsime užpuolikus, - patarėjo Serhijaus Pašynskio žodžius cituoja "Interfax". - Nepriimame jokių klaidingų pareiškimų apie humanitarinius veiksmus".Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas Ukrainos vyriausybei grasino "pasekmėmis", jei šalis ir toliau naudos kariuomenę prieš savo piliečius.
A. Merkel per pokalbį telefonu su Putinu išsakė „didelį susirūpinimą“ dėl UkrainosVokietijos kanclerė Angela Merkel penktadienį per pokalbį telefonu su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu išsakė jam savo „didelį susirūpinimą“ dėl įtemptos padėties rytinėje Ukrainos, pranešė jos atstovas spaudai.„Per pokalbį telefonu ji išsakė didelį susirūpinimą dėl įtemptos padėties rytinėje Ukrainoje ir pareiškė laukianti, kad Rusijos vyriausybė pareikš savo įsipareigojimą Ženevos susitarimams ir bendradarbiaus juos įgyvendinant“, - sakė Steffenas Seibertas.Atstovas pridūrė, kad „Rusija turi viešai paskelbti visiškai remianti Ženevos deklaraciją ir viešai paraginti ginkluotas prorusiškas grupes Ukrainoje susilaikyti nuo prievartos ir sudėti savo ginklus.“Pasak S.Seiberto, Rusijos pozicija po Ženevos susitarimo kol kas buvo „visiškai nuvilianti“ ir „mes negalime matyti visiškai jokios pažangos.“
Rusijos gynybos ministerija pasiruošusi tartis su JAV dėl UkrainosRusijos gynybos ministerija penktadienį pareiškė esanti pasiruošusi „nešališkoms ir konstruktyvioms“ deryboms su Jungtinėmis Valstijomis, siekiant stabilizuoti padėtį Ukrainoje, pranešė naujienų agentūra „Interfax“, cituodama vieną ministerijos pareigūną.Pareigūnas sakė, kad kol kas tokio prašymo iš Pentagono negauta, tačiau ministerija pasiruošusi deryboms „dėl padėties normalizavimo Ukrainoje interesų“.
Slovjanskas blokuojamasDonecko srities Slovjansko mieste vidurdienį prasidėjo antrasis antiteroristinės operacijos etapas, kurio tikslas – užblokuoti teroristus mieste. Apie tai per skubią spaudos konferenciją pranešė prezidento administracijos vadovas Sergejus Pašinskis.     Daugiau – čia.
Rusija: Ukrainos veiksmai atsigręš prieš jos gynybos sektoriųRusijos prezidentas Vladimiras Putinas penktadienį perspėjo Kijevą, kad sprendimas nutraukti bendradarbiavimą su Maskva gali sukelti „kritinių“ padarinių Ukrainos gynybos pramonei, pranešė naujienų agentūra „Interfax“.Dalyvaudamas valstybiniame susitikime dėl Rusijos gynybos pramonės, V.Putinas taip pat sakė, kad Maskva turėtų skatinti eksportuojamų priešraketinės ir priešlėktuvinės gynybos sistemas, įskaitant kompleksus S-300, nurodė naujienų agentūra „RIA Novosti“.
Kramatorsko oro uoste sprogo apšaudytas sraigtasparnis.Daugiau – čia.
Rusija siekia sukelti Trečiąjį pasaulinį karą, sako Ukrainos premjeras.Daugiau – čia.
S. Lavrovas: Kijevas atsakys už "kruvinus nusikaltimus" Rytų UkrainojeRusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas penktadienį pasmerkė Kijevo saugumo operaciją Rytų Ukrainoje kaip "kruviną nusikaltimą" ir pareiškė, kad laikinajai vyriausybei bus įvykdytas teisingumas už surengtą karą prieš savo piliečius, skelbia "Reuters"."Jie (Kijevas) vykdo karą prieš savo žmones. Įvykdę šį kruviną nusikaltimą ir tie, kurie pasiuntė armiją, sumokės už tai. Esu tikras, kad jie sulauks teisingumo", - susitikime Maskvoje jauniesiems diplomatams sakė S. Lavrovas.Be kita ko, Rusijos užsienio reikalų ministras apkaltino JAV iškreipus tarptautinį susitarimą dėl Ukrainos krizės, nes Maskvai keliami papildomi reikalavimai."Rusija prisidės prie konflikto deeskalacijos pagal Ženevoje pasiektą kompromisą (...), negali būti jokių vienašališkų reikalavimų, - kalbėjo S. Lavrovas. - O mums reikalavimai keliami - pirmiausia omenyje turiu JAV, kurios gali viską pakeisti savo nuožiūra".
S. Lavrovas kaltina Vašingtoną iškraipant Ženevos susitarimą dėl UkrainosRusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas penktadienį apkaltino Vašingtoną iškraipant tarptautinį susitarimą dėl Ukrainos – pateiktais papildomais reikalavimais Maskvai.„Rusija tvirtai rems konflikto deeskalavimą remiantis Ženevoje suderinta kompromisine prieiga, bet, noriu pasakyti, kad čia negali būti kokių nors vienašališkų reikalavimų, o mums juos bando pateikti“, – sakė S.Lavrovas per jaunų NVS (Nepriklausomų valstybių sandraugos) diplomatų forumą Maskvoje.„Visų pirma, aš turiu omenyje JAV, kurios apskritai turi stulbinamą sugebėjimą apversti (dalykus) aukštyn kojomis“, – sakė Rusijos diplomatijos vadovas.
Ukraina nenutrauks „antiteroristinės“ operacijosUkraina tęsia savo operaciją prieš prorusiškus sukilėlius šalies rytuose ir turi pakankamai karinių išteklių, kad vykdytų šį puolimą ištisą parą, penktadienį paskelbė vidaus reikalų ministras.Arsenas Avakovas atmetė kalbas, kad Kijevas sustabdė savo „antiteroristinę operaciją“ sulaukęs Maskvos grasinimų, kurie pasigirdo ukrainiečių kariams priartėjus ir apsupus sukilėlių bastioną Slovjanską.„Jokio antiteroristinės operacijos sustabdymo ryšium su Rusijos ginkluotųjų pajėgų invazijos grėsme nebuvo, – parašė jis savo „Facebook“ paskyroje. – Antiteroristinė operacija tęsiasi. Teroristai turėtų būti budrūs visą parą. Civiliams gyventojams nėra ko bijoti“.Paneigdamas kalbas, kad Kijevo pajėgoms sunku, jis taip pat pabrėžė, jog rūpinamasi, kaip išvengti aukų, Maskvai perspėjus, kad ji gali imtis veiksmų ginti civilius gyventojus.„Priešingai gandams, buvo dislokuotos tik nereikšmingos pajėgos iš KTC (Kovos su terorizmu centro), nenaudojant tankų ir kitos sunkiosios ginkluotės“, – parašė A.Avakovas „Facebook“, paminėdamas antiteroristinį centrą, vienijantį armiją ir kitas agentūras.
Prie sienos su Ukraina yra 200 Rusijos tankųUkrainos atstovas Jungtinių Tautų organizacijoje Jurijus Sergejevas skelbia, jog prie sienos su Ukraina telkiamos gausios Rusijos kariuomenės pajėgos – kariai ir tankai, skelbia news.liga.net.Daugiau – čia.
Slavjanske uždaromos mokyklos, darželiai ir parduotuvėsSlavjanske penktadienį uždarytos mokyklos, vaikų darželiai ir parduotuvės, skelbia unian.net.
Ukraina: Odesą sudrebino sprogimas, yra aukų Plačiau...
Rusija reikalauja JAV sustabdyti Ukrainos karinę operaciją prieš separatistusRusija ketvirtadienį pareikalavo, kad Jungtinės Valstijos priverstų Ukrainos valdžią sustabdyti karinę operaciją pietryčių Ukrainoje ir atitraukti savo ginkluotąsias pajėgas.Plačiau...
Z. Brzezinskis: V. Putino veiksmai – grėsmė visam pasauliuiPlačiau...
Ministras: antiteroristinė operacija Ukrainos pietryčiuose nebuvo nutrauktaUkrainos vidaus reikalų ministras Arsenas Avakovas naktį į penktadienį pareiškė, kad antiteroristinė operacija šalies pietryčiuose nebuvo nutraukta dėl Rusijos karinių pratybų prie Ukrainos sienos, praneša „RIA Novosti“.Anksčiau vietos žiniasklaida informavo, kad Ukrainos kariškiai nutraukė specialiąją operaciją šalies pietryčiuse dėl Rusijos karinių pratybų dviejų valstybių pasienyje. Ketvirtadienį RF gynybos ministras Sergejus Šoigu paskelbė, kad dėl padėties Ukrainos pietryčiuose pradedamos Pietų ir Vakarų karinių apygardų pratybos.„Antiteroristinė operacija dėl Rusijos ginkluotųjų pajėgų įsiveržimo grėsmės nebuvo nutraukta, nors daugelis žiniasklaidos priemonių paskubėjo tai pranešti. Ši informacija neatitinka tikrovės. Antiteroristinė operacija tęsiama. Teroristai turėtų saugotis visą parą. Taikiems gyventojams nėra ko bijoti“, - rašo ministras savo puslapyje "Facebook" socialiniame tinkle.
Rusija grasina Ukrainai: pasitelksime kariuomenęPlačiau - čia.
Ukrainos Saugumas pričiupo NTV žurnalistus, filmavusius akiniuose paslėpta kameraUkrainos saugumo tarnyba (SBU) skelbia Dnepropetrovske sulaikiusi Rusijos televizijos kanalo „NTV“ žurnalistus, kurie neleistinai filmavo strateginius objektus vaizdo kamera, kuri buvo paslėptai įmontuota akiniuose. Žurnalistai įtariami šnipinėjimu. Apie tai praneša unian.net.
Separatistai paleido amerikiečių žurnalistąUkrainos rytiniame Slavjansko mieste prorusiški separatistai iš nelaisvės paleido amerikiečių žurnalistą, dirbantį JAV internetinio naujienų kanale „Vice News“, Simoną Ostrovsky. Apie tai „Twitter“ pranešė kitas užsienio žurnalistas Jeanas Francois Belanger. Jis taip pat pranešė, kad amerikietis pasakojo patyręs smurtą. Iš pradžių jį sumušė, užrišo akis ir surišo rankas. Vėliau su belaisviu elgėsi normaliai.
https://twitter.com/carrieresylvie/status/459381578209439745
Ukrainos separatistų lyderis: amerikiečių žurnalistas gali būti netrukus paleistasUkrainos rytiniame Slavjansko mieste prorusiškų separatistų laikomas amerikiečių žurnalistas netrukus bus paleistas, ketvirtadienį pranešė miesto kovotojų lyderis Viačeslavas Ponomariovas. JAV internetinio naujienų kanalo „Vice News“ žurnalistas Simonas Ostrovsky „bus paleistas kiek įmanoma greičiau – tada ir galėsite su juo susitikti“, sakė miesto meru pasiskelbęs Viačeslavas Ponomariovas spaudos konferencijoje. JAV vyriausybė jau išreiškė susirūpinimą dėl anksčiau šią savaitę pagrobto žurnalisto ir paragino Rusiją nedelsiant organizuoti jo išlaisvinimą. Dar ketvirtadienio rytą V.Ponomariovas žadėjo paleisti S.Ostrovskį, jeigu jo dokumentai pasirodys esą tvarkingi. „Bet mes pažiūrėsime, ar jis turi visus reikiamus dokumentus, tai gal tada jau ir paleisime“, – sakė jis naujienų agentūrai „Interfax“. V.Ponomoriovas pridūrė, jog žurnalisto laikymo sąlygos yra normalios. „Vandens jis turi, turi kur miegoti, sąlygos apskritai geros, niekas jo teisių nepažeidinėja. Dėl jo atliekamas patikrinimas“, – kalbėjo V.Ponomoriovas. Prorusiški kovotojai Ukrainos rytinėje dalyje esančiame Slavjanske yra pagrobę du žurnalistus: amerikietį S.Ostrovsky ir Kijevą palaikančios internetinės televizijos ukrainiečių žurnalistę Irmą Krat.
D.Tymčukas: vienas darželis užgrobtas, bet jame nėra vaikų ir personaloGrupės „Informacinis pasipriešinimas“ duomenimis, vienas darželis iš tiesų užimtas - jame separatistai įsteigė poilsio zoną. Tačiau pabrėžiama, kad darželyje nėra nei vaikų, nei personalo. Apie tai „Informacinio pasipriešinimo“ koordinatorius, Karinių – politinių tyrimų centro vadovas D. Tymčukas paskelbė savo paskyroje „Facebook“, rašo unian.net. 
Neigia, kad užgrobė vaikų darželiusNetrukus Donecko pareigūnas paneigė pranešimus apie Slovjanske neva užimtus vaikų darželius. Donecko srities Slovjansko mieste niekas vaikų darželių neužgrobė, patikino Donecko srities administracijos Mokslo ir šveitimo departamento pirmininkas Jurijus Solovjovas.Apie tai jis pareiškė UNIAN korespondentui, paprašytas pakomentuoti socialiniuose tinkluose pasirodžiusią informaciją, esą vaikai iš Slovjansko vaikų darželių neatiduodami tėvams ir kad miesto meru pasiskelbęs asmuo nurodė savo ginkluotiems kovotojams užimti ikimokyklines ugdymo įstaigas.      „Internete pasirodė informacija, kad ta pusė, kuri užėmė Slovjansko miestą, užiminėja ir vaikų darželius. Kartoju, jog tai yra iškreipta informacija, kuri paprasčiausiai pumpuojama. Niekas vaikų darželių neužiminėja“, - sakė J. Solovjovas.  „Vaikų darželiai Slovjanske dirbs ir rytoj, ir tie tėvai, kurie matys būtinybę palikti savo vaikus darželyje, galės juos atvesti. Jeigu tėvai panorės palikti vaikus namuose, galės tai padaryti, tačiau darželiai neuždaromi ir neužgrobiami“, - pridūrė jis.  Maža to, departamento vadovas nurodė, kad jau prieš kurį laiką „Slovjansko vaikų darželiuose nebebuvo nė vieno vaiko. Vaikai paimti ir iš mokyklų, ir dabar miesto centre viskas yra normalu“. „Tą patį galiu pasakyti ir apie aklųjų internatą (jis įsikūręs Slovjanske – UNIAN past.). Tėvai atvyko iš aplinkinių srities miestų ir pasiėmė vaikus namo“, - pridūrė J. Solovjovas.    
Operaciją Slovjanske vykdo VRM, o ne kariuomenė, rusų kariai palieka miestą, rašo D. Tymčukas  Grupės „Informacinis pasipriešinimas“ duomenimis, per operaciją Donecko srities Slovjansko mieste pagrindinius veiksmus atlieka Ukrainos Vidaus reikalų ministerijos (VRM) padalinių jėgos.  Apie tai „Informacinio pasipriešinimo“ koordinatorius, Karinių – politinių tyrimų centro vadovas Dmitrijos Tymčukas paskelbė savo paskyroje „Facebook“, rašo unian.net.   „Taigi pagal savo pobūdį ši operacija nėra „kariuomenės operacija“, - teigė D. Tymčukas, komentuodamas separatistų tvirtinimus, esą Slovjanske vyksta „kariuomenės operacija“.  D. Tymčuko duomenimis, Ukrainos ginkluotųjų pajėgų technika operacijos vietose naudojama ribotai ir tik vadinamoms sustabdymo priemonėms (blokavimui).   „Operacijos rajone ekstremistų pasipriešinimas yra pakankamai silpnas. Tuo pačiu Slovjanską aktyviai palieka rusų kariai. Ukrainiečių karį, kuris anksčiau nesunkiai buvo sužeistas į kaklą, evakavo“, - rašė D. Tymčukas.Kaip skelbė UNIAN, nuo balandžio 12-osios Slovjansko administracinius pastatus yra užgrobę ginkluoti teroristai.  Žiniasklaidos duomenimis, šiandien, balandžio 24 dieną, ukrainiečių kariai šarvuotais transporteriais prasiveržė pro separatistų patikrinimo postą į šiaurę nuo Slovjansko. „Reuters“ skelbia, kad ukrainiečių kariai perėmė patikrinimo posto, esančio į šiaurę nuo Slovjansko, kontrolę, bet vėliau po dviejų valandų jį paliko.  Vidaus reikalų ministerijos duomenimis, VRM ir Gynybos ministerijos padaliniai antiteroristinės operacijos metu atblokavo ir panaikino tris neteisėtų ginkluotų formuočių patikrinimo postus, kurie buvo įkurti šiaurės rytinėje Slovjansko dalyje.  „Per kovinius susirėmimus buvo nukauta iki penkių teroristų. Tarp antiteroristinės operacijos dalyvių buvo sužeistas vienas kovotojas“, - pažymima pranešime.  „RIA Novosti“, remdamasi separatistų šaltiniais, nurodo, kad žuvo du „pasipriešinimo“ dalyviai, o dar trys per kovas su Ukrainos pajėgomis buvo sužeisti.  Vadinama „savigyna“ skelbia, kad ją šturmuoja Ukrainos saugumo tarnybos ir VRM padaliniai. Puolime „dalyvauja 150 šarvuotos technikos vienetų ir 1 tūkst. pačių žmonių“.  
Prezidentas O.Turčynovas: antiteroristinė operacija tęsiamaUkrainos prezidento pareigas einantis Oleksandras Turčynovas ketvirtadienį pareiškė, kad jo šalis nepasiduos, jo žodžiais, „teroristinei grėsmei“ ir paragino Rusiją nebesikišti į šalies reikalus.„Teroristai peržengė ribą. Jie ima įkaitais ir žudo Ukrainos patriotus. Mes vėl tęsiame antiteroristinę operaciją, kuri skirta taikiems gyventojams apginti, – sakė O.Turčynovas per televiziją – Mes nesitrauksime, mes kovosime toliau“.„Reikalaujame, kad Rusijos Federacija liautųsi kišusis į Ukrainos vidaus reikalus, nutrauktų nuolatinius grasinimus bei šantažą ir atitrauktų savo karius nuo mūsų šalies rytinės sienos“, – sakė jis.„Rusija perėjo nuo viešų grasinimų prie demonstratyvaus karinių pajėgų koncentravimo prie rytinės (Ukrainos) sienos, – kalbėjo O.Turčynovas. Rusijos Federacija koordinuoja ir atvirai palaiko žudikus teroristus, kurie veikia su ginklu rankose mūsų šalies rytuose. Neturėdama jokio pagrindo, Rusijos vadovybė leidžia sau įžūliai kištis į Ukrainos vidaus reikalus“.„Rusija valstybės lygmeniu palaiko terorizmą mūsų šalyje kaip tik tuo metu, kai Rusijos piliečiai nuolat kenčia nuo teroristų išpuolių savo teritorijoje. Karai, teroro aktai, regioninis separatizmas – tai žinomos Rusijos problemos, kurias dabar mėginama dirbtinai perkelti į Ukrainą“, – sakė O.Turčynovas.„Mes reikalaujame nutraukti šantažą ir atitraukti savo kariuomenę. Mes kartu įstengsime apginti savo šalį. Su mumis teisybė, su mumis Dievas, su mumis Ukraina“, – pareiškė jis baigdamas savo kreipmąsi.
Ukrainos generalinė prokuratūra Luhansko srityje demaskavo daugiau kaip 1 tūkst. prorusiškų provokatorių  Provokatoriai nelegaliais finansavimo kanalais gaudavo lėšas bei ginklus ir turėdavo Ukrainos teritorijoje rengti teroristinius aktus bei diversijas, koordinuojant Rusijos specialiosioms tarnyboms. Apie tai per tarptautinę konferenciją, skirtą korumpuoto Ukrainos elito išvogtų aktyvų sugrąžinimo klausimui, pranešė Ukrainos generalinio prokuroro pirmasis pavaduotojas Nikolajus Golomša, rašo unian.net.  N. Golomša pažymėjo, kad virtinėje baudžiamųjų bylų, kurios buvo iškeltos dėl raginimų pažeisti Ukrainos teritorinį vientisumą, sugriauti jos konstitucinę santvarką, teroristinių aktų, valstybinių įstaigų užgrobimo bei blokavimo, tyrinėjamas galimas nusikaltimų finansavimas legalizuotomis lėšomis, gautomis nusikalstamu būdu.  „Luhansko srityje pagal vieną baudžiamąją bylą tiriama ištisa asmenų grupė. Demaskuota 1200 provokatorių, kurie nelegaliais finansavimo kanalais gaudavo lėšas ir ginklus bei buvo raginami vykdyti teroristinius aktus bei diversijas valstybės teritorijoje, koordinuojant Rusijos specialiosioms tarnyboms. Visa tai buvo daroma tam, kad šiandien mes negalėtume surengti rinkimų ir turėtume tą betvarkę, kuri yra šiandien“, - sakė jis.N. Golomša akcentavo, kad visi Ukrainos valdžios veiksmai skirti taikiam klausimo sureguliavimui. Tačiau esant reikalui, prieš separatistus ir diversantus, veikiančius Donbaso teritorijoje, bus taikomos ir griežtos poveikio priemonės.   Be to, jo teigimu, tikrinama, ar šioje veikloje nedalyvavo bankai, įskaitant ir tuos, kuriuos įsteigė užsienio valstybės.  
Slovjanske iš vaikų darželių tėvai nebegali pasiimti vaikųUkrainos Slovjansko miesto meru prisistatantis Viačeslavas Ponomariovas nurodė savo kovotojams užimti miesto vaikų darželius, skelbia naujienų agentūra UNIAN.Tokią informaciją savo paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“ pateikia žurnalistas Romanas Burko. „Nuo 13 valandos prie kiekvieno vaikų darželio ir mokyklos budi po 5-6 ginkluotus žmones“, - rašo žurnalistas. Jis tvirtina, jog miesto meru save vadinantis V. Ponomariovas teroristams nurodė naudotis Vladimiro Putino taktika – dengtis vaikais ir moterimis. „Tėvai, kurie anksčiau laiko atėjo iš vaikų darželio pasiimti savo atžalų, susidūrė su problema – dėl įvairių priežasčių jiems vaikų nenorima atiduoti, tvirtinama, jog jie privalo kovoti už vadinamąją Donecko Respubliką“, - teigia R. Burko. 
Dūmos deputatas: Rusijos biudžetininkus vers atostogauti KrymeRusijos valstybės tarnautojai privaloma tvarka bus vežami atostogų į Krymą, ukrainiečių žurnalistams teigė Rusijos Dūmos deputatas Ilja Ponomariovas, skelbia televizija „5 kanalas“.  „Vakar buvo priimtas Vidaus reikalų ministerijos nutarimas, kad visai policijos struktūrai – o tai yra 1 mln. 100 tūkst. žmonių – draudžiama vykti atostogų į užsienį. Už tai visi privaloma tvarka vyks į Krymą“, - pasakojo I. Ponomariovas.  Priminsime, kad jis buvo vienintelis Rusijos Dūmos deputatas, balsavęs prieš Krymo prijungimą prie Rusijos.
Rusijos prezidento atstovas: Kijevo valdžios veiksmai rytų Ukrainoje kelia klausimą dėl prezidento rinkimų teisėtumoKijevo valdžios veiksmai rytinėje Ukrainoje kelia abejonių dėl artėjančių prezidento rinkimų, ketvirtadienį pareiškė Rusijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas. „Panaši įvykių eiga Ukrainoje, panašūs nusikalstami veiksmai tų, kurie yra Kijeve, pirmiausia kelia labai rimtą klausimą dėl rinkimų, kurie turi vykti gegužę, teisėtumo“, – pareiškė D.Peskovas žurnalistams. Jis priminė, kad V.Putinas ketvirtadienį viename žiniasklaidos forume Sankt Peterburge tiksliai įvertino įvykius Ukrainoje. „Svarbiausia yra būtent ginkluotųjų pajėgų panaudojimas prieš šalies tautas“, – pareiškė jis.
Žiniasklaida: antiteroristinė operacija Ukrainoje nutrauktaUkrainos pareigūnai priėmė sprendimą nutraukti antiteroristinę operaciją šalies rytiniame Slovjansko mieste – taip padaryta dėl prie sienos besitelkiančių Rusijos karių, skelbia naujienų agentūra UNIAN.
Ukrainos rytiniame regione paskelbta mobilizacija  Ukrainos rytinėje Donecko srityje dėl baudžiamosios operacijos, kurią Kijevas pradėjo šio regiono Slovjansko mieste, paskelbta federalinės Ukrainos šalininkų mobilizacija, pranešė vienas atstovas iš savavališkai pasiskelbusios Donecko liaudies respublikos vadovybės. Daugiau – čia.
Rusijos kariuomenė – už 8 km nuo Ukrainos sienosRusų kovinės technikos kolonos pastebėtos pasienio Novošachtinsko mieste.Novošachtinsko gyventojai nufilmavo, kaip didelio rusų kariuomenės technikos kiekio judėjimą į Luhansko srities pusę.https://www.youtube.com/watch?v=k4b8zYOhXzgDaugiau – čia.
Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu pareiškė, kad dėl padėties Ukrainos pietryčiuose Rusijoje prasidėjo mokymai.Daugiau – čia.
Separatistai praneša apie 13 žuvusių bendražygių SlovjanskePer susišaudymą vykdant antiteroristinę operaciją Slovjanske žuvo 13 teroristų.Taip pareiškė vienas iš neteisėtos ginkluotos grupuotės kovotojų, informuoja unian.net.
ES: Kijevas turi teisę ginti savo suverenumąEuropos Sąjunga (ES) ketvirtadienį pareiškė, kad Ukrainos vyriausybė turi teisę ginti šalies suverenumą, tačiau paragino visus šalį krečiančio konflikto dalyvius stengtis švelninti šią krizę.Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas perspėjo, kad Kijevo kariniai veiksmai rytų Ukrainoje turės „pasekmių“, o Briuselis paragino iš paskutiniųjų stengtis, kad būtų įvykdyti praėjusią savaitę Ženevoje pasirašytas susitarimas.„Visiškai pasitikime Ukrainos vyriausybe, kad ji įgyvendins Ženevos susitarimą“, – sakė ES išorės politikos vadovės Catherine Ashton atstovas Michaelas Mannas.
Ukrainos kariai pasitraukė iš patikros postoUkrainos kariai ketvirtadienį pasitraukė iš patikros posto į šiaurę nuo rytinio Slovjansko miesto, kurį anksčiau buvo užėmę, o į jį sugrįžę prorusiški separatistai pradėjo stiprinti savo pozicijas, kraudami smėlio maišus.Vienas naujienų agentūros „Reuters“ žurnalistas sakė, kad kariai, atvažiavę šarvuotaisiais transporteriais į patikros postą kelyje netoli Chrestyščės kaimo, pasitraukė praėjus maždaug dviem valandoms.
V. Putinas reaguoja į įvykius SlovjanskePlačiau – čia.
Slovjanske žuvo 5 teroristai, sugriauti 3 postai Per antiteroristinę operaciją, kurią atliko Ukrainos VRM padaliniai ir Gynybos ministerija, sugriauti trys neteisėti ginkluoti postai šiaurės rytinėje Slovjansko miesto, Donecko srities dalyje.Prie įvažiavimo į miestą separatistai pastatė iš viso septynis postus, informuoja unian.net.Kaip pranešė VRM, per susidūrimą žuvo penki teroristai. Iš antiteroristinės operacijos vykdytojų sužeistas vienas karys.
Šturmuojant Slovjanską žuvo 3 separatistų kovotojaiDar vieną postą prie Slovjansko, esantį Charkovo kelyje, atakavo ukrainiečių kariuomenės pajėgos.Apie tai praneša unian.net, remdamasis Kramatorsk.info informacija.
Ukrainos rytuose padegtas separatistų postas Slovjansko prieigose.Daugiau – čia.
Netoli Slovjansko apšaudyti du Nacionalinės gvardijos sraigtasparniai.
Ukrainos kariai stiprina savo pozicijas netoli SlovjanskoUkrainos kariai ketvirtadienį paryčiais stiprino naujas pozicijas už kelių kilometrų nuo separatistų kontroliuojamo Slovjansko miesto, pranešė vienas naujienų agentūros „Reuters“ korespondentas.Dešimtys karių slepiamosiomis uniformomis, kai kurie su oro desantininkų atpažinimo ženklais, statė gynybinius įtvirtinimus iš smėlio maišų aplink bent šešis šarvuočius BMD ir pastatė palapinę netoli Malynivkos gyvenvietės, už maždaug 12 kilometrų į pietus nuo Slovjansko, prie pagrindinio kelio į rytinio regiono pagrindinį miestą Donecką.Kariai ir policininkai budėjo patikros poste, tikrindami keliu važiuojančias transporto priemones. Šis karinis dalinys taip pat turėjo lengvųjų kulkosvaidžių ir prieštankinių ginklų.
Kanada pasiųs 500 stebėtojų į UkrainąKanada pasiųs 500 stebėtojų prižiūrėti gegužės 25-ąją vyksiančių prezidento rinkimų Ukrainoje, televizija CBC citavo Kanados ministrą pirmininką Stepheną Harperį, kuriuo remiasi "RIA Novosti".Kanados rinkimų stebėtojų misiją sudarys 338 atstovai, o dar viena 162 stebėtojų grupė, įskaitant 12 parlamento narių, papildys Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) stebėtojų misiją.S. Harperis anksčiau pranešė, kad Kanada planuoja Lenkijoje dislokuoti šešis naikintuvus CF-18, siekdama sustiprinti NATO oro policijos misiją Baltijos šalyse plečiantis krizei Ukrainoje.Šio mėnesio pradžioje S. Harperis teigė, kad Otava gali paskelbti sankcijas Rusijos bankams dėl šalies pozicijos Ukrainos klausimu. Be kita ko, pranešama, kad antradienį Rusija iš šalies išsiuntė pirmąjį Kanados ambasados Maskvoje sekretorių. Rusija ėmėsi atsakomųjų priemonių po to, kai buvo išsiųstas Rusijos ambasados Otavoje darbuotojas.
Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas ketvirtadienį apkaltino Jungtines Valstijas ir Europos Sąjungą (ES) stovint už liaudies sukilimo Ukrainoje, kuris vasario mėnesį nuvertė promaskvietišką prezidentą Viktorą Janukovyčių.Daugiau – čia.
Mariupolyje išlaisvintas miesto tarybos pastatas.Daugiau – čia.
B. Obama: Rusija nevykdo susitarimo dėl UkrainosJAV prezidentas Barackas Obama pareiškė, kad Rusija nevykdė praeitą savaitę Ženevoje pasiekto susitarimo, turinčio sumažinti įtampą rytų Ukrainoje, raidės ir dvasios.Lyderis sakė, kad „piktavaliai ir ginkluoti žmonės“ toliau užiminėja pastatus rytų Ukrainoje, o Rusija neįsikišo, kad sustabdytų tokius prorusiškų maištininkų veiksmus.Šiuos komentarus B.Obama išsakė per spaudos konferenciją su Japonijos premjeru Shinzo Abe (Šindzu Abe), pradėjęs kelionę po keturias Azijos šalis, kurią tikriausiai temdys priešprieša tarp Ukrainos ir Rusijos.Tuo tarpu Rusijos užsienio reikalų ministras trečiadienį pagrasino, kad puolimas prieš Rusijos piliečius ir Maskvos interesus Ukrainoje sulauktų griežto atsako.
Vadinamasis Slaviansko „meras“ Viačeslavas Ponomariovas žada bet kokia kaina sutrukdyti Ukrainos prezidento rinkimams. „Reuters“ praneša, kad V. Ponomariovas žada grobti ir žudyti žmones.Apie tai jis pareiškė duodamas interviu rusų tinklalapiui gazeta.ru. „Mes imsimės visų būtinų priemonių, kad rinkimai pietryčiuose neįvyktų“, - pareiškė jis, turėdamas mintyje ne tik teroristų užgrobtą Slavianską, bet ir visą šalį.„Paimsim ką nors į nelaisvę ir pakabinsime už k...ių. Realiai, supranti?“ - atsakė V. Ponomariovas, atsakydamas į patikslinantį žurnalistės klausimą. Taip pat jis žadėjo naikinti nesutinkančiuosius, pavadinęs tai „rūsčia gyvenimo tiesa“.Tačiau V. Ponomariovas pareiškė esąs „labai geraširdis žmogus“ ir „mylintis savo vaikus ir savo mamą“.
Prie Kramatorsko apšaudytas karinių Ukrainos pajėgų sraigtasparnisApie tai Dmitrijus Tymčiukas, karinio-politinio centro vadovas, pranešė socialiniame tinkle „Facebooke“.Pagal operatyvinius grupės „Informacinis pasipriešinimas“ duomenis prieš pusė valandos danguje prie Kramatorsko nežinomi asmenys apšaudė Ukrainos karinių pajėgų sraigtasparnį MI-8, pranešė D. Tymčiukas.Anot jo, sraigtasparnis apšaudytas iš automatinio ginklo, kurio kalibras 5,45 mm. Nukentėjusių, jo duomenimis, nėra.
Vokietijos UR ministras: Ukrainoje krizę išspręsti darosi „vis sunkiau“ Vokietijos užsienio reikalų ministras trečiadienį perspėjo, kad padėtį Ukrainoje darosi vis sunkiau išspręsti, kai didžiausias nuo Šaltojo karo laikų susipriešinimas tarp Maskvos ir Vakarų nerodo jokių silpnėjimo ženklų.„Deja, mes matome, kad padėtis blogėja kiekvieną dieną. Mes stebime, kaip Ukrainos rytuose užgrobiami vis kiti pastatai, kaip konfliktas eskaluojamas, - sakė Moldovoje viešintis Vokietijos ministras Frankas-Walteris Steinmeieris (Frankas Valteris Šteinmejeris). - Mes raginame Rusiją paskatinti padėties stabilizavimą, Ženevos susitarimų vykdymą“.Jis sakė, kad padėtį Ukrainoje būtiną sureguliuoti „tik diplomatinėmis priemonėmis, dialogo būdu“, ir pabrėžė, kad „Vokietija ir Prancūzija yra prieš teritorinį Ukrainos skaidymą“.F. W. Steinmeieris Kišiniove lankosi kartu su savo kolega iš Prancūzijos Laurentu Fabiusu; jiedu čia nori parodyti savo palaikymą Moldovai, siekiančiai pasirašyti politinę ir prekybos sutartį su Europos Sąjunga.Per bendrą spaudos konferencija su Moldovos ministru pirmininku Iurie Leanca L. Fabiusas pabrėžė, kad Kišiniovo partnerės „skatins stabilumo Moldolvoje išsaugojimą“.„Mes smerkiame Rusijos įvykdytą Krymo aneksiją, esame už Ukrainos teritorinį vientisumą. Moldova turi siekti Padniestrės konlikto sureguliavimo, išsaugodama partneriškus santykius su Rusijos Federacija; visi konfliktai turi būti sureguliuoti tik taikiomis priemonėmis, dialogo būdu“, - pabrėžė Prancūzijos ministras, kreipdamasis į Moldovos premjerą.Moldova tikisi vadinamąją Asociacijos su ES sutartį pasirašyti birželio pabaigoje.L. Fabiusas pažymėjo, kad tokia sutartis nebus kliūtis šiai šaliai palaikyti ryšius su Rusija. „Nėra jokio prieštaravimo ... kad jūsų geri santykiai su Rusija tęsis“, - sakė L.Fabiusas per kitą spaudos konferenciją, surengtą kartu su Moldovos užsienio reikalų ministre Natalija Gherman.
Skelbiama, kad iš separatistų atkovotas SviatogorskasApie Ukrainos antiteroristinės operacijos spaudos centro pranešimą skelbia unian.net Plačiau...
Slovjanske pagrobtą amerikietį žurnalistą įtaria ryšiais su „Dešiniuoju sektoriumi“Donbaso separatistinės jėgos sučiupo ir nelaisvėje laiko amerikiečių žurnalistą Simoną Ostrovskį, skelbia svetainė „Ukrainskaja pravda“, kurį įtaria dirbant „Dešiniojo sektoriaus“ informatoriumi, pažymi leidinys. „Žurnalistas laikomas normaliomis sąlygomis, aprūpinamas maistu“, - skelbiama pranešime. 
Dėl Euromaidano aktyvisto I. Lucenkos pagrobimo ir J. Verbickio nužudymo sulaikyti trys asmenysVisuomenės aktyvisto Igorio Lucenkos pagrobimo ir Euromaidano aktyvisto Jurijaus Verbickio nužudymo byloje sulaikyti trys asmenys. Plačiau...
Rusija reikalauja išvesti ukrainiečių kariuomenę iš Ukrainos pietryčių Rusija mėgina uždrausti Ukrainai dislokuoti savo pajėgas kai kuriose šalies dalyse.Apie tai kalbama Rusijos Federacijos Užsienio reikalų ministerijos pareiškime, kurį cituoja naujienų agentūra „Itar-Tass“. Rusijos pusė „vėl reikalauja nedelsiant deeskaluoti situaciją Ukrainos pietryčiuose, atitraukti Ukrainos kariuomenės padalinius ir pradėti realų dialogą šalies viduje, įtraukiant visus šalies regionus ir politines organizacijas“, - sakoma Rusijos žinybos pareiškime. Maskvoje ypač daug nuostabos sukėlė „Kijeve dirbančios valdžios bei amerikiečių partnerių išsakyta interpretacija dėl šių metų balandžio 17 dieną Ženevoje priimto pareiškimo, skirto keturšalio Rusijos, JAV, Europos Sąjungos bei Ukrainos susitikimo rezultatams“. Rusijos diplomatai taip pat mano, kad Ukrainos valdžia, rengdama antiteroristinę operaciją, pažeidžia nežinomų ginkluotų kovotojų, užgrobusių administracinius pastatus keliuose Donecko srities miestuose, teises.
Rusija šalia Ukrainos sienų surengė karines pratybasRusijos pietinės karinės apygardos atstovai pranešė apie Rostovo regione surengtas karines pratybas, praneša "Reuters". Atstovas karinių manevrų detaliau nekomentavo, tačiau "Reuters" operatorių padarytuose vaizdo įrašuose užfiksuoti mobilūs raketų paleidimo kompleksai, priešraketinės bei priešlėktuvinės gynybos įranga ir šarvuočiai, judantys karinio aerodromo link. NATO pareigūnai balandžio viduryje pranešė apie intensyvesnį Rusijos karinių dalinių judėjimą prie rytinių Ukrainos sienų. Aljanso atstovų tvirtinimu, Maskva šalia savo vakarinių sienų sutelkė 40 tūkst. karių ir technikos vienetų, kurie yra "visiškai pasirengę invazijai į Ukrainą".
Juodosios jūros link plaukia prancūzų karo laivasDiplomatiniai šaltiniai informavo, kad Juodosios jūros link plaukia Prancūzijos fregata "Dupleix", Bosforo sąsiaurį praplauksianti balandžio 26 arba 27 dieną.Fregata, skirta kovai su povandeniniais laivais, į Juodąją jūrą turėjo atplaukti balandžio 14 d., tačiau dėl neskelbiamų priežasčių tvarkaraštis buvo pakeistas.Balandžio 22 d. į Juodąją jūrą įplaukė JAV karo laivas "USS Taylor", šiuo metu plaukiantis į didžiausią Rumunijos Konstancos uostą. Vakarinėje jūros dalyje taip pat dislokuotas "Aegis" priešraketinės gynybos laivas "USS Donald Cook", o centrinėje dalyje patruliuoja Prancūzijos karinio jūrų laivyno radijo žvalgybos laivas "Dupuy de Lome".
JAV yra „labai susirūpinusios“ dėl pranešimo apie Ukrainoje pagrobtą amerikiečių žurnalistą JAV valstybės departamentas trečiadienį pareiškė, kad yra „labai susirūpinęs“ dėl pranešimų, jog prorusiški separatistai Ukrainoje pagrobė amerikiečių žurnalistą.„Esame labai susirūpinę dėl pranešimų apie JAV piliečio žurnalisto pagrobimą Slavjanske, Ukrainoje; jis, kaip pranešama, yra prorusiškų separatistų rankose“, – sakoma Valstybės departamento atstovės spaudai Jen Psaki (Džen Psaki) pareiškime.„Mes smerkiame tokius veiksmus ir visus pastarojo laikotarpio įkaitų ėmimus rytinėje Ukrainoje; jie tiesiogiai pažeidžia įsispareigojimus, priimtus bendrame Ženevos pareiškime“, – nurodė atstovė.„Raginame Rusiją panaudoti savo įtaką šioms grupėms ir užtikrinti nedelsiamą ir saugų visų įkaitų paleidimą rytinėje Ukrainoje“, – pareiškė J.Psaki.„Mes taip pat perdavėme savo susirūpinimą Ukrainos pareigūnams, kurie bendradarbiauja su vietos pareigūnais ir bando deeskaluoti saugumo padėtį Slavjanske ir apylinkėse“, – sakoma pareiškime.Prorusiški kovotojai Ukrainos rytinėje dalyje esančiame Slavjanske yra pagrobę du žurnalistus: „Vice News“ dirbantį amerikietį Simoną Ostrovsky ir Kijevą palaikančios internetinės televizijos ukrainiečių žurnalistę Iramą Krat.Slovjansko separatistų lyderis Viačeslavas Ponomariovas žurnalistams sakė, kad amerikietis „nėra sulaikytas, nebuvo pagrobtas ir nėra suimtas“. ji pareiškė, kad žurnalistas „dirba“ viename kovotojų užimtame pastate.Tačiau savo paskyroje tinkle „Twitter“ paprastai produktyvus žurnalistas jau visą dieną nieko neskelbia.„Vice News“ paskelbė pranešimą, kuriame sakoma, kad „palaiko ryšį su JAV valstybės departamentu ir kitomis atitinkamomis vyriausybinėmis institucijomis, siekdami užtikrinti mūsų draugo ir kolegos Simono Ostrovsky saugumą“.
Ukrainos ir Rusijos pasienyje iškasė 600 km prieštankinių griovių.Daugiau – čia.
Ekspertai: ekstremizmo grėsmė pastebima aštuoniuose Ukrainos regionuoseEkstremizmo pavojus egzistuoja aštuoniuose Ukrainos regionuose. Apie tai savo „Facebook“ paskyroje pranešė karinių ir politinių tyrimų centro vadovas Dmitrijus Tymčiukas, rašo unian.net.Ekspertų manymu, aukščiausia grėsmė matoma Donecko regione (8 balai). Toliau seka Luhansko (6 balai), Charkovo ir Odesos regionai (po 5 balus).Nikolajevo, Chersono ir Zaporožės regionuose grėsmės lygis įvertintas 3 balais.Pačią žemiausią pavojaus žymę ekspertai skyrė Dniepropetrovsko regionui.
Nužudytą ukrainiečių politiką buvo užpuolusi priešiška minia, rodo vaizdo medžiaga.Daugiau – čia.
Rusija grasina imtis atsakomųjų veiksmų.Daugiau – čia.
ESBO sunerimusi dėl JAV žurnalisto sulaikymo UkrainojeEuropos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) atstovė trečiadienį pareiškė susirūpinimą dėl pranešimų apie rytiniame Ukrainos Slovjansko mieste sulaikytą JAV žurnalistą, rašo "RIA Novosti"."Esu labai sunerimusi dėl neigiamos tendencijos žurnalistų saugumo Ukrainoje atžvilgiu, - sakė už žiniasklaidos laisvę atsakinga ESBO atstovė Dunja Mijatovič. - Raginu visus atsakingus liautis priekabiauti ir puldinėti žurnalistus bei leisti jiems daryti savo darbą. Simonas Ostrovskis nedelsiant turi būti paleistas į laisvę".ESBO kol kas negavo oficialaus patvirtinimo dėl S. Ostrovskio arešto, "RIA Novosti" sakė D. Mijatovič atstovas.Slovjansko mieste Ukrainos rytuose pastarosiomis savaitėmis nerimsta protestai, kuriais reikalaujama šalies federalizacijos. Ukrainos valdžia jėga bandė nuslopinti protestus, be to, mieste savaitgalį ginkluoti savigynos pajėgų nariai surengė mirtiną ataką.Kaip pranešama, nežinomi uniformuoti asmenys antradienį Slovjanske sulaikė "Vice News" dirbantį amerikiečių žurnalistą S. Ostrovskį, ESBO citavo žiniasklaidos pranešimus.Transliuotojo "Vice News" pranešime sakoma, kad "žinoma apie situaciją ir ryšys palaikomas su JAV Valstybės departamentu bei kitomis atitinkamomis vyriausybės institucijomis, siekiant užtikrinti mūsų draugo ir kolegos S. Ostrovskio laisvę ir saugumą".Šios savaitės pradžioje nežinomi uniformuoti asmenys Slovjanske buvo trumpam sulaikę Baltarusijos, Italijos ir Prancūzijos žurnalistus, informavo ESBO.
JAV kariškiai bus Latvijoje bent jau iki šių metų pabaigosAmerikos kariškiai bus Latvijoje bent jau iki šių metų pabaigos. Tai trečiadienį žurnalistams pranešė JAV ambasados Rygoje darbuotojai.Dalyvauti karinėse pratybose ketvirtadienį į Latviją atvyks oro desantininkų kuopa iš JAV kariuomenės brigados, dislokuotos Europoje.Naujos pratybos - išplėsto Amerikos kariškių buvimo Baltijos šalyse ir Lenkijoje dalis. Didindamos savo aktyvumą Latvijoje, Jungtinės Valstijos patvirtina savo paramą sąjungininkams ir pasirengimą bet kokioms nenumatytoms aplinkybėms.
Rusijos karinis laivynas pradėjo pratybas Kaspijos jūrojeRusijos karinis jūrų laivynas Kaspijos jūroje pradėjo karines pratybas, kuriose taip pat dalyvauja Kaspijos flotilė, Gynybos ministeriją citavo naujienų agentūra "Interfax", kuria remiasi "RIA Novosti".Manevrai tęsis septynias dienas, juose dalyvaus apie dešimt laivų ir 400 jūreivių. Kaspijos jūra ribojasi su Iranu, Rusija, Kazachstanu, Turkmėnija ir Azerbaidžanu.Kilus įtampai su kaimynine Ukraina Rusija suintensyvino karines pratybas.NATO pranešė, kad Rusija prie sienos su Ukraina, kur vasarį buvo atstatydintas Maskvos remiamas prezidentas Viktoras Janukovyčius, sutelkė apie 40 tūkst. karių, kurie, Rusijos tvirtinimu, dalyvauja pratybose.
Vadinamasis Ukrainos Slovjansko miesto liaudies meras Viačeslavas Ponomariovas skelbia, jog separatistai įkaitu apėmė žurnalistą iš Amerikos Simoną Ostrovskį, skelbia pravda.com.ua.Daugiau – čia.
Per 10 dienų Slavjanske su šautinėmis žaizdomis į medikus kreipėsi 12 asmenų, skelbia glavcom.ua.
Ekspertas tvirtina radęs antiteroristinės operacijos Ukrainoje nesėkmės priežastįSpecialistai teigia, jog Ukrainos kariams taikomas draudimas šaudyti tiesiai į taikinį neigiamai veikia Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vykdomų operacijų efektyvumą, skelbia news.liga.net.Plačiau...
Ukrainos prezidentas reikalauja veiksmų po vieno politiko nužudymoUkrainos laikinasis prezidentas antradienį nurodė vėl imtis antiteroristinės operacijos šalies rytuose, kai buvo aptiktas vietinio politiko kūnas su kakinimų žymėmis.Plačiau...
D. Medvedevas naujas sankcijas Maskvai vadina aklavieteRusijos ministras pirmininkas Dmitrijus Medvedevas aklaviete pavadino naujas sankcijas Maskvai. Rusija darys viską, kad tokių sankcijų padariniai būtų minimalūs, pareiškė jis antradienį parlamente, praneša agentūra "Reuters". Jei bus paskelbtos naujos sankcijos, svarbiausias vyriausybės uždavinys bus apsaugoti Rusijos piliečius ir ekonomiką. Jei Vakarai jas vis tiek taikys, Maskva neturės kito pasirinkimo, kaip joms priešintis. "Ir mes galiausiai laimėsime", - pabrėžė D. Medvedevas.JAV yra pagrasinusios Rusijai naujomis sankcijomis, jei Maskva ir toliau destabilizuos padėtį Rytų Ukrainoje. JAV valstybės sekretorius Johnas Kerrypirmadienio vakarą dar kartą paragino Rusijos užsienio reikalų ministrą Sergejų Lavrovą laikytis Ženevos susitarimo.
Dėl šaudymo į žmones įtariamam „Berkut“ vadui skirtas suėmimasApeliacinis teismas nurodė suimti vienos „Berkut“ kuopos vadą, įtariamą šaudžius į žmones Maidane.  Vienas Kijevo apeliacinis teismas buvusiam dabar išformuoto Vidaus reikalų ministerijos specialiojo padalinio „Berkut“ sostinės kuopos vadui majorui Dmitrijui Sadovnikui, įtariamam dėl šaudymo į žmones Maidane vasario mėnesį, pakeitė kardomąją priemonę iš namų arešto į suėmimą, rašo unian.net. Apie tai UNIAN pranešė teismo atstovai, pažymėję, kad tokiu būdu buvo patenkintas atitinkamas prokuratūros prašymas. Dėl kokių priežasčių D. Sadovnikui buvo pakeista kardomoji priemonė, teismo atstovai nenurodė. Jų teigimu, teisėjų kolegija paviešino tik rezoliucinę nuosprendžio dalį. Kaip žinoma, balandžio pradžioje Kijevo Pečerskio rajono teismas skyrė D. Sadovnikui namų areštą.  
Lietuvos ir  Ukrainos gynybos ministrai  sutarė aktyviai bendradarbiauti gynybos srityjeBalandžio 22 d. krašto apsaugos ministras Juozas Olekas Kijeve susitikęs su Ukrainos gynybos ministru pulkininku generolu Michailo Kovaliu  aptarė saugumo situaciją Ukrainoje, galimą Lietuvos paramą stiprinant Ukrainos ginkluotąsias pajėgas, bendros Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos brigados LITPOLUKRBRIG steigimo klausimus. Abu ministrai pareiškė abipusį suinteresuotumą tęsti ir aktyviai plėtoti bendradarbiavimą  gynybos srityje.  Susitikime ministras J. Olekas išreiškė Lietuvos paramą Ukrainos nepriklausomybei, suverenumui ir teritoriniam vientisumui. „Mes nepripažįstame Krymo aneksijos ir smerkiame Rusijos agresyvius veiksmus, nukreiptus prieš Ukrainos suverenumą ir teritorinį vientisumą. Lietuva kartu su Aljanso nariais yra pasirengusi stiprinti NATO bendradarbiavimą su Ukraina, taip pat skatina Ukrainos įvairiapusį suartėjimą su Europos Sąjunga,“ – susitikime  kalbėjo ministras J. Olekas.Krašto apsaugos ministras J. Olekas informavo kolegą, kad  Lietuva ir Lenkija yra pasirengusios pasirašyti bendros Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos brigados LITPOLUKRBRIG steigimo sutartį ir  laukia Ukrainos atsakymo. Savo ruožtu  Ukrainos gynybos ministras plk. gen. M. Kovalis   patikino, kad Ukrainos Vyriausybė pritaria brigados steigimui ir yra baigiamos vidinės sutarties derinimo procedūros. Susitikime Lietuvos ir Ukrainos  ministrai pasirašė 2014 m. dvišalio bendradarbiavimo gynybos srityje planą. Jame numatoma kviesti Ukrainos karius  į kursus Lietuvos karo akademijoje, Lietuvos kariuomenės mokykloje,  teikti konsultacijas įvairiose srityse,  bendrai dalyvauti  tarptautinėse  operacijose.  Ministrai taip pat aptarė bendrą dalyvavimą tarptautinėje operacijoje Afganistane. Ministras J. Olekas padėkojo Ukrainos gynybos ministrui už ukrainiečių karių dalyvavimą Afganistano Goro provincijos atkūrimo grupėje, kuriai vadovavo Lietuva, bei aptarė tęsiamą bendradarbiavimą Kandahare. Krašto apsaugos ministras J. Olekas lankėsi Maidano aikštėje, kur pagerbė čia  žuvusiųjų atminimą.Lietuva su Ukraina gynybos srityje bendradarbiauja nuo 2000 metų. 2007–2013 m. Lietuvos ir Ukrainos kariai kartu tarnavo NATO tarptautinių saugumo paramos pajėgų Lietuvos vadovautoje Provincijos atkūrimo grupėje Goro provincijoje Afganistane, šiuo metu Ukrainos kariai tęsia tarnybą Lietuvos vadovaujamoje oro pajėgų mokymo grupėje Kandahare, Afganistane. 
Vadinamosios Donecko liaudies respublikos atstovai žada pasitraukti iš kelių srities administracijos pastato aukštųVadinamosios Donecko liaudies respublikos šalininkai antradienį pažadėjo pasitraukti iš dviejų užimtų srities administracijos pastato aukštų ir posėdžių salės, kad užtikrintų administracijos darbą svarbiausiose srityse.Kaip pranešė savavališkai paskelbtos Donecko liaudies respublikos žiniasklaidos priemonių komiteto pirmininkas Aleksandras Chriakovas, šiuo metu jau susitarta dėl posėdžių salės ir dviejų aukštų atlaisvinimo.„Smulkmenų nežinau, dabar dirbama tiesiogiai su valdininkų atstovais“, – sakė A.Chriakovas žurnalistams.Pasak jo, svarbiausių administracijos skyrių darbas bus atnaujintas. „Būtiniausios valstybinės funkcijos, tokios kaip teisingumo, turbūt komunalinių mokesčių ir socialinės rūpybos, jos bus vykdomos“, – pridūrė jis.Donecko srities administracijos ir tarybos pastatą protestuotojai kontroliuoja nuo balandžio 6 dienos.
 Ukrainos saugumo tarnyba: federalizmo šalininkų veiksmai rytinėje Ukrainoje trukdo taikiam konflikto sureguliavimuiUkrainos saugumo tarnyba antradienį pareiškė, kad vienas svarbiausių šalyje vykstančios specialiosios operacijos užduočių yra užkirsti kelią smurto plitimui į rytinius Ukrainos regionus ir kitus rajonus.„Antiteroristinė operacija nebuvo nutraukta, tik sustabdyta šventėms, pati antiteroristinė operacija tęsiasi... Ypatingas dėmesys yra skiriamas tam, kad būtų užtikrintas saugumas tuose regionuose, kad šis smurto plitimas nepereitų į kitas Ukrainos sritis“, – pareiškė Ukrainos saugumo tarnybos spaudos centro vadovė Marina Ostapenko.Ji priminė, kad Velykų naktį Ukraina laikėsi balandžio 17 dienos „Ženevos susitarimų“ ir sustabdė specialiąją operaciją.„Tačiau nepaisydami susitarimų pirmadienį ginkluoti pažeidėjai surengė provokaciją Kramatorske, paėmė įkaitų, tarp kurių yra rajoninio milicijos skyriaus vadovas, žurnalistai, ir pareikalavo už įkaitus ginklų. Tokiais veiksmais ginkluoti diversantai ir nusikaltėliai, mūsų nuomone, ciniškai ir įžūliai kenkia keturšaliam Ženevos susitarimui. Ukraina smerkia tokius nusikaltimus, kurie atima konflikto sureguliavimo taikiomis priemonėmis galimybę“, – sakė M.Ostapenko.Kaip nurodoma tinklapyje unian.com, kuriame cituojamas Ukrainos vidaus reikalų ministerijos pranešimas, vadinamosios Donecko respublikos ginkluoti aktyvistai yra užėmę Kramatorsko miesto milicijos skyriaus pastatą ir toliau laiko įkaitu miesto VRM skyriaus viršininką Vitalijų Kolupajų.Pranešime nurodoma, kad balandžio 21 dienos vakarą į Kramatorsko miesto milicijos skyrių užėjo septyni kaukėti ginkluoti asmenys, pasivadinę Donecko liaudies respublikos šalininkais.Anksčiau žiniasklaida pranešė, kad Kramatoske savigynos būrių aktyvistai užėmė ne tik milicijos, bet ir Ukrainos saugumo tarnybos vietinio padalinio pastatą.Tuo tarpu M.Ostapenko patikino, kad Saugumo tarnybos pastatas nebuvo užimtas.„Kiek žinoma, ten nebuvo jokio užėmimo“, – sakė ji spaudos konferencijoje Kijeve.
A. Jaceniukas sako nepasisprendęs dėl dalyvavimo šventųjų kanonizavimo renginyjeUkrainos ministras pirmininkas Arsenijus Jaceniukas dar neapsisprendė dėl dalyvavimo dviejų velionių popiežių – Jono Pauliaus II ir Jono XXIII – kanonizavimo apeigose, kurios vyks sekmadienį, balandžio 27 dieną Vatikane, pranešė premjero atstovė spaudai Olha Lapo.Apie žiniasklaidoje pasirodžiusią informaciją, kad A.Jaceniukas gali susitikti su popiežiumi Pranciškumi balandžio 26 dieną ji taip paaiškino: „Ministras pirmininkas yra kviestųjų į kanonizavimo (renginį) sąraše, bet sprendimas dėl jo vizito dar nepriimtas“.Anksčiau žiniasklaidoje pasirodė pranešimų, kad popiežius Pranciškus balandžio 26 dieną priims Ukrainos laikinąjį ministrą pirmininką A.Jaceniuką.Pasak naujienų portalo lenta.ru, kuris remiasi Vatikano tinklaraščiu „Il Sismografo“, audiencija A.Jaceniukui buvo paskirta po daugelio pontifiko raginimų taikiai išspręsti konfliktą Ukrainoje.
Virš Slovjansko apšaudytas lėktuvas Plačiau...
NATO minų traleriai siunčiami į Baltijos jūrąNATO siunčia penkis minų ieškotojus pratybų į Baltijos jūrą, taip siekdama sustiprinti savo pajėgas Europos rytinėje dalyje, kai buvusio sovietinio bloko šalys, net tapusios Aljanso narėmis, nerimauja dėl Rusijos ketinimų Ukrainoje.Laivai – du Norvegijos ir po vieną olandų, belgų bei estų tralerį – antradienį išplaukė iš Vokietijos Kylio uosto. Norvegijos vadovaujamos pratybos jūroje vyks iki gegužės pabaigos ir per tą laiką laivai apsilankys keliuose uostuose.NATO jungtinių jūrų pajėgų operacijų vado pavaduotojas komodoras Arianas Minderhoudas, sako, kad šios pratybos „yra dalis viso NATO veiksmų paketo, kuriuo norima parodyti NATO ryžtingumą, NATO pasiruošimą“.Praėjusią savaitę Aljansas pranešė, kad stiprina savo karines pajėgas prie rytinės savo sienos.
ES ragina greitai įgyvendinti Ženevos susitarimą dėl UkrainosEuropos Sąjunga antradienį paragino visas šalis skubiai įgyvendinti Ženevos sutartyje numatytus įsipareigojimus, kuriais siekiama sumažinti krizę Ukrainoje.„Mes raginame visas šalis gerbti Ženevoje pasiekto susitarimo terminus ir sąlygas“, – pareiškė ES užsienio politikos vadovės Catherine Ashton atstovas.„Viskas, kas yra toje sutartyje, turi būti įgyvendinta“, – sakė Michaelas Mannas, ir pridūrė: „Mes matėme pirminių (sutarties) įgyvendinimo ženklų ir tai yra gerai“.Tačiau įtampa rytinėje Ukrainoje neslūgsta, o Rusija yra kaltinama, kad nesilaiko praėjusią savaitę pasirašytos Ženevos sutarties sąlygų, pagal kurias prorusiškieji kovotojai turi nusiginkluoti ir palikti užimtus vyriausybinius pastatus.Savo ruožtu Maskva sako, jog Jungtinės Valstijos ir ES kelia grėsmę susitarimui, drąsindamos Kijevo vyriausybę atsisakyti savo įsipareigojimų.Paklaustas, ar problemos dėl susitarimo įgyvendinimo reiškia, kad ES ketina greičiau sugriežtinti sankcijas Rusijai, M.Mannas atsakė, kad „procesas tebevyksta“.„Kaip bus su sankcijų terminais labai priklausys nuo to, kas vyks pačioje Ukrainoje“, – pareiškė atstovas.ES yra sudariusi 33 Ukrainos ir Rusijos pareigūnų sąrašą, į kurį įtraukti ir prezidento Vladimiro Putino aplinkos asmenys, ir kuriems draudžiama įvažiuoti į Bendrijos teritoriją, o jų lėšos – įšaldytos.ES lyderiai taip pat sutarė išnagrinėti griežtesnių sankcijų galimybes, taip pat ir ekonominių. Pasak šaltinių, analizuojamas galimas tokių sankcijų poveikis Bendrijos narėms.Praėjusią savaitę ES užsienio reikalų ministrai susitarė papildyti sąrašą asmenų, kuriems taikomos sankcijos, bet nesiėmė ekonominių priemonių, laukdami Ženevoje vykusių derybų rezultatų.
J. Tymošenko vyks į Donecką derėtis su separatistaisKandidatė į Ukrainos prezidentus Julija Tymošenko ketina vykti į Donecką derėtis su vietos separatistais dėl užimtų administracinių pastatų perdavimo Kijevo vyriausybės pareigūnams, rašo naujienų portalas "Ukrinform".Apie savo planus "antroje dienos pusėje" vykti į Donecką politikė pranešė viešėdama Dniepropetrovske, susitikimo su smulkiais ir vidutiniais verslininkais metu."Derybos su Donecko regiono administracijos pastatą blokuojančiais asmenimis vyks keliais etapais. Tai dalis proceso krizei rytiniuose šalies regionuose išspręsti", - aiškino J, Tymošenko, po gydymo Vokietijoje neseniai sugrįžusi į aktyvią politiką.Anot buvusios Ukrainos premjerės, derybos ir susitikimas su "nepatenkintais" protestuotojais yra būtinas "taikiam gyvenimui Donecko regione atkurti".
Ukrainos SBU neigia pranešimus apie jos būstinės Kramatorske užėmimąUkrainos saugumo tarnybos (SBU) pastatas rytiniame Kramatorsko mieste nebuvo užimtas prorusiškų separatistų, antradienį pareiškė agentūros atstovė Maryna Ostapenko, komentuodama žiniasklaidos pranešimus."Kiek žinau, ten nebuvo įvykdytas joks užėmimas, - ji sakė per spaudos konferenciją Kijeve. - Perdedama sakant, kad jis buvo užimtas. Žmonės ten įeina ir išeina. Tai mažas pastatas."Keli žiniasklaidos kanalai anksčiau pranešė, kad prorusiški separatistai Kramatorske užėmė vietos milicijos ir SBU pastatus.
J. Bidenas: JAV niekada nepripažins Krymo okupacijosJungtinės Valstijos ir tarptautinė bendrija niekada nepripažins Krymo inkorporavimo į Rusiją, antradienį pareiškė Kijeve viešintis JAV valstybės sekretorius Joe Bidenas.„Jokia šalis neturi teisės tiesiog užgrobti kitos valstybės žemės, ir mes niekada nepripažinsime rusų įvykdyto neteisėto Krymo okupavimo. Pasaulis to taip pat nepripažins“, - sakė J.Bidenas per bendrą spaudos konferenciją su Ukrainos vyriausybės vadovu Arsenijumi Jaceniuku.
O. Turčynovas: separatistų agresija anuliavo Ukrainos susitarimąUkrainos prezidento pareigas einantis Oleksandras Turčynovas antradienį sakė, kad promaskvietiškiems sukilėliams Rytų Ukrainoje užėmus dar vieną administracinį pastatą iš esmės žlugo tarptautinis susitarimas dėl krizės šalyje užbaigimo.Separatistams užėmus milicijos nuovadą Kramatorsko mieste, buvo „padėtas kryžius ant visų Ženevoje pasiektų susitarimų“, sakė O.Turčynovas, susitikęs su atvykusiu JAV viceprezidentu Joe Bidenu, sakoma prezidentūros pareiškime.
A. Jaceniukas: Rusija siekia sužlugdyti rinkimus UkrainojeUkrainos premjeras Arsenijus Jaceniukas antradienį pareiškė, kad Rusijos specialiosios pajėgos, veikiančios rytų Ukrainoje, siekia sužlugdyti gegužės 25 dieną planuojamus surengti prezidento rinkimus, ir paragino Maskvą jas atitraukti.Per spaudos konferenciją po susitikimo su JAV viceprezidentu Joe Bidenu A.Jaceniukas taip pat paragino Rusiją išvesti savo pajėgas iš Krymo, kurį Maskva aneksavo praėjusį mėnesį, ir „užversti šį gėdingą puslapį“.„Tuo, kas dabar vyksta rytuose ir tuo, ką palaiko Rusija, yra siekiama sužlugdyti prezidento rinkimus“, – kalbėjo A.Jaceniukas.„Mes reikalaujame, kad mūsų kaimynai rusai nedelsiant atšauktų savo specialiąsias pajėgas, kurios yra rytuose, išvestų kariuomenę iš Krymo ir užverstų šį gėdingą puslapį, kuriame Rusijos kariuomenė užėmė Ukrainos teritoriją“, – sakė jis.Premjeras padėkojo Jungtinėms Valstijoms už paramą, sulaukus pagalbos pasiūlymo iš J.Bideno, kurio vizitas turėtų padėti užtikrinti rinkimų sėkmę ir kovoti su, jo žodžiais, endeminės korupcijos Ukrainoje „vėžiu“.„Ukrainos vyriausybė supranta, kad pinigai yra duodami tik toms šalims, kurios tikrai kovoja su korupcija“, – pareiškė A.Jaceniukas.„Vienas pagrindinių vyriausybės ir naujo prezidento uždavinių bus kova ir pergalė prieš korupciją“, – kalbėjo jis.Pasak A.Jaceniuko, jis pasisako už „plačiausią įmanomą“ bendradarbiavimą su JAV ir ES kompanijomis energetikos sektoriuje, kad sumažėtų Ukrainos priklausomybė nuo Rusijos gamtinių dujų.
Ukrainos prokuratūra: radikalas Saško Bilis nusišovė patsŽymus Ukrainos radikalų "Dešiniojo sektoriaus" lyderis Oleksandras Muzyčko (Saško Bilis) netyčia nusišovė besipriešindamas jį suimti bandžiusiems milicijos pareigūnams, informavo Ukrainos generalinė prokuratūra.Tyrimo dėl O. Muzyčko mirties išvadas antradienį paskelbė Ukrainos generalinio prokuroro pavaduotojas Aleksejus Baganecas.ELTA anksčiau buvo rašiusi, kad Saškos Bilio kūnas su šautinėmis žaizdomis buvo rastas kovo 25 dieną Barmakų kaime netoli Rivnės miesto Vakarų Ukrainoje. Ukrainos vidaus reikalų ministerija netrukus paskelbė pranešimą apie surengtą specialią operaciją O. Muzyčko sulaikyti, o ekstremistas esą nukautas specialaus milicijos būrio "Sokol" pareigūnų.Po atlikto tyrimo nustatyta, jog O. Muzyčko netyčia nusišovė pats, besipriešindamas jį suimti norėjusiems pareigūnams. Balandžio 2 d. paskelbta, jog "Sokol" pareigūnų veiksmai operacijos metu buvo teisėti.
JAV pasiūlė Ukrainai 50 mln. dolerių pagalbos paketąJungtinės Valstijos pasiūlė Ukrainai naują 50 mln. dolerių pagalbos ekonominėms ir politinėms reformoms paketą, antradienį, Kijeve lankantis JAV viceprezidentui Joe Bidenui, paskelbė Baltieji rūmai.Vašingtonas taip pat pasiūlė papildomą 8 mln. dolerių neletalinę karinę pagalbą, kuri, be kitų dalykų, apims radijo ryšio ir transporto priemones, sakoma pareiškime, kurį Kijeve paskelbė J.Bideno darbuotojai.
Ukrainos prezidentas: Rusija ir „jos daliniai Ukrainoje“ ignoruoja Ženevos susitarimusUkrainos prezidentas ir Aukščiausiosios Rados pirmininkas Oleksadras Turčynovas tvirtina, kad Rusija ir „jos remiami teroristiniai daliniai“ nevykdys Ženevos susitarimo nuostatų, todėl Kijevas bus priverstas „adekvačiai reaguoti į šias sąlygas“, remdamasi Ukrainos parlamento spaudos tarnybos pranešimu rašo "Unian" naujienų agentūra.Aukščiausiosios Rados spaudos tarnybos pareigūnų teigimu, šiuos žodžius O. Turčynovas pasakė susitikęs su JAV viceprezidentu Joe Bidenu.„Deja, nei Rusijos Federacija, nei jos remiami daliniai Ukrainoje, tikrai nevykdys Ženevoje pasiektų susitarimų, - cituojami prezidento žodžiai. - Neabejotinai Ukrainos vyriausybė adekvačiai reaguos į šias sąlygas“.O. Turčynovas pastebėjo, kad vietoje nusiginklavimo ir administracinių pastatų atidavimo, prorusiški separatistai vėl užėmė Kramatorsko miesto administracijos pastatą, o vietos milicijos vadą paėmė įkaitu
Rusija neleido totorių lyderiui grįžti į KrymąRusija uždraudė Krymo totorių mažumos lyderiui grįžti į pusiasalį po Maskvos įvykdytos aneksijos, remdamasi totorių bendruomenės asamblėja (Medžlisu), skelbia "Reuters".Internete paskelbtame Medžliso pranešime sakoma, kad Ukrainos parlamento nariui ir buvusiam Medžliso pirmininkui Mustafai Džemilevui atvykus į žemyninę Ukrainą buvo įteiktas įspėjimas, penkerius metus draudžiantis lankytis Rusijoje.Dieną prieš tai Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas parodė geros valios gestą Krymo totoriams, kurių dauguma nori likti Ukrainos piliečiais. Jis pasirašė dekretą, kuriuo reabilituojami Krymo totoriai ir kitos tautinės mažumos, nukentėjusios nuo sovietų diktatoriaus Josifo Stalino.Musulmonų totorių etninė mažuma, kuriai priklauso 300 tūkst. žmonių, sudaro apie 12 proc. iš 2 mln. Krymo gyventojų. Deportuoti į Centrinę Aziją dėl įtarimų padėjus įsiveržusiems vokiečių naciams totoriai po Sovietų Sąjungos žlugimo pradėjo grįžti į pusiasalį.Ukrainos valdžia 10-ajame dešimtmetyje Medžlisą pripažino totoriams atstovaujančiu subjektu. 70-ies M. Džemilevas asamblėjos pirmininko pareigas ėjo nuo jos įkūrimo pradžios iki praėjusių metų pabaigos.
Švedija nori stiprinti oro pajėgas grėsmei iš Rusijos atsvertiŠvedijos centro-dešinės vyriausybės koalicija antradienį pranešė apie ketinimą skirti daugiau lėšų šalies karinėms oro pajėgoms, jei laimės rugsėjį vyksiančius parlamento rinkimus, informuoja žinių portalas "thelocal.se"."Dagens Nyheter" dienraštyje išspausdintame laiške, keturi koalicijos partijų lyderiai išreiškė nuomonę apie dabartinę Ukrainos krizę ir įspėjo, kad Rusija pastaruoju metu sustiprino tiek savo kariuomenę, tiek informacinės propagandos pajėgumus. Politikai tvirtino anksčiau sveikinę Rusijos bandymą įsitvirtinti tarptautinėje bendruomenėje, nors šis procesas kėlė nemažai abejonių."Dabartinis Rusijos elgesys patvirtina visas tuomet mūsų išreikštas baimes", - rašoma laiške.Laimėję rinkimus partijų atstovai pažadėjo nuo 2015 m. kasmet skirti bent 760 mln. dolerių papildomų lėšų Švedijos gynybos biudžetui, ypatingą dėmesį kreipiant karinei aviacijai ir povandeniniam laivynui. Koalicija Švedijos karinėms oro pajėgoms užsakytų 70, o ne 60, kaip iki šiol planuota, naujų "SAAB Jas Gripen E" naikintuvų."Esant dabartinei situacijai mūsų regione, Švedija yra suinteresuota padidinti savo pajėgumus Baltijos jūroje ir Gotlando saloje, - tvirtino politikai. - Švedija privalo turėti prieinamus ir naudingus gynybos pajėgumus, prisitaikančius prie greitai kintančio pasaulio."
J. Bidenas siūlo Kijevui JAV pagalbą, smerkia korupcijąJAV viceprezidentas Joe Bidenas Kijeve Ukrainos parlamentarams, tarp kurių buvo kandidatų į prezidentus, sakė kad Jungtinės Valstijos yra pasirengusios padėti Ukrainos ekonomikai, bet perspėjo, kad jie privalo kovoti su plačiai išplitusios korupcijos „vėžiu“.Pasak J.Bideno, gegužės 25 dieną įvyksiantys Ukrainos prezidento rinkimai bus svarbiausi per šalies istoriją ir Vašingtonas yra pasirengęs padėti juos surengti. Nurodęs, kad Ukraina susiduria su žeminamais grasinimais ir bauginančiomis problemomis, J.Bidenas sakė, kad Jungtinės Valstijos yra pasirengusios padėti jos lyderiams pasinaudoti galimybe pasiekti nacionalinę vienybę.J.Bideno teigimu, nėra priežasties, dėl kurios Ukraina negalėtų pasiekti energetinio saugumo, bet tam prireiks laiko. Jis paprašė parlamentarų įsivaizduoti, kokioje stipresnėje pozicijoje Kijevas dabar būtų, jei nepriklausytų nuo gamtinių dujų tiekimo iš Rusijos.
Kijeve rasta daugiau nei milijonas užsienyje pagamintų karinių šoviniųUkrainos saugumo tarnyba konfiskavo daugiau nei milijoną užsienyje pagamintų karinių šovinių – bendras šovinių svoris siekia 12 tonų, skelbia naujienų agentūra UNIAN.Nustatyta, jog sausio pabaigoje šoviniai atkeliavo vienos Kijevo bendrovės adresu, jie buvo deklaruojami kaip „medžiokliniams šautuvams skirtieji“.Tačiau, kaip nustatė specialistai, minėtieji užsienyje pagaminti šoviniai skirti šaudyti iš karinių šautuvų, skelbia Ukrainos saugumo tarnybos atstovai spaudai.Kaip skelbia Ševčenkos rajoninio teismo Kijeve atstovai, Ukrainos saugumo tarnybos pareigūnai šovinius aptiko atlikdami kratą minėtosios firmos patalpose rūsyje.Pradėtas tyrimas dėl galimos kontrabandos.
Lenkija ir JAV susitarė rengti bendras karines pratybasLenkija ir JAV susitarė rengti bendras karines pratybas. Tai antradienį rytinėje Lenkijos televizijos laidoje pranešė šalies gynybos ministras Tomaszas Siemoniakas, komentuodamas savo vizito į Vašingtoną rezultatus.Daugiau – čia.
Odesoje stačiatikių separatistai paskelbė „Naujosios Rusijos liaudies respubliką“Per Velykas Odesoje stačiatikių, jaunimo ir karininkų organizacijų atstovai, susirinkę Kulikovo lauke, balsavo už Odesos Naujosios Rusijos liaudies respublikos paskelbimą, praneša unian.net.„Respublikai“ vadovauti ėmėsi Ukrainos Stačiatikių sąjungos vadovas Valerijus Kaurovas, kuris per „Skype“ paskelbė save „Odesos liaudies respublikos prezidentu“.Kreipdamasis iš ekrano į susirinkusiuosius Kulikovo lauke jis pareiškė, kad Naujosios Rusijos paskelbimas – tai „atsakas į antikristų chuntos velykinį terorą – šaudynes pasipriešinimo kontrolės poste Slavianske bei Charkovo respublikos ideologo Konstantino Dolgovo suėmimą“.Odesos Naujoji Rusija jau paskelbė pripažįstanti anksčiau pasiskelbusias Donecko, Charkovo ir Karpatų rusų respublikas.Antimaidano koordinatorius Odesoje Jegoras Kvasniukas papasakojo: „Velykų garbei šalia scenos įjungėme televizorių. Su mumis per „Skype“ susisiekė V. Kaurovas iš Maskvos, pasveikino visus su švente ir paskelbė save Odesos respublikos prezidentu, tiesa, jo pareiškimą girdėjo ne daugiau kaip 40 žmonių“.
JAV viceprezidentas susitiks su Ukrainos lyderiais KijeveJAV viceprezidentas Joe Bidenas antradienį susitiks su Ukrainos naujaisiais provakarietiškais lyderiais, simboliškai demonstruodamas Amerikos palaikymą Kijevui tuo metu, kai Vašingtonas ir Maskva kaltina vienas kitą pažeidinėjant taikos susitarimą, turintį sumažinti įtampą Ukrainą krečiančioje krizėje.Susitikimai per J.Bideno dviejų dienų vizito antrąją dieną vyks tuo metu, kai JAV ir Rusijos diplomatijos vadovai, kalbėdamiesi telefonu, pateikė visiškai skirtingus požiūrius į praeitą savaitę Ženevoje sudarytą taikos susitarimą.Pagal tą sutartį, pasirašytą Ukrainos, Rusijos, Jungtinių Valstijų ir Europos Sąjungos (ES), prorusiški sukilėliai, įsitvirtinę virtinėje rytinių miestų, turėjo nusiginkluoti ir pasitraukti iš užimtų vyriausybinių pastatų.Tas susitarimas turėjo sumažinti įtampą didžiausioje konfrontacijoje tarp Vašingtono ir Maskvos nuo Šaltojo karo.JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry ragino Maskvą padidinti spaudimą prorusiškiems separatistams, kuriuos, Vašingtono nuomone, palaiko Rusija.Tačiau Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas paragino Vašingtoną panaudoti savo įtaką Ukrainos vyriausybei, kurią Maskva kaltina „šiurkščiai“ pažeidus Ženevos sutartį.J.Kerry sakė S.Lavrovui, kad turėtų būti vykdomi „konkretūs žingsniai“ sprendžiant šią krizę, tokie kaip „viešas raginimas separatistams palikti neteisėtai (užimtus) pastatus ir patikros postus, priimti amnestiją ir spręsti jų nusiskundimus politiškai“, nurodė Valstybės departamento atstovė Jen Psaki (Džen Psaki).Tuo tarpu Rusijos užsienio reikalų ministerija pareiškė, kad S.Lavrovas prašė J.Kerry „spausti Kijevą neleisti karštakošiams išprovokuoti kruvino konflikto ir paraginti Ukrainos vyriausybę griežtai vykdyti savo įsipareigojimus“.S.Lavrovas taip pat kaltino Ukrainos vyriausybę „nesugebant arba nenorint“ suvaldyti ultranacionalistinio judėjimo „Pravyj sektor“ („Dešinysis“ arba „Teisusis sektorius“), kurį separatistai kaltino dėl sekmadienį įvykdytos atakos prieš vieną iš jų patikros postų neramiame Slovjansko mieste.Tas susišaudymas, kurį pradėjo neatpažinti užpuolikai, pažeidė Velykų paliaubas ir nusinešė bent dviejų separatistų sukilėlių gyvybes.
Odesoje stačiatikių separatistai paskelbė „Naujosios Rusijos liaudies respubliką“Per Velykas Odesoje stačiatikių, jaunimo ir karininkų organizacijų atstovai, susirinkę Kulikovo lauke, balsavo už Odesos Naujosios Rusijos liaudies respublikos paskelbimą, praneša unian.net.„Respublikai“ vadovauti ėmėsi Ukrainos Stačiatikių sąjungos vadovas Valerijus Kaurovas, kuris per „Skype“ paskelbė save „Odesos liaudies respublikos prezidentu“.Kreipdamasis iš ekrano į susirinkusiuosius Kulikovo lauke jis pareiškė, kad Naujosios Rusijos paskelbimas – tai „atsakas į antikristų chuntos velykinį terorą – šaudynes pasipriešinimo kontrolės poste Slavianske bei Charkovo respublikos ideologo Konstantino Dolgovo suėmimą“.Odesos Naujoji Rusija jau paskelbė pripažįstanti anksčiau pasiskelbusias Donecko, Charkovo ir Karpatų rusų respublikas.Antimaidano koordinatorius Odesoje Jegoras Kvasniukas papasakojo: „Velykų garbei šalia scenos įjungėme televizorių. Su mumis per „Skype“ susisiekė V. Kaurovas iš Maskvos, pasveikino visus su švente ir paskelbė save Odesos respublikos prezidentu, tiesa, jo pareiškimą girdėjo ne daugiau kaip 40 žmonių“.