Penktadienį per susitikimą su prezidentu Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu pareiškė, jog iš Krymo jau pasitraukė Ukrainos karinių pajėgų kariai, kurie apsisprendė likti ištikimi oficialiajai Kijevo valdžiai, skelbia naujienų agentūra „RIA Novosti“.

„Jau atlikti reikiami valstybinės simbolikos pakeitimai visuose laivuose ir kariniuose objektuose Kryme, kurie perėjo į Rusijos ginkluotųjų pajėgų sudėtį. Jokių incidentų, susijusių su nepagarba Ukrainos valstybinei simbolikai, neužfiksuota, procesas vyksta sklandžiai“, - Rusijos prezidentą informavo šalies gynybos ministras.

S. Šoigu V Putino paprašė „leisti imtis karinės technikos perdavimo Ukrainai“. Ministras pažymėjo, jog konkrečiai kalbama apie Ukrainai oficialiai priklausančią karinę techniką.

„Sutinku, vykdykite“, - toks buvo V. Putino atsakas.

V. Putinas: Krymo krizė pademonstravo naujas Rusijos kariuomenės galimybes

V. Putinas penktadienį gyrė šalies ginkluotųjų pajėgų vaidmenį Maskvos įvykdytame Krymo atplėšime nuo Ukrainos, sakydamas, kad tie įvykiai parodė naujus Rusijos armijos pajėgumus.

„Tokiu rimtu egzaminu tapo pastarieji įvykiai Kryme. Jie pademonstravo tiek kokybiškai naujas mūsų ginkluotųjų pajėgų galimybes, tiek pačių karių aukštą moralę“, – jis sakė šalies naujienų agentūroms, pirmąkart patvirtindamas, kad Rusijos armija tiesiogiai dalyvavo Krymo okupacijoje ir aneksijoje.

V.Putinas per naujų aukštos rango karininkų paskyrimo ceremoniją padėkojo „Juodosios jūros laivyno ir kitų Kryme dislokuotų dalinių ir padalinių vadovybei bei kariams už ištvermę, asmeninę drąsą“.

Anksčiau jis karines formuotes, kurios užėmė Krymą, buvo apibūdinęs kaip „vietos savigynos pajėgas“, nors niekam nekilo abejonių, kad Rusijos Juodosios jūros laivynas, kuris bazuojasi šiame pusiasalyje, tiesiogiai dalyvavo perėmime.

Vyriausiasis ginkluotųjų pajėgų vadas pridūrė, kad Rusijos karių „tikslūs ir profesionalūs veiksmai“ leido „išvengti provokacijų ir kraujo praliejimo, užtikrinti sąlygas taikiam ir laisvam referendumui“.

Pasak V.Putino, „dabar laukia rimtas darbas modernizuojant karinę struktūrą Kryme“.

„Naujuose (Rusijos) federacijos subjektuose reikia baigti formuoti VRM, Nepaprastųjų situacijų ministerijos, taip pat FSB (Federalinės saugumo tarnybos), Tiriamojo komiteto ir FSIN (Federalinės bausmių atlikimo tarnybos) padalinius“, – aiškino prezidentas.

Ukrainos Belbeko karinės bazės vadas atsispyrė Rusijos kariškių įtikinėjimams pereiti į jų pusę

Ukrainos karinių pajėgų pulkininkas Julijus Mamčuras keturias dienas praleido Rusijos pajėgų nelaisvėje, kur jam buvo neleidžiama miegoti ir nuolat daromas spaudimas pereiti į Maskvos pusę, jo žmona nurodė ketvirtadienį – kitą dieną po netikėto jos vyro paleidimo.

Daugeliui ukrainiečių, susikrimtusių dėl Maskvos įvykdytos Krymo aneksijos, tas 42 metų kariškis, Ukrainos taktinių oro pajėgų brigados vadas, tapo pasipriešinimo simboliu – jis ištisas savaites atsisakinėjo atiduoti savo bazę gerai ginkluotoms Rusijos specialiosioms pajėgoms.

„Jis man paskambino praeitą vakarą. Sakė, kad yra gyvas ir sveikas, kad viskas gerai. Jis dabar laukia mūsų visų“, – Larisa Mamčur sakė naujienų agentūrai „Reuters“ prie savo vyro buvusių namų netoli Belbeko bazės, kurioje dabar iškelta Rusijos vėliava.

J.Mamčurą, kuris yra karo lakūnas, Rusijos kariai išsivežė šeštadienio vakarą po jo bazės šturmo, per kurį buvo naudojami šarvuočiai, sprogdinamos kurtinamosios granatos ir šaudoma iš kulkosvaidžių.

„Iš pradžių jį mėgino įtikinti pereiti į Rusijos pusę. Vėliau jam pradėjo taikyti psichologinį spaudimą. Jie jam neleido miegoti, triukšmavo, trankydami duris ir laikydami visiškoje nežinioje, tuščioje vienutėje“, – teigė Larisa Mamčur.

Ukraina įsakė Kryme likusiems savo kariams grįžti į žemyninę šalies dalį – faktiškai pasiduoti be kovos.

J.Mamčuras šiuo metu yra Krymo šiaurėje. Žmona sakė, kad ji kartu su kitomis kariškių šeimomis ir Belbeko bazės kariais organizuoja transportą, kad galėtų išvykti penktadienio rytą, susitikti su vadu ir išvažiuoti visi kartu.

Per šeštadienį surengtą šturmą J.Mamčuro kariai neiššovė nei vieno šūvio, o nei vienas žmogus nenukentėjo.

Daug geriau ginkluoti Rusijos kariai jų bazę laikė apsupę beveik mėnesį. Tačiau ukrainiečiai atsisakė užleisti bazę arba pereiti į Rusijos pusę, todėl tėvynėje yra laikomi didvyriais.

„Ne, jis tiesiog nebūtų galėjęs pereiti į Rusijos armiją. Esame ukrainiečiai – tai mūsų valstybė, mūsų tėvynė, mūsų šalis. Kaip jis galėtų taip pasielgti? Tai niekaip negalėjo nutikti, – sakė Larisa Mamčur. – Liksime su savo žmonėmis, kad ir kas toliau nutiktų.“

Rytą prieš Rusijos karių puolimą jos vyras vadovavo dviejų Belbeko bazės karių santuokos ceremonija – ramus ir susikaupęs.

J.Mamčuras pirmąkart pateko į pirmuosius puslapius, kai kartu su neginkluotų karių kolona nužygiavo prie savo bazės aerodromo, kurį buvo užėmę Rusijos kariai. Rusai perspėjo nesiartinti ir šaudė į orą. Tas įtemptas incidentas buvo nufilmuotas žurnalistų ir parodytas visame pasaulyje.

„Nemanau, kad koks nors ypatingas didvyriškus: kiekvienas tiesiog atlieka savo pareigą, kad neprarastų savigarbos, kai visa tai pasibaigs“, – Larisa Mamčur sakė komentuodama savo vyro poelgį.

Rusija oficialiai aneksavo Krymą kovo 21 dieną, praėjus savaitei po to, kai 2 mln. gyventojų turinčiame pusiasalyje, kuriame daugumą sudaro rusakalbiai, referendume buvo nubalsuota už atsiskyrimą nuo Ukrainos. Dėl tos krizės Rusijos santykiai su Vakarų šalimis tapo labiausiai įtempti nuo Šaltojo karo pabaigos.

Prieš prasidedant neramumams, sutuoktiniai Mamčurai rūpinosi savo keturmete anūke, vežiodami ją į savaitinį vaikų darželį, veikiantį prie bazės. Jų dukra, studijuojanti mediciną regiono sostinėje Simferopolyje, savaitgaliais parvažiuodavo namo. Dabar jų dukra ir anūkė jau išvykusi į žemyninę Ukrainą, nes joms pradėta grasinti.

Paklausta apie šeimos planus, pulkininko žmona atsiduso.

„Nežinau, kas laukia ateityje – ar tai mus labiau suartins, ar atvirkščiai, – sakė ji. – Jaučiu, kad Julijus pasikeitė. Jo charakteris tapo daug sunkesnis.“

„Kas ir kas nutiktų, turėsime būti stiprūs; padėtis šalyje toli gražu ne paprasta. Mėginsime visa tai ištverti kartu“, – pridūrė Larisa Mamčur.