Laikinasis šalies premjeras Arsenijus Jaceniukas pažadėjo, kad Ukraina Rusijai neatiduos nė „colio“ savo teritorijos. Tai jis sakė po to, kai Rusijos pajėgos ir Kremlių remiantys ginkluoti vyrai perėmė Ukrainos Krymo pusiasalio kontrolę.

„Tai mūsų žemė“, - sakė A.Jaceniukas per mitingą Kijeve prie T.Ševčenkos monumento, kuriame dalyvavo keli tūkstančiai žmonių, tarp jų – dešimtmetį Rusijos kalėjime praleidęs buvęs rusų oligarchas Michailas Chodorkovskis, nesutaikomas prezidento Vladimiro Putino kritikas.

„Mūsų tėvai ir protėviai praliejo kraują už šią žemę. Mes neatiduosime nė colio jos. Rusija ir jos prezidentas turėtų tai žinoti“, - sakė šalies premjeras A.Jaceniukas po to, kai Rusijos pajėgos ir Kremlių remiantys ginkluoti vyrai perėmė Ukrainos Krymo pusiasalio kontrolę.

Giedant chorui žmonės dėjo gėlių puokštes prie paminklo baudžiauninkų sūnui, kuris yra laikomas šiuolaikinės Ukrainos literatūros tėvu.

Savo ruožtu laikinasis Ukrainos prezidentas Oleksandras Turčynovas pažymėjo, kad „esame vienas kraštas ir viena šeima, esame čia su savo kobzariumi (dainiumi) Tarasu“.

Tačiau susiskaldymą šalyje pademonstravo tai, jog tuo metu, kai O.Turčynovas per mitingą Kijeve vadovavo tylos minutei už demonstrantus, žuvusius per tris protestų mėnesius, šalies rytuose esančiame Donecke promaskvietiški aktyvistai pagerbė baimę keliantį riaušių milicijos „Berkut“ būrį, kuris kaltinamas šaudęs į protestuotojus per susirėmimus Kijeve, kur žuvo maždaug 100 žmonių.

„Rusija! Rusija!“ – Donecke – per protestus nuversto ir į Rusiją pabėgusio prezidento Viktoro Janukovyčiaus buvusiame bastione - mojuodami Rusijos vėliavomis skandavo aktyvistai.

Per kitą mitingą Donecke, kur gyvena daug rusakalbių, kandidatas į prezidentus ir buvęs bokso čempionas Vitalijus Klyčko sakė, kad Ukrainai neturėtų būti leista skilti liejant kraują.

„Pagrindinis uždavinys yra išsaugoti mūsų šalies stabilumą ir nepriklausomybę“, - sakė jis.

Krymo sostinėje Simferopolyje šimtai protestuotojų dalyvavo atskiruose mitinguose už Ukrainos vienybę ir už prisijungimą prie Rusijos. Mitingai praėjo taikiai.

„Jie negali užimti Krymo, (tai) neteisėta okupacija“, - sakė 46 metų Sviatoslavas Reguševskis, kuris mitinge už vienybę dalyvavo su dvejų metų sūnumi, vilkėdamas Ukrainos vėliavos spalvų slidininko striukę.

Parke, kur stovi didžiulis T.Ševčenkos biustas, susirinkę aktyvistai skandavo „Ne referendumui!" ir „Ukraina!“. Per demonstraciją taip pat buvo dalijamos skrajutes, kuriose teigiama, kad dėl susivienijimo su Rusija žmonės pusiasalyje susidurs su ekonominiais sunkumais.

„Mes neleisime, kad užsienio batai mintų mūsų vaikų galvas“, - kreipdamasi į susirinkusius sakė Ala Petrova. — Žmonės nėra išsigandę. Mes nepabijojome ateiti čia ir kalbėti."

Maždaug 1 tūkst. žmonių dalyvavo toje demonstracijoje.

Tuo tarpu Krymo uostamiestyje Sevastopolyje po mitingo, skirto pareikšti paramą naujajai Ukrainos vyriausybei, maždaug 100 prorusiškai nusiteikusių žmonių su lazdomis užpuolė maždaug 20 žmonių, saugojusių mitingą T.Ševčenkos garbei.

Nikolajeve, Odesoje ir Charkove taip pat vyko rusų ketinimus atimti Krymą kritikuojantys mitingai:

Krymo sostinę užtvindė Rusijos vėliavos – tūkstančiai žmonių parėmė

Rusijos vėliavos sekmadienį užtvindė Lenino aikštę Krymo sostinės Simferopolio centre – tūkstančiai žmonių dalyvavo mitinge, kuriame buvo reiškiamas pritarimas Maskvos veiksmams perimant šį pusiasalį.

Prorusiškų gyventojų mitingas smarkiai pranoko mažesnę proukrainietišką demonstraciją netoliese.

Abiejų stovyklų mitingai Simferopolyje vyko taikiai, ne taip kaip Krymo uostamiestyje Sevastopolyje, kur maždaug 100 lazdomis ir rimbais ginkluotų prorusiškų aktyvistų užpuolė maždaug 20 žmonių, saugojusių proukrainietišką mitingą.

Simferopolyje prorusiškame mitinge dalyvavo maždaug 10 tūkst. žmonių, kurie skandavo „Rusija! Rusija!“, karinio jūrų laivyno orkestrui grojant patriotines rusiškas dainas ir scenoje sukantis šokėjams.

„Įveiksime visas bėdas, visas kliūtis ir atkursime istorinį teisingumą“, - miniai sakė naujai paskirtas prorusiškas Krymo premjeras Sergejus Aksionovas.

„Drauge su Rusija mes kursime savo ateitį!“ – šaukė jis, o minia atsakė: „Ura! Ura!“.

„Daugiau nebenorime būti su tais ukrainiečių fašistais“, - sakė 60 metų Olga, kuri nesutiko nurodyti savo pavardės. Plakatai aplink ją skelbė: „Krymas nėra Ukraina“, „Su Rusija – taika Kryme“.

Jos nuomone, Rusijos valdymo Kryme atkūrimas atitaisytų istorinę neteisybę.

Už kelių kilometrų daug mažesnė minia – koks tūkstantis žmonių – susirinko į santūresnę demonstraciją, kurios metu buvo reiškiamas pritarimas Krymui likti su Ukraina.

Prie Taraso Ševčenkos – ukrainiečių poeto ir nacionalinio didvyrio, kurio 200-osios gimimo metinės minimos šį sekmadienį, – bronzinio biusto demonstrantai skaitė poeziją ir giedojo nacionalinį himną, daugelis – pridėję ranką prie širdies.

„Esame čia, kad pagerbtume didį Ševčenką ir Ukrainą“, - sakė 46 metų Sviatoslavas Reguševskis, kuris mitinge už vienybę dalyvavo su dvejų metų sūnumi, vilkėdamas Ukrainos vėliavos spalvų slidininko striukę.

„Jie negali užimti Krymo, (tai) neteisėta okupacija“, - sakė jis, o žmonės aplink jį mojavo geltonos ir žydros spalvų balionais su užrašu „Mes – už taiką Ukrainoje“.

Atmosfera buvo taiki, minios pakraščiuose patruliavo kelios dešimtys milicininkų.

Maždaug 30-ies automobilių, kuriuose žmonės spaudė garsinius signalus ir mojavo Rusijos vėliavomis, kolona pravažiavo pro mitingą, kurio dalyviai jiems šaukė „Gėda! Gėda!“.

Paklaustas, kodėl tiek daug žmonių atėjo į prorusišką mitingą, 32 metų Antonas Vlasenka sakė, kad jie bijo stoti prieš Maskvą.

„Jie bijo Rusijos karių, jie galvoja, kad neturi pasirinkimo“, - sakė jis.

Jo nuomone, kovo 16 dieną planuojamas referendumas dėl Krymo prisijungimo prie Rusijos, apie kurį buvo paskelbta promaskvietiškiems deputatams perėmus kontrolę ir Rusijos pajėgoms užplūdus regioną, yra farsas.

„Kalašnikovas yra Rusijos demokratijos simbolis“, - sakė A.Vlasenka.

Prorusiški regiono parlamentarai kitą sekmadienį planuoja referendumą dėl prisijungimo prie Rusijos Federacijos.

Naujoji Vakarų remiama Kijevo vyriausybė šį referendumą vadina neteisėtu.