„Tai panika. Jokių naujų sprogimų nėra. Nuolat skambinama į ekstremalių situacijų tarnybas ir klausinėjama apie kokių nors naujų sprogimų realumą. Visa tai nepasitvirtina“, - agentūrai „Interfax“ sakė Vidaus reikalų ministerijos vyriausiosios valdybos Volgogrado sričiai atstovė Svetlana Smoljaninova.

Volgograde gruodžio 29 ir 30 dienomis buvo įvykdyti du teroro išpuoliai. Sekmadienį mirtininkė susisprogdino prie įėjimo į miesto geležinkelio stoties pastatą. Per sprogimą, naujausiais duomenimis, žuvo 17 žmonių, dar keturios dešimtys patyrė sužalojimus.

Nepraėjus net parai dar vienas sprogimas nugriaudėjo perpildytame troleibuse netoli Dzeržinskio rajone esančio turgaus. Srities pareigūnų duomenimis, per šį sprogimą žuvo 12 žmonių, dar dešimt patyrė sužalojimus (Rusijos Sveikatos ministerija praneša, kad žuvo dešimt žmonių, nors anksčiau srities vicegubernatorius teigė, kad žuvo 15 asmenų).

Nuo gruodžio 29 dienos Volgograde įvestas „geltonas“ terorizmo grėsmės lygis. Gubernatorius Sergejus Boženovas pažadėjo imtis papildomų saugumo priemonių ir į kovą su teroristais įtraukti draugovininkus. Gruodžio 30 dieną į Volgogradą išskrido Federalinės saugumo tarnybos vadovas Aleksandras Bortnikovas.

4 kg trotilo galios bombą veikiausiai detonavo mirtininkas

Šrapnelio pripildytą sprogstamąjį užtaisą pirmadienį viename troleibuse Rusijos pietiniame Volgogrado mieste veikiausiai detonavo mirtininkas, nurodė Tiriamojo komiteto atstovas spaudai Vladimiras Markinas.

"Preliminariai galima sakyti, kad sprogstamąjį užtaisą detonavo teroristas mirtininkas - vyras, kurio kūno fragmentai buvo paimti ir pasiųsti genetinei ekspertizei, siekiant nustatyti jo tapatybę", - nurodė Tiriamojo komiteto atstovas.

Jis pridūrė, kad detonuota bomba pagal savo galią atitinka maždaug 4 kg trotilo.

"Pagal pirminius duomenis, sprogstamojo užtaiso galia atitinka ne mažiau nei 4 kg trotilo - kaip ir sprogstamasis užtaisas, (detonuotas sekmadienį Volgogrado) geležinkelio stotyje). Į jį buvo pridėta žalojančių elementų", - sakė V.Markinas.

"Iš troleibuso liko beveik vien tik karkasas - stogo nebeliko. Sprogimas buvo toks galingas, kad išdaužė langus priešais esančiame penkiaaukščiame name", - pridūrė jis.

Pasak jo, pirmadienį įvykdytas sprogdinimas troleibuse buvo labai panašus į sekmadienio išpuolį geležinkelio stotyje, o abiejose bombose panaudotas toks pats šrapnelis.

„Viename ir kitame sprogstamajame užtaise žalojantys elementai identiški – tai patvirtina tyrimo versiją, jog abu šie teroro aktai yra tarpusavyje susiję, – aiškino V.Markinas. – Galbūt jie (sprogstamieji užtaisai) buvo gaminami vienoje vietoje.“

„Tyrėjai mano, kad teroro akto laikas ir vieta buvo pasirinkti neatsitiktinai, nes tuo maršrutu Kačinskio rajone visada važinėja daug žmonių, įskaitant netoliese esančių švietimo įstaigų studentus“, – pridūrė atstovas, komentuodamas išpuolį troleibuse.

Tragedijos liudininkų pasakojimai

Rusijos žiniasklaida publikuoja tragedijos Volgograde liudininkų pasakojimus. Vasilisa Vasiljeva, dirbanti kavinėje, esančioje priešais stotį, iš karto po sprogimo išbėgo į gatvę ir išvydo tokį vaizdą: „Ant pagrindinio įėjimo laiptų gulėjo žmonės, sprogimo banga išmušė visus pastato langus, pro antrojo stoties pastato aukšto langus centrinėje dalyje, kur stovi statulos, veržėsi juodi dūmai“, skelbia newsru.com.

Dar vienas įvykių liudininkas Ivanas Konovalovas, kurį cituoja „Rossijskaja gazeta“, prisimena štai ką: „Iš pradžių pasigirdo nestiprus pliaukštelėjimas. Po kelių akimirkų driokstelėjo kaip reikiant, išdužo langai, pasirodė liepsnos. Spėjau rankomis užsidengti veidą. Į sprogimo vietą žiūrėti tikrai nesinorėjo – ten buvo tikras pragaras: rankos, kojos, nutrauktos galvos. Kraujo klane gulėjo vaikinas, mergina, supjaustyta stiklo šukių“.

Valentina Ustinova ir jos sūnėnas Vania Kirilovas stoties antrajame lauke laukė traukinio į Uljanovską (sprogimas nugriaudėjo pirmame aukšte). „Iš pradžių išgirdau pliaukštelėjimą. Pagalvojau, kad kažkas petardą susprogdino. Pasisukau link įėjimo, iš ten pradėjo lįsti liepsnų liežuviai, pasklido nuolaužos. Net ir mus antrame aukšte apklojo stiklo šukės“, - V. Kirilovą cituoja „Komsomolskaja pravda“.

„Pamačiau vyrą, gulintį kraujo klane, mačiau merginą, kuriai buvo išdraskytas pilvas. Baisu buvo ne dėl savęs, o dėl jų. Medikai atvyko po penkių minučių, iš karto pradėjo gabenti lauk sužeistuosius. Mus išvedė lauk“, - prisimena V. Ustinova.

Pramonininkas iš Volgogrado Igoris Ivanovas atsidūrė pačiame įvykių epicentre. Jis atvyko į stotį nusipirkti bilietų į Žemutinį Naugardą. Priėjo prie kasų ir išgirdo, jog antrame aukšte nuaidėjo keistas garsas.

„Tada nugriaudėjo ir sprogimas. Iki jo pastate pradėjo sklisti keistas kvapas, dvokė dūmais. Po sprogimo prasidėjo baisi panika. Žmonės bėgo į gatvę pro pagrindinį išėjimą, kuris buvo užverstas nuolaužomis. Dužo langų stiklai. Prie išėjimo mačiau žuvusiųjų liekanas. Mus išvedė į prie stoties esančią laukimo aikštę, po kelių minučių atvyko pirmieji greitosios pagalvos ekipažai, policijos pareigūnai“, - vyrą cituoja „Novaja gazeta“.

Žuvusiųjų artimiesiems skirs po milijoną

Volgograde skelbiama apie kompensacijas per teroristinį išpuolį troleibuse žuvusiųjų šeimoms ir nukentėjusiesiems. Tai buvo antrasis teroro aktas per parą minėtame Rusijos mieste. Žuvusiųjų artimiesiems iš valstybės biudžeto bus skiriama po milijoną rublių (apie 76 tūkst. Lt), o nukentėjusiems – po 200 tūkst. rublių (15,3 tūkst. Lt). Tokią informaciją po neeilinio posėdžio suteikė Rusijos Federacijos darbo ir socialinių reikalų ministras Maksimas Topilinas.

Ministras patikino, jog kompensacijos nukentėjusiems priklausys nuo patirtų sužalojimų sunkumo ir gali padvigubėti - iki 400 tūkst. rublių (30,6 tūkst. Lt), skelbia Rusijos naujienų agentūra „Interfax“. Tokios pačios sumos buvo įvardytos ir Rusijos Nepaprastųjų situacijų ministro Vladimiro Pučkovo. Ministras taip pat sakė, jog suformuotos specialios mobiliosios brigados, kurioms pavesta padėti kiekvieno nukentėjusiojo šeimai.

Be to, nukentėjusieji ir žuvusiųjų šeimos gaus ir draudimo bendrovės „RESO Garantija“ išmokas. Tai numatyta pagal Privalomosios vežėjų civilinės atsakomybės draudimą, kuriuo buvo apdraustas troleibuso, kuriame nugriaudėjo sprogimas, savininkas – municipalinė bendrovė „Metroelektrotrans“.

Žuvusių keleivių šeimos gaus 2 mln. 25 tūkst. rublių (155,6 tūkst. Lt). Nukentėjusieji, priklausomai nuo patirtų sužalojimų sunkumų, gaus 2 mln. rublių (153 tūkst. Lt).

Dar viena tragedija Rusijoje: sprogimas troleibuse Volgogrado mieste
Aukų skaičius išaugo iki 34.
Aukų artimiesiems bus išmokėtos kompensacijosSekmadienį ir pirmadienį įvykusių sprogdinimų Rusijos pietiniame Volgogrado mieste aukų artimiesiems bei nukentėjusiesiems bus išmokėtos kompensacijos.Pasak Rusijos ministro pirmininko Dmitrijaus Medvedevo atstovės Natalijos Timakovos, regiono biudžetui bus skirti 65 mln. rublių (1,9 mln. JAV dolerių). Kiekvienos aukos šeimai bus išmokėta milijono rublių suma, kiekvienam sunkiai sužeistam - 400 tūkst. rublių ir nesunkius sužalojimus patyrusiems asmenims - po 200 tūkst. rublių."Be kita ko, taip pat nurodyta skirti reikalingą sumą žuvusiųjų laidotuvių išlaidoms padengti bei sugadintai ar prarastai nuosavybei atlyginti", - pridūrė N. Timakova.Volgogrado regione taip pat renkamos lėšos gruodžio 29-ąją ir 30-ąją įvykusių teroristinių išpuolių aukų artimiesiems ir sužeistiesiems.
Aukų padaugėjo iki 33Rusijos pietiniame Volgogrado mieste mirtininkų įvykdytų dviejų sprogdinimų aukų padaugėjo iki 33, kai ligoninėje mirė dar du sužeistieji, antradienį pranešė Nepaprastųjų situacijų ministerija.„Naktį Volgogrado ligoninėje mirė vienas nukentėjusysis per sprogdinimą (geležinkelio) stotyje gruodžio 29 dieną, o (to išpuolio) aukų skaičius padidėjo iki 18 žmonių“, – ministerijos atstovas Dmitrijus Ulanovas sakė naujienų agentūrai „Interfax“.Jis pridūrė, kad taip pat mirė vienas žmogus, sužalotas pirmadienį per troleibuso sprogdinimą, o tos atakos aukų padaugėjo iki 15.Per abu išpuolius, kuriuos Rusijos pareigūnai įvardija teroro atakomis, nukentėjo 106 žmonės, iš kurių 33 žuvo, o 65 sužeistieji gydomi ligoninėse.Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas nurodė padidinti saugumo parengtį visoje šalyje po sprogdinimo troleibuse, įvykdyto per rytinį eismo piką, ir sekmadienį įvykdytos atakos geležinkelio stotyje.Šie išpuoliai padidino susirūpinimą dėl saugumo per Sočio žiemos olimpiadą, kuri prasidės vasario 7-ąją.Šiaurės Kaukaze islamo valstybę siekiančių įkurti sukilėlių lyderis Doku Umarovas yra įsakęs kovotojams atakuoti taikinius už to regiono ribų ir sutrikdyti olimpiadą.
Rusijos ambasadą užplūdo Volgogrado įvykių sujaudintų lietuvių užuojautosRusijos ambasadą Vilniuje pasiekė daugybė užuojautų iš visuomeninių organizacijų ir eilinių Lietuvos gyventojų dėl teroro išpuolių Volgograde.„Ambasada nuoširdžiai dėkoja Lietuvos gyventojams už paramos žodžius šią sunkią valandą“, - rašoma pirmadienį paskelbtame ambasados pranešime.Prezidentė Dalia Grybauskaitė, premjeras Algirdas Butkevičius ir užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pareiškė užuojautas Rusijos valdžios pareigūnams dėl žmonių gyvybes nusinešusių teroro aktų Volgogrado mieste. Pasak prezidentės D.Grybauskaitės, teroristiniai išpuoliai negali būti pateisinami.Ministras pirmininkas A.Butkevičius užuojautoje Rusijos premjerui Dmitrijui Medvedevui teigė, kad Lietuva su visa tarptautine bendruomene smerkia terorizmą kaip nusikaltimą, kuriam nėra pateisinimo.„Šią sunkią akimirką linkime didžiausios stiprybės ir ištvermės žuvusiųjų ir nukentėjusiųjų šeimoms, jų artimiesiems“, - sakoma Vyriausybės vadovo užuojautoje.Per dvi pastarąsias dienas Volgograde įvykdyti du išpuoliai, kuriuos Rusijos teisėsaugos pareigūnai laiko teroro atakomis: sekmadienį mirtininkas detonavo galingą bombą šio miesto pagrindinėje geležinkelio stotyje, o pirmadienį per rytinį eismo piką susprogdintas sausakimšas troleibusas.Per abu išpuolius žuvo mažiausiai 32 žmonės, o dar 72 sužeisti.
Tyrėjai analizuoja saugumo kamerų vaizdo įrašą, kuriame užfiksuotas sprogimas, šį rytą nugriaudėjęs Volgogrado troleibuso salone.http://www.youtube.com/watch?v=ALf7ZcPE33oDaugiau – čia.
Aukų skaičius išaugo iki 15.
Sprogdinimų Volgograde aukos bus pagerbtos penkių dienų geduluRusijos pietinės Volgogrado srities gubernatorius Sergejus Boženovas pirmadienį paskelbė penkių dienų gedulą regione dėl dviejų sprogdinimų, nusinešusių dešimtis žmonių gyvybių.„Nuo šiandienos skelbiu penkių dienų gedulą Volgogrado srityje iki sausio 3 dienos“, – S.Boženovas sakė žurnalistams pirmadienio rytą įvykdytos atakos vietoje.Per dvi pastarąsias dienas Volgograde buvo įvykdyti du išpuoliai, kuriuos pareigūnai laiko teroro atakomis: sekmadienį mirtininkas detonavo galingą bombą šio miesto pagrindinėje geležinkelio stotyje, o pirmadienį per rytinį eismo piką buvo susprogdintas sausakimšas troleibusas.Per abu išpuolius žuvo mažiausiai 32 žmonės, o dar 72 buvo sužeisti.Po sekmadienį įvykdytos atakos buvo paskelbtas gedulas sausio 1–3 dienomis.
Politikas reikalauja Volgogrado srities gubernatoriaus atsistatydinimoPartijos „Spravedlivaja Rosija“ lyderis, jos frakcijos Dūmoje vadovas Sergejus Mironovas mano, kad Volgogrado srities gubernatorius Sergejus Boženovas turi atsistatydinti po teroro išpuolių regiono sostinėje.Jo nuomone, srities vadovybė privalo asmeniškai prisiimti atsakomybę už tai, kas įvyko, rašo interfax.ru.Kaip buvo pranešama, pirmadienio naktį Volgograde įvyko du teroro išpuoliai. Po sprogimų geležinkelio stotyje ir troleibuse žuvo 32 žmonės, 72 buvo sužeisti.
V. Putinas įsakė padidinti saugumo parengtįRusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį nurodė teisėsaugos struktūroms padidinti saugumo parengtį visoje šalyje po dviejų pražūtingų sprogdinimų pietiniame Volgogrado mieste, pranešė Kremlius.V.Putinas paskelbė kelis nurodymus komitetui, koordinuojančiam kovą su terorizmu – „sustiprinti saugumą visoje Rusijoje ir konkrečiai – Volgogrado regione“, informavo Kremlius, nepateikdamas išsamesnių detalių apie tuos įsakus.
4 kg trotilo galios bombą veikiausiai detonavo mirtininkasŠrapnelio pripildytą sprogstamąjį užtaisą pirmadienį viename troleibuse Rusijos pietiniame Volgogrado mieste veikiausiai detonavo mirtininkas, nurodė Tiriamojo komiteto atstovas spaudai Vladimiras Markinas."Preliminariai galima sakyti, kad sprogstamąjį užtaisą detonavo teroristas mirtininkas - vyras, kurio kūno fragmentai buvo paimti ir pasiųsti genetinei ekspertizei, siekiant nustatyti jo tapatybę", - nurodė Tiriamojo komiteto atstovas.Jis pridūrė, kad detonuota bomba pagal savo galią atitinka maždaug 4 kg trotilo."Pagal pirminius duomenis, sprogstamojo užtaiso galia atitinka ne mažiau nei 4 kg trotilo - kaip ir sprogstamasis užtaisas, (detonuotas sekmadienį Volgogrado) geležinkelio stotyje). Į jį buvo pridėta žalojančių elementų", - sakė V.Markinas."Iš troleibuso liko beveik vien tik karkasas - stogo nebeliko. Sprogimas buvo toks galingas, kad išdaužė langus priešais esančiame penkiaaukščiame name", - pridūrė jis.
Veikiausiai buvo susproginta bomba, sako Rusijos tyrėjaiRusijos pietiniame Volgogrado mieste viename troleibuse pirmadienį nugriaudėjusio sprogimo labiausiai tikėtina priežastis - teroro išpuolis, pareiškė Nacionalinis antiteroristinis komitetas (NAK)."Viena iš tikėtinų versijų yra troleibuso salone padėto sprogstamojo užtaiso detonacija", - sakoma NAK pranešime, kurį išplatino naujienų agentūra "Interfax".NAK operacijų štabo viršininkas į incidento vietą išsiuntė Federalinės saugumo tarnybos (FSB), Vidaus reikalų ministerijos ir Nepaprastųjų situacijų ministerijos pareigūnus. Sprogimo vietoje gatvės buvo uždarytos, o tyrėjai ir FSB sprogmenų ekspertai aiškinasi šio incidento aplinkybes.Galingas sprogimas visiškai sunaikino troleibuso korpusą, o padaryta žala rodo, kad sprogmuo veikiausiai detonavo salono centre, sakė incidento vietoje esantis vienas televizijos "Rossija 24" korespondentas."Troleibuso langų ir sienelių visiškai neliko; karkasas sunaikintas. Sprogstamasis užtaisas buvo padėtas kažkur šios transporto priemonės viduryje", - nurodė žurnalistas.Pasak jo, įvykio vietoje matosi gulintys žuvusiųjų palaikai, kuriuo sprogimo banga išmetė iš troleibuso.Tiesioginio eterio reportaže korespondentas sakė, kad sprogimas driokstelėjo 15-ojo maršruto troleibuse, važiavusiame iš vieno Volgogrado "miegamojo" rajono į centrą. Tragedija įvyko per rytinį eismo piką, kai žmonės važiavo į darbą, o troleibusas buvo sausakimšas, sakė "Rossija 24" reporteris.Incidento liudininkai sakė, kad sprogimo trenksmas girdėjosi už kelių kilometrų.
Aukų skaičius padidėjo iki 14Rusijos pietiniame Volgogrado mieste viename troleibuse pirmadienį nugriaudėjusio sprogimo aukų skaičius padidėjo iki 14, pranešė Sveikatos apsaugos ministerijos atstovas Olegas Salagajus.„Deja, žuvusiųjų padaugėjo iki 14 žmonių“, – O.Salagajus pirmadienį sakė valstybinei televizijai „Rossija 24“.Pasak jo, dar 28 žmonės buvo sužeisti.„27 iš jų gydomi stacionariai, o dviejų būklė laikoma itin sunkia“, – pažymėjo ministerijos atstovas.
V. Putinas išsiuntė į Volgogradą FST vadovąRusijos prezidentas Vladimiras Putinas į Volgogradą, kur per parą įvykdyti du teroristiniai išpuoliai, išsiuntė Federalinės saugumo tarnybos direktorių Aleksandrą Bortnikovą. Tai „Interfax“ patvirtino prezidento spaudos atstovas Dmitrijus Peskovas, skelbia lenta.ru.Per susitikimą su prezidentu A. Bortnikovas ir Rusijos vidaus reikalų ministras Vladimiras Kolokolcevas pranešė, kad Dagestane ir Stavrapolio krašte per gruodžio 29 ir 30 dieną atliktas operacijas buvo sunaikinti keli teroristai. Ar nužudyti teroristai yra susiję su sprogimais Volgograde, D. Peskovas nepatikslino.Turimais duomenimis, abu teroro išpuolius įvykdė mirtininkai. Nuo gruodžio 29 dienos Volgogrado srityje paskelbtas „geltonas“ terorizmo grėsmės lygis.
Žuvusiųjų šeimoms skirs milijonąPer troleibuso sprogimą Volgograde žuvusių asmenų artimiesiems žadama skirti po milijoną rublių, skelbia lentaru. Tai pranešė ekstremalių situacijų departamento atstovas Vladimiras Puškovas. 
Troleibuse buvo daug studentųPranešama, jog troleibusas, kuriame įvyko tragiškas sprogimas, važiavo maršrutu nuo vieno miegamųjų rajonų Volgograde į centrą. Troleibuse piko valandą buvo daug studentų
Žuvusiųjų skaičius pasiekė 15Volgogrado srities vicegubernatorius Vasilijus Galuškinas iš įvykio vietos pranešė, jog žuvusiųjų skaičius pasiekė 15.Sužeistųjų skaičius nuolat auga. Paskutiniais duomenimis sužeistų asmenų skaičius yra 23, 6 sužeistųjų būklė yra kritinė.
Imsis papildomų saugumo priemoniųPasikartojus teroristiniam išpuoliui Volgograde, gubernatorius Sergejus Boženovas pažadėjo imtis papildomų saugumo priemonių, skelbia lentaru.10.00 vietos laiku regioninė Vyriausybė rengia posėdį, kurio metu bus nuspręsta dėl veiksmų plano, teigia S.Boženovas. 
Sužeistųjų skaičius pasiekė 23Naujausiais duomenimis sužeistųjų skaičius išaugo iki 23 asmenų, tarp kurių yra mažamečių vaikų, praneša BBC.
Sužeistųjų skaičius pasiekė 15Tuo tarpu vienas šaltinis Vidaus reikalų ministerijoje sakė „Interfax“, kad per šį incidentą, kurį pareigūnai laiko „teroro aktu“, buvo sužeisti dar bent 15 žmonių, tarp jų – vienas kūdikis.„Į 25-ąją greitosios pagalbos ligoninę buvo atvežti 14 nukentėjusiųjų. Sužeistas vienerių metų amžiaus vaikas atvežtas į 7-ąją ligoninę“, – nurodė šaltinis.Volgogradas yra netoli neramaus Šiaurės Kaukazo regiono, kurio Juodosios jūros kurorte Sočyje vasarį vyks žiemos olimpinės žaidynės.„Visas troleibusas nuniokotas; tikslaus aukų skaičiaus kol kas neįmanoma įvardyti. Įvykio vietoje dirba kinologai ir sprogmenų ekspertai“, – sakė vietos VRM atstovė Svetlana Smolianinova.Kaip pranešama, galingo sprogimo banga išdaužė langus aplinkiniuose pastatuose.