Kaip įprasta, kandidatų pavardės laikomos griežtoje paslaptyje. Spėliojama, kad realius šansus laimėti premiją turi talibų pašauta pakistanietė moksleivė Malala Yousafzai. Jai Europos Parlamentas ketvirtadienį jau skyrė Andrejaus Sacharovo premiją. Tarp kandidatų minimi ir Rusijos žmogaus teisių aktyvistai, taip pat "WikiLeaks" informantas Bradley Manningas. Jo atskleista informacija esą paspartino JAV dalinių išvedimą iš Irako.

Nobelio taikos premijos laureatas tradiciškai skelbiamas ne Stokholme, o Osle. Pernai garbingas apdovanojimas atiteko Europos Sąjungai (ES), kaip taikos projektui.

Premijos dydis nuo 2012 metų yra 8 mln. Švedijos kronų (920 tūkst. eurų).

Nobelio taikos premija laikoma svarbiausiu tarptautiniu apdovanojimu už taikesnio pasaulio siekį. Premiją įsteigė dinamito išradėjas švedas Alfredas Nobelis (1833-1896). Savo testamente jis įgaliojo Norvegijos parlamentą kasmet už nuopelnus žmonijai apdovanoti iki trijų žmonių ir organizacijų.

Nobelio taikos premijos laureatai skelbiami spalį, o apdovanojami gruodžio 10-ąją, A. Nobelio mirties metinių dieną. Jiems įteikiamas medalis, pažymėjimas ir piniginis prizas.

Šią savaitę jau paaiškėjo Nobelio medicinos, fizikos, chemijos ir literatūros premijos laureatai. Kas atsiims ekonomikos premiją, paaiškės pirmadienį.