JAV Atstovų Rūmai, kuriuose daugumą turi respublikonai, antradienio vidurnaktį vietos (7 val. Lietuvos) laiku tebekėlė reikalavimus demokratų dominuojamam Senatui, kad būtų vieneriems metams atidėta prezidento Baracko Obamos pasiūlyta sveikatos apsaugos reforma, susietus su teisės aktu dėl federalinių institucijų finansavimo, turinčio padėti išvengti dalinio vyriausybės uždarymo.

Tačiau likus kelioms minutėms iki vidurnakčio Baltieji rūmai nurodė pradėti uždarymą – pirmąjį per pastaruosius 17 metų.

800 tūkst. išsiųs nemokamų atostogų

Senatas pirmadienį dukart atmetė respublikonų reikalavimus atidėti kai kurias svarbiausias programas sveikatos apsaugos sistemos pertvarkoje, žinomoje kaip „Obamacare“, įpareigosiančioje milijonus žmonių įsigyti sveikatos draudimo polisus. Dėl to respublikonai nepriėmė teisės akto dėl finansavimo, kuris būti leidęs vyriausybei veikti kaip įprasta.

Dabar neapmokamos atostogos gresia maždaug 800 tūkst. federalinių darbuotojų, nors kritinės funkcijos, tokios kaip skrydžių valdymas ir karinės operacijos, bus tęsiamos. Taip pat bus mokamos socialinio draudimo išmokos, tačiau nacionaliniai parkai ir daugelis kitų federalinių biurų užsidarys.

JAV prezidentas B. Obama kreipėsi į kariškius

JAV prezidentas B. Obama pareiškė šalies kariškiams sieksiantis, kad Kongresas kiek įmanoma greičiau pasirūpintų, jog būtų vėl atidarytos vyriausybės institucijos, kurias teks uždaryti dėl lėšų stygiaus, nespėjus susitarti dėl papildomo finansavimo iki galutinio termino.

B.Obama kreipėsi į karius savo vaizdo pranešime, kuris buvo paskelbtas, kai smarkiai susipriešinęs Kongresas nespėjo užkirsti kelio daliniam vyriausybės uždarymui iki galutinio termino – antradienio vidurnakčio.

Prezidentas pažymėjo, kad kariai tęs aktyviąją tarnybą kaip įprasta, ir nurodė pasirašęs įsaką, užtikrinantį, kad atlyginimas jiems bus išmokamas laiku. B.Obama sakė, kad šiuo metu vykstančios karinės operacijos Afganistane ir kitur bus tęsiamos, o Jungtinės Valstijos užtikrins, kad rizikuojantys gyvybėmis dėl savo šalies būtų visiškai aprūpinti.

Tačiau prezidentas nurodė, kad Gynybos departamento civiliams darbuotojams gali tekti išeiti neapmokamų atostogų. Pasak B.Obamos, padėtį sunkina biudžeto išlaidų taupymo padariniai, kurie jau anksčiau darė poveikį kariuomenei.

Šimtai tūkstančių vyriausybės darbuotojų nuo antradienio bus priversti likti namie, tačiau kritiškai svarbios federalinės tarnybos tęs darbą.

Siūlys nemokamus mėsainius

Vienas greitojo maisto kavinių tinklas Vašingtone pažadėjo nemokamus mėsainius federaliniams darbuotojams, kurie bus priversti atostogauti, antradienį JAV vyriausybei nurodžius uždaryti jos agentūras.

"Jei žmonės neis į darbą, jie gali ateiti ir gauti mėsainį" keturiose "Z-Burger" kavinėse sostinės regione, paskirtomis valandomis vidurdienį ir pavakarę, pirmadienį sakė tinklo įkūrėjas ir valdytojas Peteris Tabibianas.

P.Tabibianas, kurio šeima 9-ajame dešimtmetyje emigravo iš Irano, pripažino, kad praras pinigų, "jei tai tęsis 20 dienų", bet sakė norintis padėti valstybinių įstaigų tarnautojams, kurie sudaro didelę jo klientūros dalį.

Pasiūlymas galioja atostogų išleistiems federaliniams darbuotojams ir kontraktininkams, pateikusiems asmens tapatybės kortelę, taip pat - Vašingtono, kurį kaip federalinę apygardą prižiūri Kongresas, municipaliniams darbuotojams.

Vienais duomenimis, Vašingtone ir jo priemiesčiuose yra 320 tūkst. federalinių darbuotojų - maždaug 15 proc. visų federalinei vyriausybei dirbančių žmonių.

Sostinėje federalinių agentūrų uždarymas gali reikšti ir tokių turistinių objektų kaip Smithsono (Smitsono) muziejai uždarymą. Tai taip pat gali sustabdyti šiukšlių išvežimą ir automobilių stovėjimo priežiūrą.

Netoli Vašingtono įsikūrusio George'o Masono universiteto ekonomistas Stephenas Fulleris apskaičiavo, kad regionas gali prarasti 200 mln. dolerių per dieną, jeigu federalinė vyriausybė uždarys savo agentūras, rašo "The Washington Post".

Ragina priimti laikiną biudžetą

„Dabar agentūros turėtų vykdyti tvarkingo užsidarymo planus dėl asignacijų stygiaus“, – sakoma Baltųjų rūmų vadybos ir biudžeto biuro direktorė Sylvia Mathews Burwell žinutėje.

Šis įsakymas buvo duotas praėjus 10 minučių prieš JAV vyriausybei oficialiai pristingant pinigų po visą dieną vykusių piktų derybų tarp respublikonų kontroliuojamų Atstovų Rūmų ir Senato, kuriame daugumą turi demokratai.

S.M.Burwell paragino Kongresą kiek įmanoma greičiau priimti laikinąjį operatyvinį biudžetą, kad departamentai vėl galėtų atsidaryti.

„Raginame Kongresą veikti greitai ir priimti rezoliuciją dėl pratęsimo, suteikiant trumpalaikį tiltą, kuris suteiktų pakankamai laiko priimti biudžetą laikotarpiui iki fiskalinių metų pabaigos ir atkurti kritinių viešųjų paslaugų bei programų, kurioms nukentės dėl asignacijų nutraukimo, vykdymą“, -rašė ji.

Senatas atmetė siūlomą biudžeto projektą likus dviem valandoms iki vyriausybės uždarymo

JAV Senatas pirmadienio vakarą atmetė naujausią Atstovų Rūmų mėginimą sustabdyti prezidento Baracko Obamos pastangomis priimtą įstatymą dėl sveikatos apsaugos sistemos pertvarkos, susietą teisės aktu dėl federalinių institucijų finansavimo, todėl daugelis vyriausybės agentūrų atsidūrė prie uždarymo slenksčio.

Likus dviem valandoms iki galutinio termino vidurnaktį, Kongresas, pakliuvęs į aklavietę dėl lėšų federalinėms institucijoms, kurios oficialiai pasibaigs, antradienį prasidėjus naujiems fiskaliniams metams, jeigu nebus priimtas susitarimas dėl laikinojo finansavimo.

B.Obama ir demokratai nori, kad Kongresas priimtų „švarų“ biudžetą be prijungtų politinių ar ideologinių išlygų.

Tuo tarpu respublikonai nusiteikę pamėginti sužlugdyti prezidento pastangomis priimtą JAV sveikatos apsaugos sistemos pertvarką, žinomą kaip „Obamacare“ ir laikomą iki šiol didžiausiu šio prezidento vidaus politikos pasiekimu.

Jeigu susitarti nepavyks, bus pradėtas vyriausybės uždarymas, dėl kurio šimtai tūkstančių federalinių darbuotojų bus priversti likti namuose, o dar per milijonas dirbs negaudami atlyginimo. Toks scenarijus gali suduoti itin skaudų smūgį lėtai atsigaunančiai JAV ekonomikai.

Senato balsavimas, per kurį balsai pasiskirstė griežtai pagal partijų liniją, baigėsi praėjus vos 55 minutėms po to, kai Atstovų rūmai priėmė savo pasiūlymą.

Jis buvo vėliausias iš virtinės balsavimų smarkiai susipriešinusiuose žemuosiuose ir aukštuosiuose Kongreso rūmuose, kurių pastangos susitarti veikiausiai nebus sėkmingos.

Atstovų Rūmai per dvi paras priėmė tris įstatymo dėl laikinojo finansavimo versijas, kiekvienoje iš jų siūlydamas atimti lėšas iš sveikatos apsaugos sistemos pertvarkos arba atidėti jos vykdymą. Tačiau Senatas visus tuos teisės aktus atmetė.

Senato demokratų daugumos lyderis Harry Reidasneslėpė nusivylimo.

„Šį vakarą gavome daugiau įrodymų, kad respublikonų Atstovų Rūmai išsikraustė iš proto“, – jis sakė po vėliausio balsavimą žemuosiuose rūmuose.

„Užuot leidęs visiems 435 Atstovų Rūmų nariams balsuoti dėl Senato teisės akto, kad vyriausybė toliau veiktų, pirmininkas (Johnas) Boehneris vėl stumia į vyriausybės uždarymą“, – pridūrė jis.

Liekant vis mažiau laiko, iš Kapitolijuje susiklosčiusios atmosferos neatrodė, jog būtų rengiamas mėginimas susitarti paskutinę minutę.

Paklaustas, ar Atstovų Rūmai gali nusileisti prieš vidurnaktį ir priimti paprastą biudžetą be politinių išlygų, vienas respublikonas padėjėjas atsakė naujienų agentūrai AFP: „To nebus.“