Kariuomenė, puikiai suprasdama, kad valdžios svarstyklės nusviro į kitą pusę, nuo valdžios ministrą pirmininką nušalina (politikas likusį gyvenimą praleidžia namų arešto sąlygomis). Tai buvo, kaip pagaliau išdrįsta pripažinti, „Amerikos operacija - nuo pradžios iki galo". Įvykiai Irane - vienas iš daugelio Vašingtono remtų perversmų, sudrebinusių pasaulį antroje XX amžiaus pusėje, rašo „Foreign Policy".

Kelių šalių lyderiai (tiek diktatoriai, tiek demokratiniu keliu į valdžią atėję vadovai) buvo atsidūrę pačiame JAV ir Sovietų Sąjungos vykdyto šaltojo karo įkarštyje - padėtyje, kainavusioje jiems pareigas (kai kuriems - net gyvybę): juk CŽV jų vietoje norėjo pasodinti savą žmogų. JAV valdžia viešai pripažino vos kelis tokius atvejus. Priminsime: faktas, jog 1953 metų perversmą Irane sumanė ir įvykdė JAV slaptoji tarnyba, buvo oficialiai pripažintas tik šią savaitę. Kitais atvejais CŽV įtaka tik numanoma.

Atgarsiai apie slaptą Vašingtono vaidmenį septyniuose sėkmingai įvykdytuose valdžios perversmuose (neminint kelių JAV karinių intervencijų Amerikai nedraugiškų režimų valdytose šalyse, Vašingtono remtų sukilėlių judėjimų ir nepavykusių pasikėsinimų (įskaitant planus nužudyti Fidelį Castro susprogdinus cigarą) padėjo Amerikai pelnyti vaiduoklio, galinčio, esant reikalui, laiko patikrintais būdais nugesinti politinę įtampą, reputaciją.

Net iš šiandien, nepaisant Kaire silpstančios Vašingtono įtakos, gyvos konspiracijos idėjos, esą Musulmonų brolija ir kariuomenės remiama valdžia susimokę su JAV.

Pristatome trumpą oficialiai pripažintų CŽV planuotų ir rengtų valdžios perversmų visame pasaulyje apžvalgą.