Antradienį Pchenjanas įspėjo užsienio piliečius, esančius Pietų Korėjoje, kad šie turėtų nedelsiant palikti šalį ir pasiieškoti saugesnio prieglobsčio, nes esą Korėjos pusiasalis balansuoja ant branduolinio karo slenksčio. Grasinimai branduoliniu smūgiu jau beveik mėnesį skrieja ir JAV adresu.

Nors ekspertai linkę manyti, kad Pchenjano žodžių atakos greičiausiai nevirs realiais veiksmais, Šiaurės Korėjos grasinimai kelia didelį tarptautinės bendruomenės susirūpinimą. Visų pirma, Šiaurės Korėjos valdantysis režimas demonstruoja visišką savo neprognozuojamumą. Tokiu atveju sudėtinga pasakyti, kurie Pchenjano grasinimai – oro virpinimas, o kuriuos Šiaurės Korėja gali ir įvykdyti. Antra, nors oficiali informacija kruopščiai slepiama, tarptautinei bendruomenei nėra naujiena, kad pačioje Šiaurės Korėjoje situacija yra nepavydėtina – ekonomika merdi, o žmonės miršta badu. Tačiau ir tai jaunasis diktatorius sugeba panaudoti savo naudai. Pasauliui yra siunčiama žinutė, kad Šiaurės Korėja neturi ko prarasti, kad jai nesvarbu, ar bus karas, ar jo bus išvengta. Galiausiai Šiaurės Korėjos režimas turi neribotą visuomenės palaikymą bet kokiems veiksmams.

Išorės priešai vienija

Pirmoji sąlyga, kurią žino bet kuris diktatorius – niekas taip nesutelkia tautos kaip grėsmingas priešas. O jei priešai keli – tik dar geriau tautos vienybei. Priešų Šiaurės Korėjai ilgai ir toli ieškoti nereikėjo – visa dviejų Korėjų atsiradimo istorija paženklinta ideologinio, politinio ir visokio kitokio susipriešinimo.

Dviejų Korėjų atsiradimo istorijos pradžia galima laikyti 1910 m., kuomet Korėjos pusiasalį okupavo Japonija. Po Antrojo pasaulinio karo, 1945 m., Korėja iš Japonijos buvo atimta ir, prižiūrint Jungtinėms Tautoms, padalinta į dvi okupacines zonas – Šiaurės Korėją, kontroliuojamą SSRS, ir Pietų Korėją, atsidūrusią JAV globoje. Po penkerių metų, 1950 m., tarp okupacinių zonų įsiplieskė į karą peraugęs konfliktas dėl sienų ir teisės į suverenitetą, kuris baigėsi paliaubomis ir atsiskyrimu po trejų metų. Įdomu tai, kad teisiškai Šiaurės Korėja ir Pietų Korėja iki pat šiandien yra karo padėtyje, nes taikos sutartis po šio karo taip niekada ir nebuvo pasirašyta.

SSRS įtakoje atsiradusi Šiaurės Korėja sugebėjo smarkiai pralenkti savo patroną – šiandien šalies ekonomika laikoma labiausiai planine ekonomika pasaulyje, kartu stebint ir baisiausius tokios ekonomikos rezultatus, o asmenybės kultas stiprus iki šių dienų. Režimo stiprybė yra ir tame, kad nuo pat atsiradimo pasaulio politiniame žemėlapyje Šiaurės Korėją valdė trys tos pačios dinastijos atstovai, kas leidžia visuomenėje palaikyti dieviškosios valdžios mitą.

Taigi Šiaurės Korėjos lyderių dinastija nusikalė priešų eilę. Priešų sąraše vieną aukščiausių vietų, savaime suprantama, užima kaimyninė Pietų Korėja. Tiesa, po SSRS žlugimo buvo tikimasi dviejų Korėjų susivienijimo, tačiau kol kas atotrūkis tarp dviejų tos pačios tautos valstybių didėja šviesos greičiu. Be to, Šiaurės Korėja niekada nevengė savo kaimynei demonstruoti jeigu ne jėgą, tai bent tos jėgos panaudojimo galimybės neišvengiamumą – Šiaurės Korėja ties siena su Pietų Korėja nuo seno turi dislokavusi kariuomenę.

Antrasis priešas, į kurį Pchenjanas šiuo metu neva nukreipinėja branduolines galvutes – JAV. Ideologijos susipriešinimas atsirado dar nuo sovietų laikų, kuomet komunistinė Šiaurės Korėja buvo artima SSRS sąjungininkė. Sovietų Sąjungos neliko nė kvapo, o Šiaurės Korėjos nemeilė JAV, panašu, nerūdija.

Ir, galiausiai, Šiaurės Korėjos priešu taip pat yra tapusi ir visa tarptautinė bendruomenė, įasmeninta kaip Jungtinės Tautos, skyrusios Pchenjanui sankcijas už branduolinius bandymus.

Butaforinės gynybos spindesys ir skurdas

Stiprių išorės priešų Šiaurės Korėjos režimui turėti būtina, kad galėtų pereiti prie kito žingsnio – visuomenės resursų mobilizavimo kovai su tarptautiniais vėjo malūnais. Brangiu ir gana miglotu kovos būdu Šiaurės Korėjai tapo branduolinis ginklas. Pasak analitikų, jei Pchenjanas tikrai norėtų pasigaminti branduolinį ginklą ir taip atsistoti į pasaulio branduolinių galingųjų gretas, jis patyliukais branduolinį ginklą ir kurtų. Tuo tarpu šiuo metu Šiaurės Korėja labiau užsiima ne paties ginklo kūrimu, kiek žinių apie jo kūrimo galimybę ir pastangas jį pasigaminti ištransliavimu.

Iš tiesų, atominio ginklo projektas labiau skirtas ne išorės propagandai, o tautos vidiniam mobilizavimui. Kim Jong Unas branduolinio ginklo projekto suintensyvinimą pasirinko mažiausiai dėl kelių priežasčių.

Pirma, branduolinio ginklo idėja menkai apsišvietusiai Šiaurės Korėjos visuomenei – mistika, leidžianti mistifikuoti ir patį lyderį bei jo režimą.

Antra, branduolinio ginklo projektas suteikia Šiaurės Korėjos visuomenei tariamą panašumą su branduolinį ginklą turinčiomis stipriausiomis pasaulio valstybėmis, o tai didina visuomenės patriotiškumą.

Trečia, branduolinio ginklo projektas atitraukia lėšas nuo visuomenės vystymosi, ekonominės gerovės kūrimo. Skurdi ir neišsilavinusi visuomenė Šiaurės Korėjos lyderiams – garantas, kad artimiausiu metu neiškils stipri opozicija režimui, nekils protestų ar kitų pilietinio nepasitenkinimo apraiškų.

Draugai nusisuka nuo Pchenjano

Parama iš išorės – viena esminių Šiaurės Korėjos režimo gyvybingumo prielaidų. Po SSRS žlugimo viena artimiausių Šiaurės Korėjos sąjungininkių tapo Kinija, kuri yra ir pagrindinė Šiaurės Korėjos prekybos partnerė. Tačiau panašu, kad pastaruoju metu Pekinas nebėra linkęs toleruoti Pchenjano išsišokimų, keliančių grėsmę regiono stabilumui. Kinijos lyderis Xi Jinpingas, sakydamas kalbą sekmadienį, dar kartą pabrėžė, kad niekas neturi teisės sukelti chaoso Tolimuosiuose Rytuose. Nekyla abejonių, kad regiono stabilumas Kinijai yra kur kas svarbesnis nei parama Šiaurės Korėjos režimui, vis dėlto nusisukdamas nuo Pchenjano Pekinas pastūmėtų Kim Jong Uno režimą dar didesnio neprognozuojamumo link. Todėl tikėtina, kad Kinija ateityje bandys išlaikyti Šiaurės Korėją per ištiestos rankos atstumą nuo savęs.

Įdomu tai, kad Šiaurės Korėjos branduolinius manevrus pasmerkė net ir tokie patys tarptautinės bendruomenės marginalai, kaip ir pati Šiaurės Korėja. Buvęs Kubos ilgametis lyderis Fidelis Kastro Šiaurės Korėjos keliamą įtampą palygino su prieš pusę šimtmečio kilusia Kubos krize ir paragino Šiaurės Korėją susilaikyti nuo įtampos kurstymo.